Населяваме къщи от 1 до 4. Изпълняване на задачата на мъдрата сова

Цел:запознаване с числото и цифрата 4.

1. Да се ​​запознаят с образуването и състава на числото 4, числото 4.

2. Да се ​​формира способност за съотнасяне на числото 4 с броя на предметите, да се обозначи числото 4 с четири точки.

3. Да се ​​затвърди умението да се раздели група фигури на части според различни критерии.

4. Да развива математическата реч, способността за самостоятелна работа.

5. Да се ​​култивира умението да се изслушват другите деца, да се формира положителна мотивация за учене.

Материали за урока.

Демо - изображения на зайчета, снегорини, карти с числа 1, 2, 3.

Раздатък - касов апарат с числа, геометрични фигури, тетрадки, цветни моливи.

Методи на обучение: словесни, нагледни, частично търсещи, обяснителни и илюстративни.

Форми на работа: индивидуална, фронтална.

вид професия:изучаване на нов материал.

Ход на урока

1. Организационен момент. Емоционално отношение

Психологическо отношение към урока.(слънце)

Вижте колко е хубаво времето. Слънцето ни поздравява и ни дарява със своите лъчи на доброта, щастие, здраве. Слънцето се усмихва. Нека и ние да се усмихнем, да подарим и да споделим един с друг прекрасно настроение.

Днес ще продължим нашето пътуване
В един прекрасен и завладяващ свят -
В света на числата, в света на математиката.

2. Актуализиране на знанията

1) Игра „Числата се изгубиха“.

Необходимо е да подредите числата в ред (от 1 до 10). Браво, свършихте отлична работа и всички числа заеха местата си.

Нека преброим всички заедно от 1 до 10, от 10 до 1.

2) Покажи играта с числа. (Работа с вентилатор)

Кое число следва 4, 7, 5?

Кое число идва преди 8, 3, 5?

Покажете съседите на числото 3, 7.

3) Добавете числа към снимките. Трябва да преброите обектите на снимките и да ги свържете с число, което показва техния брой.

Какво има в първия кадър? Колко от тях, ще преброим. С кой номер се свързахте? И така го правим по-нататък. (Едно дете работи близо до черната дъска с демонстрационен материал, а останалите в работни тетрадки.)

3. Физиотерапия за очите

Сега и сега
Цялата гимнастика за очите.
Затваряме плътно очите си
Отваряме го заедно.
Затворете отново плътно
И отново ги отваряме.
Можем спокойно да покажем
Как можем да мигнем.
Не обръщайте главата си
Погледни наляво
Погледнете надясно.
Очи наляво, очи надясно -
Упражнение за слава.
Очи нагоре, очи надолу
Работете, не бъдете мързеливи!
И погледнете в кръг.
Седнете прави, прави.
Седнете прави, прави,
Затворете очите си с ръце

4. Съобщаване на темата и целите на урока

Днес в урока ще се запознаем с числото и числото.

И с какво - разберете. (проблемна ситуация)

Котката има толкова много лапи
Столът има толкова много крака.
За какъв номер говоря
Кой позна моята гатанка? (четири)

Много добре! Точно така, това е числото и числото 4.

5. Работа по темата на урока. Представяне на числото 4

Работете на черната дъска.

Образуване на число 4

а) Колко зайчета? (4) Колко снегора? (3)

Сравнете кой е повече: броят на зайчетата или броят на снегирите?

Как да го направя еднакво? (Трябва да добавим още един снедьор.)

Практическа работа

б) Децата имат геометрични фигури на масите си, като всяко работи с раздатки. Едно дете работи на дъската.

Сложете в 3 чаши. Добавете 1 квадрат. Колко парчета има общо?

Как получи 4? (3 + 1)

И какво ще стане, ако добавите 3 кръга към един квадрат? (Също 4: 1 + 3)

Когато парчетата се пренаредят, резултатът не се променя.

