Najlepšia otvorená hodina v druhej juniorskej skupine. Otvorená lekcia v druhej juniorskej skupine - moje súbory - adresár súborov - Ekaterino-Nikolskoe MKDOU

S matematikou ako predmetom sa deti začínajú oboznamovať už v škôlke a v tomto momente má dieťa 3-4 roky. Pedagógovia pracujú na formovaní elementárnych predstáv u detí. A budúci vývoj dieťaťa závisí od toho, ako dobre je zvládnuté prvé vnímanie tvarov predmetov a ich kvantitatívnych vzťahov.

Akákoľvek činnosť umožňuje dieťaťu naučiť sa v škôlke niečo nové. Ideálna je na to druhá najmladšia skupina. Matematika umožňuje porovnávať známe predmety podľa dĺžky, výšky, šírky. Učiteľ zavádza priestorové pojmy ako „vpredu“, „vzadu“, „nad“, „dole“, „vľavo“, „vpravo“. Učiteľka tiež učí deti správne identifikovať a používať v reči časové úseky, napríklad ráno, popoludní, večer.

Pomôcť začínajúcemu učiteľovi

Aby bolo možné správne organizovať a viesť hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine, začínajúci učiteľ si musí pamätať na nasledujúce body:

  • počiatočné kurzy na mesiac by sa mali vykonávať so samostatnými skupinami 6-8 osôb;
  • po mesiaci sa vyučovanie začne v plnom rozsahu s celou skupinou;
  • v triedach musia mať deti didaktický materiál v požadovanom množstve pre každé dieťa;
  • pri učení nového materiálu by trvanie hodiny nemalo presiahnuť 10-12 minút a pri precvičovaní známeho materiálu - 15 minút;
  • Počas vyučovacej hodiny je potrebné deti sledovať, či nie sú unavené, a ak sú unavené, všetky vzdelávacie aktivity sa okamžite zastavia.

Hlavný cieľ a ciele hodín matematiky

Hlavným cieľom hodiny matematiky pre deti od 3 do 4 rokov je oboznámiť sa so základnými pojmami: číslo, tvar a charakteristika predmetu.

Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné vyriešiť niekoľko problémov:

  • naučte svoje dieťa správne rozlíšiť farbu a tvar predmetu;
  • vytvoriť počiatočný pojem čísla (jeden, veľa);
  • učiť deti vzťahom medzi predmetmi prostredníctvom jednej charakteristiky, ktorá ich zovšeobecňuje (pozbierajte všetky červené predmety);
  • vytvoriť predstavu o vlastnostiach objektu (dlhý, krátky, veľký, malý).

Na správne zvládnutie riešenia problémov a dosiahnutie stanoveného cieľa musí učiteľ na hodinách matematiky v mladšej skupine používať rôzne vyučovacie techniky a metódy.

Vyučovacie techniky a metódy

Hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine by mali byť vizuálne a efektívne. Deti získavajú akékoľvek nové poznatky priamym vnímaním, to znamená, keď sledujú všetky činnosti učiteľa a samy opakujú rovnaké činnosti s rozdávaným didaktickým materiálom. Učiteľ-vychovávateľ musí starostlivo premyslieť každú hodinu, všetky nové pojmy charakterizujúce predmet, najprv učiteľ sám niekoľkokrát vysloví počas hodiny a až potom požiada deti, aby opakovali.

Okrem toho nesmieme zabúdať, že tento vek učenia sa všetkého nového je založený na emocionálnom vnímaní. A ak svoje dieťa od prvých minút lekcie nezaujímate, bude to márne. Na tento účel sa hodiny matematiky pre deti najčastejšie začínajú prekvapivými momentmi:

  • vzhľad hračky,
  • nečakaní hostia,
  • truhlica s tajomstvom.

Učiteľ-vychovávateľ potrebuje udržať pozornosť detí počas celej vyučovacej hodiny. Na to sa používa technika zmeny činností. Predmety, s ktorými bude dieťa pracovať, musí už vopred poznať, inak si ich najskôr naštuduje tak, ako potrebuje a bude mu chýbať všetka učiteľkou ponúkaná látka.

