Časti a celé úlohy pre predškolákov. Vymenujte geometrické tvary a ich vlastnosti

Kornaukhova T.A., učiteľka MBDOU TsRR-DS č. 53 "Yolochka" Tambov

Predmet: "Celok a časti"

Cieľ:

  • Predstavte koncept celku a častí.
  • Vytvorte si predstavu o sčítaní ako o spojení častí do celku.
  • Rozvíjať logické myslenie pomocou matematických operácií.
  • Pestovať záujem o predmet „Matematika“.

Priebeh lekcie:

I. Úvod do hernej situácie.

učiteľ:- Chlapci, dnes sa vydáme na vzrušujúcu cestu vlakom. Urobte si pohodlie a poďme na to. Chug-chug-chug. Príliš-príliš.

„Naša magická lokomotíva

Poslané ďalej

A uvidíme, chlapci.

Kam nás zavedie?

2. Motivačná hra.

učiteľ:

Náš vlak zastavil.

Kde sme to skončili? (do lesa, na magický okraj)

Pozrite chlapci, čo je toto? (huby).

Čo sú to za huby? aký je názov? (biely a hríb).

Aké pravidlá zberu húb poznáte? (huby nemôžete zbierať za korene, môžete poškodiť mycélium, musíte hubu opatrne odskrutkovať alebo narezať nožom a nechať koreň huby).

Aké je ročné obdobie? (jeseň)

Čo robia zvieratá na jeseň? (príprava na zimu).

Pozri, kto to je? (to sú ježkovia).

Išli do lesa pripraviť si jedlo.

Pomôžme ježkom zbierať huby a vložme ich do košíka.

Rita pridá hríby a Igor pridá hríby. A spolu spočítame, koľko húb Igor a Rita vložia do košíka.

Koľko hríbov dala Rita do košíka? (2)

Koľko hríbov dal Igor? (3)

Koľko húb dali Igor a Rita do košíka? (5)

ako si dostal "5" (2 a 3)

Kam sa podeli huby? (pridať do košíka)

Aké slovo môže nahradiť slovo „zložený“ (dať, kombinovať).

Záver: Akcia, ktorú sme vykonali, sa v matematike nazýva sčítanie.

Výborne. Sadnite si na pne (stoličky), pracujme s geometrickým materiálom.

3. Ťažkosti v hernej situácii

Práca s geometrickým materiálom

učiteľ:

Do prvého vrecka vložte 2 trojuholníky a do druhého vrecka 3 kruhy.

Skontrolujte, čo je v prvej taške? (2 trojuholníky)

Čo je v druhej taške? (3 hrnčeky)

Umiestnite tieto figúrky do jedného spoločného vrecka.

Koľko figúrok je v taške? (2 trojuholníky a 3 kruhy)"5"

Čo sme urobili s figúrkami? (zozbierané, zložené, spojené do jedného veľkého vrecka).

Zopakujme si to ešte raz:

Čo bolo v prvej taške? (2 trojuholníky)- Toto je prvá časť

Čo bolo v druhej taške? (3 kolá)- Toto je druhá časť.

čo sme urobili? (všetky figúrky spojené do celku). Akú matematickú operáciu s tvarmi sme vykonali? (dodatok).

Ako získať celok z častí?

Záver: Ak chcete získať celok z častí, časti sa musia spojiť alebo sčítať.

učiteľ: - Pripravili sme pre vás dôležité pravidlo pridávania. Ak chcete pridať, nie je potrebné naliať všetky čísla do jedného vrecka medzi časťami môžete vložiť matematické znamienko, ktoré zobrazuje sčítanie častí.

Vie niekto ako sa volá tento znak? (plus +).

Nájdite a ukážte znak sčítania.

Umiestnite ho medzi dva kusy.

Dostali sme dve sumy.

Sú si rovní?

Čo je naľavo? Napravo?

Na ľavej strane sú 2 trojuholníky a 3 kruhy a na pravej strane sú 2 trojuholníky a 3 kruhy

Takže sumy sú rovnaké?

