Osídlujeme domy od 1 do 4. Dokončenie úlohy múdrej sovy

Cieľ: znalosť čísla a obrázku 4.

1. Oboznámiť sa s tvorbou a zložením čísla 4, čísla 4.

2. Formovať schopnosť korelovať číslo 4 s počtom predmetov, označiť číslo 4 štyrmi bodkami.

3. Upevniť schopnosť rozdeliť skupinu figúrok na časti podľa rôznych kritérií.

4. Rozvíjať matematickú reč, schopnosť pracovať samostatne.

5. Pestovať schopnosť počúvať ostatné deti, vytvárať pozitívnu motiváciu k učeniu.

Materiály na lekciu.

Ukážka - obrázky zajačikov, hýl, karty s číslami 1, 2, 3.

Podklady - pokladnica čísel, geometrických tvarov, zošity, farebné ceruzky.

Vyučovacie metódy: verbálne, vizuálne, čiastočné vyhľadávanie, vysvetľujúce a názorné.

Formy práce: individuálne, frontálne.

Typ povolania: učenie sa nového materiálu.

Priebeh hodiny

1. Organizačný moment. Emocionálny prístup

Psychologický prístup k lekcii.(Slnko)

Pozrite sa, aké je pekné počasie. Slnko nás víta a dáva nám svoje lúče dobra, šťastia, zdravia. Slnko sa „usmieva“. Usmejme sa, darujme a podeľme sa navzájom o nádhernú náladu.

Dnes budeme pokračovať v ceste
Do nádherného a fascinujúceho sveta -
Do sveta čísel, do sveta matematiky.

2. Aktualizácia znalostí

1) Hra „Čísla sa stratili“.

Je potrebné usporiadať čísla v poradí (od 1 do 10). Dobrá práca, odviedli ste vynikajúcu prácu a všetky čísla zaujali svoje miesto.

Počítajme všetky dohromady od 1 do 10, od 10 do 1.

2) Ukážte hru s číslami. (Práca s fanúšikom)

Aké číslo nasleduje po 4, 7, 5?

Aké je číslo pred číslom 8, 3, 5?

Ukážte susedom číslo 3, 7.

3) Pridajte k obrázkom čísla. Objekty na obrázkoch musíte spočítať a spojiť ich s číslom, ktoré udáva ich počet.

Čo je v prvom rámci? Koľko z nich, spočítame. S akým číslom si sa spojil? A tak to robíme ďalej. (Jedno dieťa pracuje v blízkosti tabule s demo materiálom a ostatné v pracovných zošitoch.)

3. Fyzioterapia pre oči

Teraz a teraz
Celá gymnastika pre oči.
Pevne zatvoríme oči
Spolu to otvárame.
Znovu pevne zatvorte
A opäť ich otvárame.
Môžeme bezpečne ukázať
Ako môžeme žmurkať.
Neotáčaj hlavu
Pozrite sa doľava
Pozrite sa doprava.
Oči doľava, oči doprava -
Cvičenie na slávu.
Oči hore, oči dole
Pracujte, nebuďte leniví!
A pozri sa okolo seba.
Seďte rovno, rovno.
Seďte rovno, rovno,
Zatvorte oči rukami

4. Komunikácia na tému a ciele hodiny

Dnes sa v lekcii zoznámime s číslami a číslami.

A s čím - zistiť. (Problémová situácia)

Mačka má toľko labiek
Kreslo má toľko nôh.
O akom čísle hovorím
Kto uhádol moju hádanku? (Štyri)

Dobre! Správne, toto je číslo a číslo 4.

5. Práca na téme hodiny. Predstavujeme číslo 4

Práca pri tabuli.

Vytvorenie čísla 4

a) Koľko zajačikov? (4) Koľko stehlíkov? (3)

Porovnajte, kto je viac: počet zajačikov alebo počet stehlíkov?

Ako to urobiť rovnako? (Musíme pridať ešte jedného hlupáka.)

Praktická práca

b) Deti majú na svojich stoloch geometrické tvary, z ktorých každý pracuje s písomkami. Jedno dieťa pracuje pri tabuli.

Vložte 3 hrnčeky. Pridajte 1 štvorec. Koľko kusov je celkom?

Ako si dostal 4? (3 + 1)

A čo sa stane, ak na jeden štvorec pridáte 3 kruhy? (Tiež 4: 1 + 3)

Keď sú kusy usporiadané, výsledok sa nezmení.

Ako inak môžete získať číslo 4? (2 + 2, 1 + 1 + 1 + 1)

Zloženie čísla 4

(3+1=4 2+2=4 1+1+1+1=4)

Úvod do čísla 4

Číslo štyri je napísané znakom - číslo 4.