Как иначе можете да получите числото 4? (2 + 2, 1 + 1 + 1 + 1)

Състав на число 4

(3+1=4 2+2=4 1+1+1+1=4)

Въведение в числото 4

Числото четири е изписано със знак - числото 4.

(Прикачвам числото 4 към дъската)

Как изглежда тази фигура?

Пишем число във въздуха.

6. Консолидиране на представите за число и цифра 4.

1) Изпълнение на задача No3 стр.45

7. Физически минути

На сутринта пеперудата се събуди
Усмихната, опъната!
Веднъж - тя се изми с роса,
Две - грациозно обградени,
Три - наведе се и седна,
На четири тя отлетя.

2) Изпълнение на задача номер 2, в учебника стр.44

Разгледайте снимките. Защо има 2 точки в квадрата, който е свързан с пилетата? (На снимката има 2 пилета)

Защо номерът 1 в кръга, който е свързан с котето? (На снимката има 1 коте)

Какво трябва да се направи в тази задача? (Напишете в кръга, който е свързан с картината, подходящото число, а в квадрата - подходящия брой точки.)

8. "Минута на мислене"

Колко обувки загуби Пепеляшка?

Колко сезона познаваш?

Колко ъгъла има квадрат?

Колко пръста има на ръката ти?

Кой е четвъртият ден от седмицата?

9. Повторение на усвоения материал

Изпълнение на задание No4 стр.45

Разбийте групата от форми първо по цвят (оградете пунктираните линии), а след това по форма и размер.

10. Резюме на урока. Отражение

Какъв номер срещнахте? Каква фигура се научи да пишеш? Как получавате четири?

Момчета, много ми хареса да пътувам с вас, но урокът е към своя край. Нека да оценим нашата работа. Имате колобки на бюрата си, но те нямат уста! Сега ще трябва да нарисувате устата на колобок - ако урокът ви е харесал днес, тогава нарисувайте радостен колобок с усмивка, а ако не се интересувате от урока, нарисувайте тъжен.

Сега покажете на родителите си своя колобок! Този джинджифилов човечец остава за спомен.

гимназия в Макинск

Публичен урок

математика

"Състав от числа 2, 3, 4, 5"

Подготвено от:

начален учител

Садриева В.Д.

2015-2016 учебна година

Дата:

урок:

тема:Състав на числа 2,3,4,5

Цел:учат да съпоставят броя на предметите с фигура; укрепване на уменията за количествено и редово броене; повторете числа 1-5: образование, правопис, състав; научи да отгатва математически гатанки; развиват внимание, интелигентност, точност, реч, логическо мислене, моторика на пръстите; култивирайте познавателен интерес.

Оборудване: компютър, интерактивна дъска, слайдове, "къщички" - за повторение на композицията от числа; По 5 кръга в червено и зелено, номера 1-10, мека тел

По време на занятията

1.Орг. момент

Всички се изправиха на бюрата красиво,
Те поздравиха учтиво,
Седнаха тихо с изправени гърбове.
Ще дишаме леко
Да започнем урока по математика.

Днес ще продължим нашето увлекателно пътешествие до страната на "математиците" и ще затвърдим знанията, придобити за числата 1,2,3,4,5.

2. Въведение в темата

Жителите на страната „Математика” ще ни придружават през целия урок. Познайте за кого ще се говори в забавни стихове.

Изглежда като запетая
Плетете опашка на една кука и това не е тайна:
Тя обича всички, които са мързеливи
Но тя не е мързелива.

(Номер 2 се появява на дъската)

Пет е сестрата на двойка.
В дневника има само петици.
Да напиша двойка -
Слагаме пет с главата надолу.

(Номер 5 се появява на дъската)

Този месец в дъга
Под един месец в дъга,
Виж сега:
Оказа се номер 3

(номер 3 се появява на дъската)

Вижте, четири е стол
Което обърнах.