Aké znamenie máme dať? (znamenie =)

Nájdite tento znak a vložte ho tam.

Minúta telesnej výchovy

Ježko chodil - chodil - chodil

Našiel bielu hubu

Jedna je huba, druhá je huba,

Vložil som ich do krabice

4. Konsolidácia, aplikácia nového materiálu.

učiteľ:

Chlapi, čo si ešte ježkovia ukladajú na zimu, okrem húb? (lesné jablká).

Naši ježkovia išli do lesa po jablká.

Spočítajte, koľko jabĺk ježkovia nazbierali.

Pomenujte prvú časť, druhú časť, celočíselnú hodnotu.

5. Opakovanie a rozvojové úlohy.

učiteľ:- Na našej čistinke nežijú len ježkovia, ale aj ostatní obyvatelia. Vymyslite názov pre tento obrázok. Zdá sa mi, že je tu niekto zbytočný. kto to podľa vás je? (odpovede detí).

6. Minúta telesnej výchovy

Ráno po lesnom chodníku.

Dup-dup nohy dup

Prechádzky, potulky, po cestičkách

Starý ježko pokrytý ihličím

Hľadáte jablká a huby

Pre môjho syna a dcéru.

7. Vyliahnutie.

učiteľ:- V lese sa stmieva, aby naši ježkovia našli cestu domov, zapáľme im v lese čarovné lampáše.

8. Práca s hlavolamami. Pracujte v malých skupinách .

učiteľ:

Kde sme dnes boli? (V lesoch)

Koho si stretol? (ježkovia)

- Ježkovia sa vrátili domov a nechali vám úlohu. (2 obálky)

Úloha pre prvú skupinu, pre druhú skupinu.

9. Reflexia.

učiteľ:

Akú matematickú operáciu sme vykonali s hubami, jablkami, geometrickými tvarmi? (odpovede detí)

Aké matematické znamenie ukazuje, že sme časti spojili do celku? (odpovede detí)

Kde v živote môžu byť naše vedomosti užitočné? (odpovede detí)

Tu sa naša cesta končí, pohodlne sa usaďte v našom vlaku, vraciame sa do škôlky.

Otázka:
Ahoj! Povedzte mi o príručke od L.G. Peterson, N.P. Kholina „Jeden krok, dva kroky...“, matematika pre deti 5-6 rokov. V úlohe č. 4 na strane 27, lekcia 15: ako zabezpečiť, aby boli všade rovnaké časti a celky a aby sa neopakovali rovnosti. Ďakujem "Perspektíva". Povedzte mi, ako pomôcť dieťaťu, aké výhody môžete využiť?

Odpoveď:
Táto úloha posilňuje spojenie medzi celkom a jeho časťami a vytvára predstavy o spojení medzi sčítaním a odčítaním. Tu je potrebné použiť objektívne akcie detí s geometrickými tvarmi.

Úloha je ukončená komentármi. Ak to má dieťa ťažké, dospelý mu pomáha navádzajúcimi otázkami. Príbeh dieťaťa môže vyzerať takto:

V prvom malom vrecúšku sú dva modré štvorce - toto je Prvá časť. Druhá časť - dva červené kruhy a jeden žltý kruh. Poďme si ich zrátať. Vo veľkej taške dostaneme: dva modré štvorce, dva červené kruhy a jeden žltý kruh. Toto celý .

Vymeňme diely. Teraz bude prvé malé vrecko obsahovať kruhy (dva červené kruhy a jeden žltý kruh) – Prvá časť , v druhom - štvorce (dva modré štvorce) - Druhá časť . Vo veľkej taške to bude rovnaké celý – dva modré štvorce, dva červené kruhy a jeden žltý kruh, pretože Keď sa časti preusporiadajú, celok sa nezmení.