(Na tabuľu prikladám číslo 4)

Ako tento údaj vyzerá?

Píšeme číslo do vzduchu.

6. Konsolidácia predstáv o čísle a číslici 4.

1) Dokončenie úlohy č. 3 s.45

7. Fyzické minúty

Ráno sa motýľ zobudil
Usmiaty, natiahnutý!
Raz - umyla sa rosou,
Dvaja - elegantne zakrúžkovaní,
Tri - sklonené a posadené,
Štyria - odleteli.

2) Plnenie úlohy číslo 2, v učebnici str.44

Zvážte obrázky. Prečo sú na námestí, ktoré bolo spojené s kurčatami, 2 bodky? (Na obrázku sú 2 kurčatá)

Prečo je číslo 1 v kruhu, ktorý bol spojený s mačiatkom? (Na obrázku je 1 mačiatko)

Čo je potrebné urobiť v tejto úlohe? (Napíšte do kruhu, ktorý je spojený s obrázkom, príslušné číslo a do štvorca príslušný počet bodiek.)

8. „Myšlienka minúty“

O koľko topánok prišla Popoluška?

Koľko sezón poznáte?

Koľko rohov má štvorec?

Koľko prstov máte na ruke?

Aký je štvrtý deň v týždni?

9. Opakovanie preberanej látky

Dokončenie úlohy č.4 str.45

Rozdeľte skupinu tvarov najskôr podľa farby (zakrúžkujte bodkované čiary) a potom podľa tvaru a veľkosti.

10. Zhrnutie lekcie. Odraz

S akým číslom ste sa stretli? Akú figúrku si sa naučil písať? Ako získate štyri?

Chlapci, veľmi sa mi páčilo cestovanie s vami, ale lekcia sa končí. Zhodnoťme našu prácu. Máte na stole koloboky, ale nemajú ústa! Teraz budete musieť nakresliť kolobok ústa - ak sa vám dnešná hodina páčila, nakreslite radostný kolobok s úsmevom a ak vás lekcia nezaujala, nakreslite smutnú.

Teraz ukážte svojim rodičom svoj kolobok! Tento perníkový muž zostáva na pamiatku.

Stredná škola Makinsk

Verejná hodina

matematika

"Zloženie čísel 2, 3, 4, 5"

Pripravené:

učiteľka na základnej škole

Sadrieva V.D.

Akademický rok 2015-2016

Dátum:

lekcia:

Téma: Zloženie čísel 2,3,4,5

Cieľ: naučiť sa korelovať počet predmetov s figúrkou; upevniť zručnosti kvantitatívneho a radového počítania; opakujte čísla 1-5: vzdelávanie, pravopis, kompozícia; naučiť sa hádať matematické hádanky; rozvíjať pozornosť, inteligenciu, presnosť, reč, logické myslenie, motoriku prstov; pestovať kognitívny záujem.

Vybavenie: počítač, interaktívna tabuľa, diapozitívy, „domy“ - na zopakovanie zloženia čísel; 5 kruhov, každý v červenej a zelenej farbe, čísla 1-10, mäkký drôt

Počas vyučovania

1. Org. moment

Všetci krásne stáli pri laviciach,
Zdvorilo sa pozdravili,
Ticho sa posadili, chrbty vystreté.
Zľahka budeme dýchať
Začnime hodinu matematiky.

Dnes budeme pokračovať vo svojej fascinujúcej ceste do krajiny „matematikov“ a upevniť získané znalosti o číslach 1,2,3,4,5.

2. Úvod do témy

Obyvatelia krajiny „Matematika“ nás budú sprevádzať celou lekciou. Hádajte, o kom sa bude diskutovať vo vtipných veršoch.

Vyzerá to ako čiarka
Háčkovaný chvost a nie je žiadnym tajomstvom:
Miluje každého, kto je lenivý
Lenivá ale nie je.

(Na tabuli sa nachádza číslo 2)

Five je sestra dvojky.
V denníku sú iba päťky.
Napísať dvojku -
Dali sme päť hore dnom.

(Na tabuli sa nachádza číslo 5)

Tento mesiac v oblúku
Menej ako mesiac v oblúku,
Teraz sa pozrite:
Výsledkom je číslo 3

(na tabuli sa nachádza číslo 3)

Pozrite, štyri je stolička
Ktorý som obrátil.