(Номер 4 се появява на дъската)

На дълъг крак
Замразен за момента,
Пръчка за почивка след игра

(Номер 1 се появява на дъската)

На дъската се оказа поредица от числа 2,5,3,4,1

Кое е най-малкото число? (1)

Кое е най-голямото число? (2)

3.Устна сметка

1) Назовете геометричните фигури (слайд)

2) Забавни задачи (слайд)

1. Рисувам картина за майка ми като подарък.
Първо един, а след това - (втори)

2. На рафта имаше два сапуна.
Да вземем само един.
Колко ще остане? (2-1)

3. На поляната има два заека
Играеха скокове.
Друг заек дотича.
Колко разбра? (2 + 1)

4. Три зайца вървяха по поляната.
Изведнъж мама и татко се обадиха на един.
Колко зайци се разхождат по поляната,
Може би някои от вас ще преброят? (3-1)

5. Три плюшени мечета и една майка мечка
Шишкин, художник, рисуван.
Колко мечки има на снимката,
Кой, без да ги е видял, вече е преброил? (3 + 1)

Пребройте червените топки. Колко са там? 3

Пребройте сините топки. Колко са там? 4

Кои топки са по-малки? Кои топки има повече?

Пребройте слоновете. Колко са там? 5

Пребройте охлювите. Колко са там? 3

Кои животни са по-малко? Какви животни са повече?

Пребройте пилетата. Колко са там? 4

Пребройте пилетата. Колко са там? девет

Кои птици са по-малко? Кои птици са повече?
- Колко жълти звезди? (5)
- Колко сини звезди? (4)
- Кои са повече? Кои са по-малко?

4. Образование и писане на числа 1-5. Броене до 5.

А) Играта "Ден - Нощ".

На интерактивната дъска се появява слайд на мишката.

Деца, кой ни дойде на гости?

Колко гости имаме? (1)

Казвам ти "нощ", ти затваряш очи все едно спиш.

На бялата дъска се появява слайд жаба.

Ден! Отваряш очи. Какво се промени?

Колко герои на приказката има сега? (2)

Децата "спят", появява се слайд с картина на избягало зайче.

Ден! Какво се промени сега?

Колко герои на приказката са станали? (3)

Децата са "заспали" - появява се слайд с изображението на малка лисица-сестра.

Ден! Какво се промени сега?

Колко са героите на приказката сега? (4)

Децата "заспат" - появява се сив горен слайд.

Ден! Какво се промени сега?

Колко герои има сега? (5)

б) Играта Magic Wire. Гимнастика с пръсти.

Конструкция на тел на съответната фигура. Всяко дете има "магическа жица".

Покажете числото с помощта на "магическата жица". Детски дизайн с номера на мека тел 3, 2, 1

Fizminutka

Едно - издигане, разтягане,
Две - огънете, разгънете,
Три - три пляскания в ръцете ви,
Четири - по-широки ръце
Пет - махайте с ръце,
Шест - седнете тихо на бюрото.

5. Затвърждаване на представите за състава на числата 2-5.

(работа върху слайда)

Погледни снимката. Помислете защо до калинката в кръга е цифрата 2?

- (На едното крило има 1 кръг, а на другото 1 кръг, но заедно -2.)

Как можете да съставите номер две? (1 + 1 = 2)

Защо цифрата 3 е до следващите две грешки?

- (На едното крило има 1 кръг, а на другото 2 кръга. А на другото, напротив - 2 кръга на първото крило и 1 кръг на второто. И заедно ще бъдат 3.)

Как можете да съставите числото три?

Помислете за калинките с числото четири до тях. - (На едното крило има 1 кръг, а на другото 3 кръга. А на другото има 2 кръга на първото крило и 2 кръга на второто. Третите калинки имат 3 кръга на първото крило и 1 кръг на второто . И заедно ще има 4.)

Как можете да съставите числото четири?