Štruktúra hodiny matematiky

V materskej škole, rovnako ako v každej inej vzdelávacej inštitúcii, musia byť všetky triedy napriek ich krátkemu trvaniu štruktúrované.

Hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine by mali obsahovať tieto body:

  1. (trvanie 1-2 minúty).
  2. Stanovenie cieľov lekcie (1 minúta) sa vykonáva takto: „Pomôžme medvedíkovi (Katyina bábika) nájsť kruh (zistite, ktorá cesta je dlhšia).“
  3. Hlavná časť hodiny (učenie sa nového materiálu).
  4. Odraz (trvanie - 1 minúta). Deti by určite mali rozprávať o tom, čo sa dnes naučili.
  5. Lekciu musíte ukončiť pozitívne naladení. Je potrebné pochváliť deti: "Ďakujem, chlapci, že ste pomohli medvedíkovi (bábke Katya) tak rýchlo nájsť kruh, určite vás príde znova navštíviť."

Metodická literatúra - asistent pri vedení vyučovacích hodín

Vychovávate 2. juniorskú skupinu? Absolvovať hodinu matematiky nie je ťažké.

Na správne vytvorenie vyučovacej hodiny potrebuje každý učiteľ metodickú literatúru. Teraz ich je veľmi veľa. Najobľúbenejšie knihy sú:

  • „Triedy materských škôl“ od I.A. Ponomareva, V.A. Pozina.
  • "Moja matematika" E.V. Solovyová.
  • „Matematika. Druhá juniorská skupina“ E.S. Makláková.
  • „Matematika v škôlke. Druhá juniorská skupina“ L.V. Minkevič.

Ako pomôcť dieťaťu s neúspechmi?

Nie každému dieťaťu sa všetko podarí hneď, preto musí učiteľ vedieť byť tolerantný k neúspechom dieťaťa a pomáhať mu počas hodiny. V materskej škole slúži matematika ako základ pre ďalšie chápanie edukačného materiálu v škole. A jeho ďalší úspech vo vzdelávacích aktivitách bude závisieť od toho, ako pevne a správne sú počiatočné koncepty stanovené v predškolskom dieťati.

Každý vie, že matematika je exaktná a komplexná veda, preto by hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine mali obsahovať premyslené, konkrétne, správne zostavené otázky zohľadňujúce duševný vývoj detí, na ktoré vie dieťa odpovedať.

Ak je predložený materiál pre dieťa pri dlhodobom tréningu stále ťažko dostupný, môžete do pomoci zapojiť jeho rodičov, správne ich požiadať, aby s ním doma vo voľnom čase pracovali na vzniknutom probléme.

Porozprávajte sa s rodičmi o možnosti priviesť dieťa do škôlky o pol hodinu skôr alebo ho vyzdvihnúť o niečo neskôr. Učiteľ má tak možnosť pracovať na doplnkovom učive preberanom s deťmi, ktoré neprospievajú alebo vymeškali vyučovanie počas choroby.

Základné pravidlá pre úspešné hodiny matematiky v druhej juniorskej skupine

  1. Pamätajte, že pre dieťa sú všetky nové informácie zložitým procesom učenia sa o svete.
  2. Každé dieťa je malá osobnosť s vlastným charakterom, duševným a fyzickým vývojom.
  3. Učiteľ vedie hodinu. Dajte deťom príležitosť preskúmať nový predmet alebo jeho vlastnosti (hladký, drsný), ale tento proces neodkladajte, pretože sa bábätko môže unaviť. Sľúbte, že po vyučovaní necháte deti hrať sa s predmetom.
  4. Dodržujte všetky sľuby, ktoré dáte svojim deťom.
  5. Chváľte deti čo najčastejšie.
  6. Ak je látka náročná, venujte jej niekoľko hodín, aby ste ju lepšie precvičili.
  7. Neodkladajte štúdium.