(Na tabuli sa nachádza číslo 4)

Na dlhej nohe
Zatiaľ zmrazené,
Oddychová palica po hraní

(Na tabuli sa nachádza číslo 1)

Na šachovnici som dostal sériu čísel 2,5,3,4,1

Aké je najmenšie číslo? (1)

Aké je najväčšie číslo? (2)

3. Ústny účet

1) Pomenujte geometrické tvary (snímka)

2) Zábavné úlohy (snímka)

1. Nakreslím pre mamu obrázok ako darček.
Prvý a potom - (druhý)

2. Na poličke boli dve mydielka.
Zoberme si len jednu.
Koľko zostane? (2-1)

3. Na lúke sú dva zajace
Hrali skokové žabky.
Pribehol ďalší zajac.
Koľko ste ich zistili? (2 + 1)

4. Po lúke kráčali tri zajace.
Zrazu zavolala jedna mama a otec.
Koľko zajacov chodí po lúke,
Možno niektorí z vás budú počítať? (3-1)

5. Tri medvedíky a medvedica
Shishkin, umelec, maľovaný.
Koľko medveďov je na obrázku,
Kto bez toho, aby ich videl, už počítal? (3 + 1)

Spočítajte červené gule. Koľkí tam sú? 3

Počítajte modré loptičky. Koľkí tam sú? 4

Ktoré loptičky sú menšie? Ktorých loptičiek je viac?

Spočítajte slony. Koľkí tam sú? 5

Spočítajte slimáky. Koľkí tam sú? 3

Ktorých zvierat je menej? Ktorých zvierat je viac?

Spočítajte kurčatá. Koľkí tam sú? 4

Spočítajte kurčatá. Koľkí tam sú? deväť

Ktorých vtákov je menej? Ktorých vtákov je viac?
- Koľko žltých hviezd? (5)
- Koľko modrých hviezd? (4)
- Ktorých je viac? Ktorých je menej?

4. Vzdelávanie a písanie čísel 1-5. Počítanie do 5.

A) Hra „Deň - noc“.

Na interaktívnej tabuli sa objaví snímka myši.

Deti, kto nás prišiel navštíviť?

Koľko máme hostí? (1)

Poviem vám „noc“, zavriete oči, ako by ste spali.

Na tabuli sa objaví snímka žabia žaba.

Deň! Otvoris oci Čo sa zmenilo

Koľko hrdinov príbehu je teraz? (2)

Deti „spia“, objaví sa šmykľavka s obrázkom rozbehnutého zajačika.

Deň! Čo sa zmenilo teraz?

Koľko hrdinov príbehu sa stalo? (3)

Deti „spia“ - objaví sa šmykľavka s obrazom malej líščej sestry.

Deň! Čo sa zmenilo teraz?

Koľko je teraz hrdinov príbehu? (4)

Deti „spia“ - objaví sa sivý horný tobogán.

Deň! Čo sa zmenilo teraz?

Koľko hrdinov je teraz? (5)

b) Hra Magic Wire. Prstová gymnastika.

Drôtená konštrukcia zodpovedajúceho obrázku. Každé dieťa má „čarovný drôt“.

Ukážte číslo pomocou „magického drôtu“. Detský dizajn s mäkkými drôtmi číslo 3, 2, 1

Fizminutka

Jeden - vstať, natiahnuť sa,
Dva - ohyb, unbend,
Tri - tri tlieskania vo vašich rukách,
Štyri ruky širšie
Päť - mávnite rukou,
Šesť - ticho sedieť za stolom.

5. Upevnenie predstáv o skladbe čísel 2-5.

(práca na snímke)

Pozri sa na obrázok. Zamyslite sa nad tým, prečo je vedľa lienky v kruhu číslo 2?

- (Na jednom krídle je 1 kruh a na druhom 1 kruh a spolu -2.)

Ako môžete urobiť číslo dva? (1 + 1 = 2)

Prečo je číslo 3 vedľa nasledujúcich dvoch chýb?

- (Na jednom krídle je 1 kruh a na druhom 2 kruhy. A na druhom naopak - 2 kruhy na prvom krídle a 1 kruh na druhom. A spolu budú 3.)

Ako môžete vytvoriť číslo tri?

Uvažujte o lienkach s číslom štyri vedľa nich. - (Na jednom krídle je 1 kruh a na druhom 3 kruhy. A druhé má 2 kruhy na prvom krídle a 2 kruhy na druhom. Tretie lienky majú 3 kruhy na prvom krídle a 1 kruh na druhom . A spolu budú 4.)

Ako môžete urobiť číslo štyri?