V nasledujúcej rovnici umiestnime všetky obrazce do veľkého vrecka: dva modré štvorce, dva červené kruhy a jeden žltý kruh, t.j. celý . Zoberme si z toho prvá časť – dva modré štvorce a vložte ich do prvého malého vrecka. Potom môžete to, čo zostane, vložiť do druhého malého vrecka, t.j. druhá časť : dva červené kruhy a jeden žltý kruh.

Ďalej budú všetky figúrky opäť vo veľkom vreci: dva modré štvorce, dva červené kruhy a jeden žltý kruh, t.j. celý . Teraz si však z toho vezmeme ďalšiu časť a vložíme ju do prvého malého vrecúška - dva červené kruhy a jeden žltý kruh, t.j. prvá časť . Zostávajú štvorčeky, t.j. Druhá časť . Vložíme ich do druhého malého vrecka.

Dostali sme štyri rôzne rovnosť v ktorej časti a celok sa nezmenili.

Upozorňujeme na skutočnosť, že časť alebo celok zostáva nezmenený, ak sú v ňom uložené všetky figúrky a nezáleží na poradí usporiadania figúrok v taške.

s pozdravom

metodička oddelenia predškolskej výchovy

TSSDP "Škola 2000..." Federálna štátna autonómna inštitúcia poľnohospodársko-priemyselného komplexu a PPRO

Koroleva Svetlana Ivanovna

Ústna práca. Aktualizácia základných vedomostí.

Odpovedzte na otázky, buďte opatrní!

Koľko chvostov majú 4 šteniatka?

Koľko labiek majú dve mačky?

Pomenujte druhý deň v týždni.

Koľko mesiacov trvá zima?

Čo je navyše: pero, ceruzka, kúsok papiera?

Čo majú spoločné sneh a prikrývka?

Predná práca

Riešenie príkladov, úloh, porovnávanie čísel.

Problémy vo veršoch

a) Kohút priletel na plot

Stretol som tam ešte dvoch.

Koľko je tam kohútov?

b) 6 orieškov mamička prasa

Deťom som ho nosila v košíku.

Ježek stretol prasa

A dal ešte 4.

Koľko orechov prasa

Priniesli ste to deťom v košíku?

Pozri, kto k nám prišiel medvedica Umka?

Priatelia prišli na návštevu

Jeden večer k medveďovi

Susedia prišli na koláč:

Ježko, jazvec, mýval

Ale medveď nemohol

Rozdeľte koláč medzi všetkých.

Pomôžte mu rýchlo

Zdieľajte koláč rýchlo!

Čo robili zvieratá?

Dnes sa na hodine naučíme rozdeliť celok na rovnaké časti, rozdelíme predmety na 2 a 4 časti a precvičíme si aj orientáciu v priestore, zopakujeme si pojem „pravá strana“ a „ľavá strana“.

Pohodlne sa usaďte – dnes sa naučíme veľa nového! Pozorne sledujte a počúvajte, čo urobím. Mám pás papiera, preložím ho na polovicu, konce presne zarovnám a zažehlím líniu ohybu.

Na koľko častí som pásik rozdelil?

Presne tak, pás som raz preložila na polovicu a rozdelila na 2 rovnaké časti. Dnes rozdelíme predmety na rovnaké časti.

Sú tieto časti rovnaké? (Prúžok prehnem, presvedčím deti, že jeho časti sú rovnaké).

- "Máme 2 rovnaké časti." Tu je jedna polovica prúžku a tu je druhá polovica - (zobrazuje sa)

Čo som práve ukázal? Koľko polovíc je celkovo?

Čo sa nazýva polovica?

Polovica je jednou z 2 rovnakých častí celku. Obe rovnaké časti sa nazývajú polovice. Toto je polovica a toto je polovica celého pásu.

Koľko takýchto častí je v celom páse? Ako som získal 2 rovnaké časti?

Čo je väčšie: celý pásik alebo jedna z jeho dvoch rovnakých častí?

Čo je menšie: celý pásik alebo jedna z jeho polovíc?

A keď pásik preložím takto (nie na polovicu, na koľko častí som to rozdelil?