- (1+3=4 2+2=4 3+1=4)

Вижте буболечките, до които е числото 5. - (На едното крило има 1 кръг, а на другото има 4 кръга. А другото има 2 кръга на първото крило и 3 кръга на второто. третата калинка има 3 кръга на първото крило и 2 кръга на второто. Четвъртата калинка има 4 кръга на първото крило и 1 кръг на второто. И заедно ще бъдат 5.)

- (1+4=5 2+3=5 3+2=5 4+1=5)

6. Записване и съставяне на числа 1-5.

7. Резюме на урока

Много добре! Работихме заедно и се опитвахме. Бяха активни в нашата работа.

Приготвил съм топки за вас: ако урокът ви е харесал, успели сте и сте в добро настроение - добавете УСМИВКА към топката. И ако урокът не ви харесва и сте в лошо настроение, нарисувайте тъжни устни.

Работете в тетрадка:

Начертайте толкова квадратчета, колкото запишете.

Лариса Николаевна Софронова

Да проучим темата " Композиция номер 10", винаги използвам "Къщите", които самият аз съм разработил в необходимия ми формат. Отпечатвам ги на цветен принтер. Вмъквах ги във файлове, но преди няколко години изрязах къщите по контура и ги ламинира Ползистана като печатен продукт. Те служат и до днес.

Това надбавкаизползвани за подготовка на децата за училище. Детето трябва ясно да знае, че 7 е 3 и 4, 2 и 5 и т. н. Въз основа на тези знания то ще решава примери и задачи не само в детската градина, но и в началното училище.

Винаги препоръчвам на родителите на тези деца, които не могат да си спомнят по никакъв начин числова композиция, поставете тези къщи на стената в детската стая, така че преди да си легне, детето волю-неволю да погледне къщата, НОМога да кажа с увереност, че само 1 къща трябва да виси, само в този случай съставът на номера ще бъде запомнен... След като детето е запомнило състав на публикуван номер, окачваме следващия.

Успех на всички!

Свързани публикации:

Този урок е създаден на ръка. Възможно е да се изследват както птици, така и домашни животни. Също така насочете вниманието на учениците към времето.

Нагледно помагало "Модел" Ферма. Това ръководство се използва за формиране на представи у децата за домашни любимци.

Уважаеми колеги, бих искал да представя на вашето внимание нагледно помагало - оформлението „Морски обитатели (от шперплат и пластмаса, гръб.

Уважаеми колеги, бих искал да представя на вашето внимание модела "Насекоми".

На 30 ноември моята група започва седмица на безопасност. Когато се подготвях за темата в интернет, търсех нещо интересно за децата си.

Работя като учител по допълнително образование и моята тема за самообразование е декоративно-приложно изкуство и по тази тема.

Стокротня Елена Леонидовна
Резюме на урок по математика в подготвителната група "Състав на числото 4"

Тема: « Състав на число 4»

Цел: Запознайте децата с състав на числото 4.

Задачи:

1. Научете се съставете число 4 от две по-малки числа.

2. Засилване на уменията за редовно броене в рамките на 10.

3. Засилване на способността за последователно идентифициране и именуване на дните от седмицата.

4. Развивайте мисленето операции: внимание, памет, логическо мислене.

Ход на урока:

Организиране на времето. (Децата са на масите)

Скочете според броя на плясканията на учителя от едно до 4 (седнете на масата)

Момчета, нека да разберем колко деца седят на първия днес маса: Започнете да броите по ред. (общо 4 деца)

Сигурно се досещате какво бройще говорим днес.

ще посоча номер четири, номер 4 и го залепете на дъската.

Можете ли да извадите числото 4?

Отидете до масите. Поставете числото 4 от цветните ивици върху килимите. (Децата на масите подреждат числото 4 от цветните ивици).

Хайде да играем игра " Зареждане по математика".

Назовете съседите номер 4.

име още номер 1, как номер 3.