- (1+3=4 2+2=4 3+1=4)

Pozrite sa na chyby, vedľa ktorých je číslo 5. - (Na jednom krídle je 1 kruh a na druhom sú 4 kruhy. A druhé má 2 kruhy na prvom krídle a 3 kruhy na druhom. tretia lienka má 3 kruhy na prvom krídle a 2 kruhy na druhom. Štvrtá lienka má 4 kruhy na prvom krídle a 1 kruh na druhom. A spolu ich bude 5.)

- (1+4=5 2+3=5 3+2=5 4+1=5)

6. Záznam a skladba čísiel 1-5.

7. Zhrnutie lekcie

Dobre! Pracovali sme spolu a skúšali sme to. Boli aktívni v našej práci.

Pripravil som pre vás loptičky: ak sa vám hodina páčila, podarilo sa vám to a máte dobrú náladu - pridajte k lopte ÚSMEV. A ak sa vám lekcia nepáči a máte zlú náladu, nakreslite smutné pery.

Práca v zošite:

Dokončite počet štvorcov, ktoré zodpovedajú zapísanej číslici.

Larisa Nikolaevna Sofronova

Študovať tému " Zloženie číslo 10", Vždy používam" Domy ", ktoré som sám vyvinul vo formáte, ktorý potrebujem. Vytlačím ich na farebnú tlačiareň. Kedysi som ich vkladal do súborov, ale pred niekoľkými rokmi som vystrihol domy pozdĺž obrysu. a laminoval ich výhody stal sa ako tlačiarenský výrobok. Slúžia dodnes.

Toto príspevok slúži na prípravu detí do školy. Dieťa by malo jasne vedieť, že 7 je 3 a 4, 2 a 5 atď. Na základe týchto znalostí bude riešiť príklady a problémy nielen v materskej škole, ale aj na základnej škole.

Vždy odporúčam rodičom tých detí, ktoré si nevedia nijako spomenúť číselné zloženie„Položte tieto domy na stenu v detskej izbe, aby sa dieťa pred spaním chtiac-nechtiac pozrelo na dom, ALE Môžem s istotou povedať, že iba 1 dom by mal visieť, iba v tomto prípade zloženie čísla sa zapamätá... Akonáhle sa dieťa naučí naspamäť zloženie zverejneného čísla, zavesíme ďalší.

Veľa šťastia všetkým!

Súvisiace publikácie:

Tento návod bol vytvorený ručne. Je možné študovať vtáky aj domáce zvieratá. Tiež upozornite žiakov na čas.

Vizuálna pomôcka Farma „Model“. Táto príručka slúži na formovanie predstavy detí o domácich zvieratách.

Vážení kolegovia, rád by som vám predstavil vizuálnu pomôcku - rozloženie „Morskí obyvatelia (z preglejkových dosiek a plastu, späť.

Vážení kolegovia, rád by som vás upozornil na model „Hmyz“. Organizácia predmetovo-priestorového prostredia v skupine mladších predškolských zariadení.

30. novembra začína moja skupina týždeň bezpečia. Pri príprave témy na internete som hľadal niečo zaujímavé pre svoje deti.

Pracujem ako učiteľ doplnkového vzdelávania a moja téma samovzdelávania je dekoratívne a úžitkové umenie a na túto tému.

Stokrotnyaya Elena Leonidovna
Abstrakt z hodiny matematiky v prípravnej skupine „Zloženie čísla 4“

Téma: « Zloženie čísla 4»

Cieľ: Oboznámte deti s zloženie čísla 4.

Úlohy:

1. Učte sa vymyslieť číslo 4 z dvoch menších čísel.

2. Do 10 posilniť schopnosti radového počítania.

3. Posilniť schopnosť dôsledne identifikovať a pomenovať dni v týždni.

4. Rozvíjajte myslenie operácie: pozornosť, pamäť, logické myslenie.

Priebeh hodiny:

Organizačný čas. (Deti sú pri stoloch)

Vyskočte o počet tlieskajúcich učiteľov z jedného na 4 (sadnúť si k stolu)

Chlapci, poďme zistiť, koľko detí dnes sedí pri prvom stôl: Začnite počítať v poradí. (Celkom 4 deti)

Asi ste uhádli čo počet dnes sa porozprávame.

Určím číslo štyri, číslo 4 a nalepte ho na tabuľu.

Môžete zadať číslo 4?

Choďte k stolom. Na koberce položte číslo 4 farebných pruhov. (Deti na stoloch vyložia číslo 4 z farebných pruhov).

Zahrajme si hru " Matematické nabíjanie".

Vymenujte susedov číslo 4.

názov číslo 1 viac, ako číslo 3.

názov číslo je o 1 menšie, ako číslo 5.

Počítajte od 1 do 4.