Môžu sa tieto časti nazývať polovice?

2.Praktická práca

Na svojich stoloch máte kruhy. Zložte kruh raz na polovicu.

Čo si to urobil?

Čo sa stalo?

Obkreslite každú polovicu kruhu rukou.

Rukou obkreslite celý kruh.

Čo je väčšie: celý kruh alebo jedna z 2 rovnakých častí?

Čo je menšie? Jedna rovnaká časť alebo celý kruh?

A teraz musíme znova zložiť 2 rovnaké časti kruhu na polovicu

Koľkokrát zložili kruh na polovicu (spýtam sa niekoľkých detí)

Koľko dielov ste dostali?

Sú tieto časti rovnaké?

Obkreslite každú zo 4 častí rukou.

Čo je väčšie, jedna zo štyroch častí celku alebo celý kruh?

Čo je menšie?

Koľko kusov sme získali, keď sme kruh preložili na polovicu?

Koľko dielikov sme získali, keď sme kruh dvakrát preložili na polovicu?

Na stoloch máte aj obdĺžniky.

Zložte obdĺžnik na polovicu.

Musíte ho zložiť tak, aby sa strany a rohy zhodovali.

Čo si robil?

Čo sa stalo?

Sú časti rovnaké?

Ako sa nazývajú dve rovnaké časti celku?

Čo je väčšie ako polovica celku alebo celého obdĺžnika?

Čo je menšie?

Zložte svoj obdĺžnik znova na polovicu.

Čo si robil?

Čo sa stalo?

Obkreslite každú zo 4 častí prstom.

Čo ste sa naučili robiť?

Ak je predmet zložený na polovicu, koľko častí bude mať?

Aké diely dostanete?

Ako sa volajú?

Koľkokrát musíte zložiť predmet na polovicu, aby ste získali 4 rovnaké časti?

Medvedica Umka chce ísť navštíviť svojich priateľov. Ale nepozná cestu. Pomôžme mu nájsť cestu k návšteve.

Ak chcete nájsť cestu, musíte byť dobrí v určovaní, kde je ľavá a pravá strana. Poďme si zahrať hru pozornosti, v ktorej budete vykonávať pohyby v naznačenom smere:

Všetci vstali.

Odbočiť doprava.

Pravou rukou sa dotknite ľavého ucha.

Ľavou rukou sa dotknite nosa.

Odbočiť vľavo

Postavte sa rovno

Pravou rukou sa dotknite ľavej nohy.

Ľavou rukou sa dotknite pravej nohy.

Pravou rukou si potľapkajte hlavu a povedzte: „Výborne! "

Pracujte v abecednom zošite č.2

Úloha č.1.

Pozrieť sa na obrázky. Z ktorých častí kruhu sú vyrobené? Zvážte farbu kruhu, polkruhov a štvrťkruhov na spodnom obrázku. Vyfarbite detaily na hornom obrázku rovnakými farbami.

Úloha 2 je deťom známa. Môžete to urobiť s komentárom a deti vyplnia posledný „domček“ samy.

Prstová gymnastika „Muzikál“

Pri plnení úlohy 3 je potrebné upozorniť deti na to, na koľko častí je figúrka rozdelená, ako sa ktorá časť volá.

Ktorá časť kruhu bola vystrihnutá?

Pozorne si prezrite vzor na vystrihnutých kúskoch a vyberte si vhodnú štvrtinu.

Počítacia kniha „Zdieľali sme pomaranč“

Úloha 4.

Medvedica Umka si pre vás pripravila ďalšiu dobrotu – koláčiky.

Nakreslite druhú časť koláčika.