име числото е с 1 по-малко, как номер 5.

Бройте от 1 до 4.

Бройте от 4 до 1.

възпитател: Много добре.

Играйте упражнение "Ще заемем къщата".

На магнитна дъска макет на къща с числа 4 и 6 кръгчета, различни по цвят от модела на къщата.

Учителят уточнява номера на къщата и броя на етажите в нея с децата. И обяснява: „Има по четирима наематели на всеки етаж в два апартамента. На последния етаж апартаментът има трима наематели отляво и един наемател отдясно. (Поставя кръга в празния прозорец.)Колко наематели има на етажа? Колко наематели са отляво? Колко наематели са вдясно? Как направи номер четири? (Три и едно.)Как иначе можеш съставете числото четири(Две и две, едно и три.)

възпитател: Браво момчета.

Сега е моментът да се затоплите и да се изпълните

физическо възпитание "Римувай с обувка"

Едно две. Три четири

Карам по пътя. Децата скачат на два крака

Едно две три четири

Аз те уча как да скачаш. Скачане на място

Едно две три четири

Счупена пета. Децата клякат

Едно две три четири

Изгубен чехъл. Ръцете разперени встрани.

Децата сядат на маси.

Работа с дозатор материал(броене на пръчки) .

възпитател: А сега ще си играем с клечки.

Дидактическа игра "С пръчки за броене".

Отворете кутията. Във всеки от тях има много пръчки. Погледнете го и поставете 4 пръчки от кутията на масата. (Децата вземат пръчки и разстилат състав на номер 4) .

Кажете как направи номер 4... (Децата се редуват да разказват своите състав на номер 4. Например: АЗ СЪМ измисли номера 4 от две червени пръчки и две сини пръчки. (2 и 2 са номер 4)

възпитател: Браво, много си добър бяха номер 4.

Играйте упражнение « Направете седмицата» .

Всеки отбор има набор от карти с числа от 1 до 7. Учителят кани децата да се подредят, оформяйки седмица: първото става детето, което има числото 1 на картата (понеделник, второто, което има номер 2 на картата и т.н.) След това децата назовават дните от седмицата по ред и показват съответните карти с цифри.

Децата, по указание на учителя, изпълняват различни движения на музиката, като в края й се нареждат, образувайки седмица, започваща от вторник. След това децата гримседмица, започваща от четвъртък и т.н. Играта се повтаря 2-3 пъти.

Резултат класове: Каква фигура срещнахме? Колко артикула са обозначени с това число? Как да получите номер 4?

Свързани публикации:

Синопсис на корекционно-развиваща дейност "Форма на инструменталното число на единствено число на съществителните имена" Тема: "Формата на инструменталната единствено число на съществителните." Цел: 1. Упражнение в правилното използване на инструменталната форма.

Тема: „Съставът на числото три“ Цели: 1. Да се ​​формира у децата представа за състава на числото 3, да се научи да съставя числото три от две по-малки числа.

Резюме на образователните дейности (FEMP (композиция от число 5) в старша група "Рожден ден на внучката на Почемучка" Образователна област „Когнитивно развитие“ в раздел „Формиране на елементарни математически понятия“. Образователен синопсис.

„Образуване на числото 5“. Резюме на урок по математика в рамките на лексикалната тема "Есен" Цели: Развиване на способността за съставяне на числови редове, образуване на следващото число в естествен ред от числа; за затвърждаване на уменията на ординала.

Реферат от урок по математика - лексикална тема "Лято". Числа и цифри до 10" Цели: Упражнение за броене до 10 и намиране на мястото на число в числов ред; за консолидиране на способността за допълване на много елементи до 10, за корелиране.

Резюме на урок по математика в подготвителната група "Състав на числото 3" Тема: "Състав на число 3" Цел: Да запознае децата със състава на числото 3. Цели: - Да се ​​научат да правят число 3 от две по-малки числа. - Научете се да планирате.