Počítajte od 4 do 1.

Vychovávateľ: Dobre.

Zahrajte si cvičenie „Obsadíme dom“.

Na magnetickej tabuli model domu s kruhmi s číslami 4 a 6, farebne odlišný od modelu domu.

Učiteľ s deťmi určí číslo domu a počet poschodí v ňom. A vysvetľuje: „Na každom poschodí v dvoch bytoch sú štyria nájomníci. Na najvyššom poschodí sú v byte traja nájomníci vľavo a jeden nájomník vpravo. (Vloží kruh do prázdneho okna.) Koľko obyvateľov je na poschodí? Koľko nájomníkov je vľavo? Koľko nájomníkov je vpravo? Ako urobil číslo štyri? (Tri a jedna.) Ako inak môžeš doplňte číslo štyri(Dva a dva, jeden a tri.)

Vychovávateľ: Dobre chlapci.

Teraz je čas zahriať sa a popraviť

telesná výchova „Rým s topánkou“

Raz dva. Tri štyri

Jazdím po ceste. Deti skáču na dvoch nohách

Jeden dva tri štyri

Učím ťa skákať. Skákanie na mieste

Jeden dva tri štyri

Zlomená päta. Detský drep

Jeden dva tri štyri

Stratená papuča. Ruky roztiahnuté do strán.

Deti sedia pri stoloch.

Práca s dávkovačom materiál(počítacie tyčinky) .

Vychovávateľ: A teraz sa budeme hrať s paličkami.

Didaktická hra „S počítaním palíc“.

Otvorte pole. Každý z nich má v sebe veľa tyčiniek. Pozrite sa na to a položte 4 tyčinky z krabice na stôl. (Deti vezmú palice a rozotrú zloženie čísla 4) .

Povedz mi ako urobil číslo 4... (Deti sa striedajú v rozprávaní svojich zloženie čísla 4. Napríklad: SOM vymyslel číslo 4 z dvoch červených tyčiniek a dvoch modrých tyčiniek. (2 a 2 sú číslo 4)

Vychovávateľ: Výborne, si taký dobrý boli číslo 4.

Zahrajte si cvičenie « Urobte si týždeň» .

Každý tím má sadu kariet s číslami od 1 do 7. Učiteľ pozýva deti na zoradenie, formovanie týždeň: Prvé, kto vstane, je dieťa, ktoré má na karte číslo 1 (pondelok, druhé, ktoré má na karte číslo 2 atď.) Potom deti v poradí pomenujú dni v týždni a zobrazia zodpovedajúce karty s číslami.

Deti podľa pokynov učiteľa vykonávajú rôzne pohyby na hudbu a na jej konci sa zoradia a od utorka začnú týždeň. Potom deti makeup týždeň od štvrtka atď. Hra sa opakuje 2-3 krát.

Výsledok triedy: S akou postavou sme sa stretli? Koľko položiek je označených týmto číslom? Ako získať číslo 4?

Súvisiace publikácie:

Synopsa nápravno - vývojovej aktivity „Forma inštrumentálneho čísla jednotného čísla podstatných mien“ Téma: „Forma inštrumentálnej singularity podstatných mien“. Účel: 1. Cvičenie v správnom použití inštrumentálnej formy.

Téma: „Zloženie čísla tri“ Ciele: 1. Formovať u detí predstavu o zložení čísla 3, naučiť sa skladať číslo tri z dvoch menších čísel.

Abstrakt vzdelávacích aktivít (FEMP (kompozícia čísla 5) v seniorskej skupine „Narodeniny vnučky Pochemuchky“ Vzdelávacia oblasť „Kognitívny rozvoj“ v časti „Formovanie elementárnych matematických pojmov“. Edukačná synopsa.

„Vytvorenie čísla 5“. Synopsa hodiny matematiky v rámci lexikálnej témy „Jeseň“ Ciele: Rozvinúť schopnosť skladať číselné rady, vytvoriť ďalšie číslo v prirodzenej sérii čísel; upevniť schopnosti radovej.

Abstrakt z hodiny matematiky - lexikálna téma „Leto“. Čísla a číslice do 10 " Ciele: Cvičenie v počítaní do 10 a hľadaní miesta číslice v číselnom rade; konsolidovať schopnosť dopĺňať mnoho položiek až do 10, korelovať.

Abstrakt z hodiny matematiky v prípravnej skupine „Zloženie čísla 3“ Téma: „Zloženie čísla 3“ Účel: Oboznámiť deti so skladbou čísla 3. Ciele: - Naučiť zostaviť číslo 3 z dvoch menších čísel. - Naučte sa plánovať.