Veľmi často majú mladší školáci ťažkosti s riešením aritmetických úloh. Aby sme pochopili dôvody týchto ťažkostí, poďme najprv pochopiť, aké typy problémov existujú. Na začiatok môžeme rozlíšiť dve veľké skupiny problémov v závislosti od spôsobu ich riešenia. Sú to úlohy, ktoré sa dajú vyriešiť pomocou sčítania alebo odčítania, a úlohy, ktoré sa vyriešia pomocou násobenia alebo delenia. S problémami druhého typu sa deti začínajú oboznamovať v 3. ročníku, keď študujú násobilku. Ako samostatný typ možno označiť úlohy na porovnávanie počtu objektov. Takéto úlohy nevyhnutne obsahujú slová PRE (?) MENEJ alebo VIAC a otázky PRE (?) KRÁT VIAC alebo MENEJ. O tom, ako vyriešiť takéto problémy, sa bude diskutovať v samostatnom článku.

Môžete tiež rozdeliť problémy na jednoduché a zložené v závislosti od prítomnosti prechodných otázok a podľa toho od počtu akcií v riešení. Jednoduché problémy sa riešia jednou akciou, ale na vyriešenie zložitého problému musíte vykonať niekoľko akcií za sebou. Predtým, než sa budeme podrobnejšie zaoberať riešením problémov určitého typu, mali by sme si uvedomiť, že každý problém má podmienku a otázku. Keď si dieťa problém prečíta, určite ho pozvite, aby si znova prečítal otázku a zopakoval ju vlastnými slovami. Okamžite sa tak môžete uistiť, či dieťa chápe, čo presne treba v probléme nájsť. Potom s dieťaťom diskutujte o tom, čo potrebujete vedieť, aby ste odpovedali na otázku v probléme. Znovu si prečítajte stav a zistite, čo je absolútne známe a čo ešte treba vedieť. Tento krok je obzvlášť dôležitý pri riešení zložených úloh.

Aby ste stručne a prehľadne zaznamenali všetky údaje z podmienok problému a jeho otázky, mali by ste si urobiť krátku poznámku alebo nákres problému. Deti to často nechcú robiť, pretože si to vyžaduje čas a úsilie navyše. Keď už je dieťa v riešení určitého typu problému dobré, potom si netreba robiť krátku poznámku, stačí napísať vysvetlenie do každej akcie. Ale ak sa dieťa len zoznamuje s novým typom problému alebo rieši podobné problémy nesprávne, potom je krátka poznámka jednoducho potrebná.

Navyše v prípadoch, keď dieťa nerozumie procesu riešenia problému, je potrebné použiť nielen krátku poznámku a kresbu, ale tiež sa pokúsiť hrať s podmienkami problému, aby bolo dieťa hlavnou postavou tohto problému. problém. Deti často lepšie rozumejú riešeniu problému tým, že konajú s predmetmi, takže im môžete dať paličky na počítanie, zápalky, špáradlá atď., nechať ich ukladať do kôp, spájať, odoberať alebo pridávať predmety, v závislosti od podmienok problém. Takéto riešenia by ste však nemali používať príliš často. Oveľa dôležitejšie je vysvetliť všeobecný princíp riešenia problémov. A preto musí dieťa veľmi jasne pochopiť, čo je časť a celok. Mimochodom, tieto koncepty pomôžu pri riešení nielen problémov, ale aj rovníc.

Pozrime sa bližšie na to, ako dieťaťu vysvetliť, čo je časť a celok. Je pre nás dôležité, aby dieťa chápalo časť nielen ako samostatný kus niečoho celku, ale aj v zmysle množiny a podmnožiny. Samotné tieto pojmy sa budú používať iba v 4. až 5. ročníku, ale aj prvák je celkom schopný pochopiť podstatu týchto pojmov, ak sú vysvetlené pomocou konkrétnych, prístupných príkladov, pomocou akcií s predmetmi.

Je to veľmi jednoduché.

Napríklad: položte pred dieťa 4 červené a 3 modré hrnčeky. Kruhy musia mať rovnakú veľkosť a líšia sa iba farbou. Toto je nevyhnutné. Predmety sa musia líšiť iba v jednom atribúte. Toto všetko sú hrnčeky. V čom je rozdiel? Zoraďte kruhy do skupín. V ktorých skupinách ste skončili?

Všetky kruhy sú jeden celok. Celok je možné rozdeliť na časti. Na aké časti ste rozdelili všetky kruhy? (Pre červené kruhy a modré kruhy). Pomenujte, čo je celok a čo časť – to je hlavná otázka cvičenia.

Vezmite rovnako veľké hrnčeky 3 farieb a zopakujte cvičenie. Potom vezmite hrnčeky rovnakej farby v dvoch alebo troch veľkostiach a zopakujte úlohu. Pamätajte, že hlavným cieľom takýchto cvičení je, aby dieťa jasne pochopilo také pojmy ako celok a časti. Položky na dokončenie takýchto úloh musia byť veľmi rôznorodé: tlačidlá rovnakej veľkosti, ale odlišnej farby alebo tvaru a musia existovať skupiny úplne identických tlačidiel. Čaj, dezert a polievkové lyžice, tanieriky, taniere a šálky - riad a tak ďalej. Počas vykonávania týchto cvičení si upevnite klasifikáciu predmetov a opakujte slová zovšeobecňovania a rozlišovanie predmetov (oblečenie a obuv, nábytok a domáce spotrebiče, osobná a nákladná doprava, zelenina, ovocie a bobule atď.).

Budete musieť naučiť svoje dieťa odpovedať na nasledujúce otázky:

Ako sa dajú jedným slovom správne nazvať všetky tieto predmety?

Na aké časti možno tieto položky rozdeliť?

Ako by sme mali nazvať celok? Ako by sme mali nazvať časť? Alebo čo je celok a čo časť?

Akonáhle si všimnete, že dieťa vie voľne rozlišovať a pomenovať celok a časti, začnite používať tie isté predmety na pridávanie častí a odčítavanie častí od celku. Teraz je hlavným cieľom učenia sa pochopiť a zapamätať si dve základné pravidlá, na základe ktorých môžete riešiť akékoľvek úlohy a rovnice na sčítanie a odčítanie.

Vzorec týchto pravidiel by sa mal vysvetliť a naučiť sa:

1) Ak chcete nájsť celok, musíte pridať všetky tieto časti: C = H + H

2) Ak chcete nájsť časť, musíte odpočítať ďalšiu (známu) časť od celku H = C-H

Trochu podrobnejšie vysvetlím, ako to urobiť pomocou príkladu s červenými a modrými kruhmi. Povedz mi, čo je celok a čo časť? Čo je potrebné urobiť, aby na stole zostali iba červené kruhy? (Odstráňte modré kruhy).

Pamätajte na pravidlo: Ak chcete nájsť jednu časť, musíte odpočítať druhú (známu) časť od celku. Čo je potrebné urobiť, aby boli všetky hrnčeky na stole? (Položte červené a modré kruhy dohromady).

Pamätajte na pravidlo: Ak chcete nájsť celé číslo, musíte pridať všetky časti.


Zakaždým, keď vykonávate cvičenie s rôznymi predmetmi, nezabudnite zopakovať tieto pravidlá.

Teraz sa pozrime, ako použiť tieto pravidlá na riešenie jednoduchých problémov.

Na konári sedeli 3 vrabce a 4 sýkorky. Koľko vtákov sedelo na konári?
Na stole boli 2 šálky a rovnaký počet podšálok. Koľko jedál je na stole?
Nasťa sušila 3 javorové, 4 dubové a 2 brezové listy. Koľko listov usušila Nasťa?
7 vtákov sedelo na strome, 3 odleteli. Koľko zostáva?

Prečítajte si otázku ešte raz. Čo potrebujete vedieť, časť alebo celok?

Opakujte pravidlo. Ktoré časti poznáme a čo o nich vieme? (Ak potrebujete nájsť celok).
Alebo ponúknite meno známej časti a celku, ak potrebujete časť nájsť.

Ako problém vyriešiť?

Tieto spravidla nespôsobujú ťažkosti. Problémy uvedené nižšie sa však ťažšie riešia, pretože je ťažšie prezentovať podmienky problému vo forme obrázka alebo filmu:

Ira mal 9 nových zošitov. Keď zaplnila niekoľko týchto zošitov, zostalo jej len 6 prázdnych zošitov. Otázkou je, koľko zošitov zaplnilo dievča Ira?
Keď Vitya vyfarbila 5 obrázkov v knihe, zostali 3. Koľko obrázkov je v knihe?

Aby sme analyzovali problém, začneme otázkou. Ak dieťa otázke celkom nerozumie, objasnite ju otázkou: „Vyplnil Ira všetky zošity alebo len časť?“ alebo "Pýta sa problém na všetky obrázky v knihe alebo len na niektoré?" Potom postupujte podľa vyššie uvedeného algoritmu.

_______________?______________
/_____vrabce____|____prsia___\
3 4

9 kníh._____________________
/___napísal______|________zostáva_____\
? 6

Na takomto výkrese je celok označený hore a časti dole. Kresba vám umožňuje vizualizovať stav problému a mali by ste ho začať používať pri riešení jednoduchých problémov. V prvom ročníku, keď deti počítajú do 10, je možné odložiť toľko buniek, koľko je predmetov uvedených v úlohe (Napríklad nakreslite 4 vrabcov a rovnú čiaru do 4 buniek). Nemali by ste sa tým však dlho zaoberať, pretože keď sú čísla väčšie ako 20, nebude možné odložiť rovnaký počet buniek. Výkres bude potrebný najmä pri riešení zložených úloh. Ale toto je téma na iný článok.

Kompletná encyklopédia moderných vzdelávacích hier pre deti. Od narodenia do 12 rokov Voznyuk Natalia Grigorievna

"Časť - celok"

"Časť - celok"

Vyzvite svoje dieťa, aby hádalo, ktorú časť predmetu alebo tvora voláte:

vrtuľa – vrtuľník, lietadlo;

koleso - auto;

volant - bicykel;

plachta - loď;

vozeň - vlak;

strecha - dom;

šípka – hodiny;

tlačidlo – volať;

strana - kniha;

okenný parapet - okno;

päta - topánka;

priezor - čiapka;

klávesnica - počítač;

dvere - izba;

tyč - rukoväť;

vetva - strom;

okvetný lístok – kvet;

kužeľ - vianočný stromček;

semená - rastliny;

chvost - šelma;

šupiny - ryby;

krídla - vták;

škrupina - korytnačka;

hriva - lev

Alebo to môže byť naopak. Vy pomenujete objekt a dieťa pomenuje jednu alebo viac jeho častí:

dom - strecha, dvere;

loď - kormidlo, kotva;

bicykel - pedále, koleso;

časopis – strany, listy;

počítač - myš, klávesnica;

kabát - golier, rukávy, gombíky;

chladnička - ľad, potraviny;

čajník - pokrievka, výlevka;

rybársky prút - plavák, háčik;

kvet - okvetné lístky, tyčinky, peľ;

strom - konáre, kôra, listy;

huba – klobúk, stonka;

chrobák - nohy, antény, krídla;

motýľ - krídla, proboscis;

líška – chvost, labky;

jablko – kôra, semená;

hlávka kapusty - listy, stonka.

Ak je pre dieťa ťažké odpovedať, pomôžte mu, uveďte svoj príklad alebo položte navádzaciu otázku.

Z knihy Veľká sovietska encyklopédia (CE) od autora TSB

Z knihy Od Zaisanu cez Hami po Tibet a horný tok Žltej rieky. Tretia cesta do Strednej Ázie 1879-1880 autora Prževalskij Nikolaj Michajlovič

2. časť Môj objav na konci roku 1876 obrovského hrebeňa Altyn-taga pri Lob-nor určil dosiaľ neznámu súvislosť medzi Kuen-lunom a Nan-šanom a odhalil aspoň rámcovo polohu severnej ohrady okr. celú tibetskú plošinu. Toto je posledné

Z knihy Všetko o všetkom. Zväzok 2 autor Likum Arkady

časť 3 Prvé dni nášho návratu do Tsaidamu sme považovali za nezvyčajne nudné, najmä prvé dni. Okrem toho, že sa nepodarilo dostať do Lhasy ako hlavného dôvodu spôsobujúceho všeobecnú skleslosť, bolo smutné premýšľať aj o budúcnosti. Tu pred nami opäť ležalo mnoho stoviek kilometrov ťažkého

Z knihy Moderný ruský jazyk. Praktický sprievodca autora Guseva Tamara Ivanovna

Tvorili niekedy kontinenty jeden celok? Pozrite sa na mapu sveta. Teraz sa pozrite na Južnú Ameriku a Afriku. Vidíte vydutinu v obryse Južnej Ameriky napravo, kde sa nachádza Brazília, a priehlbinu na obryse Afriky vľavo? Nemyslíte, že sa dajú zložiť?

Z knihy Príručka pravopisu, výslovnosti, spisovnej úpravy autora Rosenthal Dietmar Eljaševič

7.42. Komplexný syntaktický celok ako štruktúrna a sémantická jednota Napriek rôznorodosti mikrotém je pri konštrukcii zložitých syntaktických celkov tendencia zachovávať jednotu ich kompozičnej a sémantickej štruktúry. To posledné v ideálnych prípadoch má

Z knihy Základy bezpečnosti na cestách autora Konoplyanko Vladimír

7.43. Zložitý syntaktický celok homogénneho a heterogénneho zloženia Ako prostriedok komunikácie zložitých syntaktických celkov sa zvyčajne používajú modely zložitých a nesúvislých zložitých viet (v modeloch zložitých viet, komunikácia spravidla,

Z knihy Kompletná encyklopédia moderných vzdelávacích hier pre deti. Od narodenia do 12 rokov autora Voznyuk Natalia Grigorievna

§ 182. Slovosled a zložený syntaktický celok Poradie slov vo vete závisí nielen od gramatických spojení slov a významu celej vety, ale aj od zloženého syntaktického celku (pozri kapitolu XLIX), do ktorej patrí veta. . St: Zrazu niekto v bielom

Z knihy Linux and UNIX: shell programming. Príručka pre vývojárov. od Tainsleyho Davida

XLIX. KOMPLEXNÝ SYNTAKTICKÝ CELOK (próza) Pri úprave textu spolu s jednotlivými vetami a frázami sú obzvlášť dôležité skupiny úzko súvisiacich nezávislých viet. Takýmto kvalitatívne novým agregátom je kombinácia

Z knihy Atlas: Human Anatomy and Physiology. Kompletná praktická príručka autora Žigalová Elena Yurievna

Organizmus ako celok Organizmus je každá živá hmota, ktorá má súbor základných životne dôležitých vlastností: bunková organizácia, metabolizmus, pohyb, dráždivosť, rast a vývoj, rozmnožovanie, variabilita a dedičnosť, prispôsobivosť

Z knihy Ako sa stať spisovateľom... v našej dobe autor Nikitin Yuri

„Časť – celok“ Pozvite svoje dieťa, aby uhádlo, ktorú časť predmetu alebo stvorenia voláte: vrtuľa – vrtuľník – volant – plachta – loď – šípka; hodiny - zvonček ;stránka - parapet - okno;

5. časť Čo ja osobne odstraňujem z románov. Aspoň sa snažím! Nové možnosti počítača vám umožňujú zadať slovo do „Hľadať“ a kliknutím na kláves prechádzať celým textom od jedného k druhému bez toho, aby ste museli prezerať všetko, ako to museli Tolstoj, Bunin, Čechov, Bulgakov,

Tip č. 134 Pomerne často môžete na ceste vidieť skupinu cyklistov - minimálne dvoch, maximálne niekoľko desiatok. Zaobchádzajte so všetkými cyklistami ako s jedným celkom, netreba ich rozbíjať autom