Spodná čiara

Ideálne, ak potrebujete viesť lekciu, druhú juniorskú skupinu. Matematika je niečo, bez čoho sa deti v budúcnosti nezaobídu. Deti sa začínajú pripravovať do školy. Učiteľ by mal zostaviť vyučovaciu hodinu tak, aby ju deti naozaj zaujala.


Úlohy:

Kognitívny a emocionálny vývoj. Objasniť vedomosti detí o emóciách radosti, hnevu, strachu.

Naučte sa ich rozpoznávať a vyjadrovať ich pomocou gest a mimiky. Poskytnite prehľad o tom, ako a kedy sa tieto emócie prejavujú. Rozvíjajte predstavivosť.

Vývoj reči. Naučiť sa porozumieť lexikálnemu významu slova „dúha“, hovoriť poetické texty sprostredkúvajúce emocionálnu náladu, výraznosť pohybov atď.

Umelecký a estetický vývoj. Prezraďte charakter zobrazenej postavy (medveď, líška) pomocou gest.

Kreatívny rozvoj. V divadelných aktivitách byť schopný zahrať dej v súlade s obsahom rozprávky, sprostredkovať postavu hrdinu v závislosti od situácie a vlastnej vízie. Kresba vyjadruje emocionálnu náladu prostredníctvom výrazu tváre.

Sociálny a morálny rozvoj. Predstavte si, že vonkajšie črty a slová nie vždy zodpovedajú zámerom určitej osoby a buďte opatrní pri styku s cudzími ľuďmi.

Fyzický vývoj. Povzbudzujte deti, aby aktívne vyjadrovali svoje myšlienky v rôznych cvičeniach a náčrtoch. Rozvíjajte jemné motorické zručnosti pri kreslení prstami.

Materiál: paraván, podľa výšky detí; bábiky na lyžičkách; hračkársky medveď; obrysové obrázky tvárí zvierat (vlk, líška, veverička, zajačik, kohútik), gvašové farby, vlhké obrúsky.

Postup tried v 2. juniorskej skupine MŠ

Vychovávateľ. - Deti, pozrite sa z okna, čo sa to na nás pozerá? (Slnko)

Deti, a čo slnko? (teplé, láskavé, nežné, žlté, oslnivé, svetlé, lesklé, príjemné, horúce...)

Máme radosť zo slnka?

A kedy inokedy sa radujeme, komu alebo čomu sa tešíme?

(darčeky, kvety, dobrí priatelia, teplý vietor, mama, otec atď. rôzne milé prekvapenia, zázraky)

Teraz vám prečítam báseň o rôznych zázrakoch, ktorá sa volá „Radosť“ (podľa K. Chukovského)

(pri čítaní básne učiteľ umiestni ilustrácie na flanelograf)

Rád, rád, rád

Biele brezy.

A na nich s radosťou

Vrkoče rastú.

Rád, rád, rád

Tmavé osiky.

A na nich s radosťou

Rastú pomaranče.

Nie je to dážď vychádzajúci z oblaku

A nie krupobitie

Tak to spadlo z oblaku

Hrozno.

Tak poď rýchlo so mnou

Na zelené lúky,

Cez rieku je dúha

Prepojené banky.

Vylezieme na dúhu

A poďme sa hrať v oblakoch.

Poďme dole dúhou

Sme na lyžiach a saniach!

Prečo sú deti šťastné? (bavia sa, lebo sa okolo nich dejú zázraky a jazdia na dúhe)

Čo si myslíte, je slovo „dúha“ vtipné alebo smutné?

Deti, dúha na oblohe je farebná, krásna, keď ju vidíme, radujeme sa, bavíme sa. Zrejme preto sa volá RAINBOW, pretože robí každého šťastným a šťastným.

Ach, kto to tu sedí a vrčí? (medveď)

Cvičenie na rozvoj emócií

Medveď sa tak nahneval (nahnevaný pohľad)

Začal nahlas revať: (zvraštené obočie)

Moja posteľ je rozbitá (vyčnieva spodná pera)

A moja kniha bola roztrhnutá (krúti hlavou)

Čo mám robiť? (potrasie si rukami)

Neplač, nehnevaj sa, medveď ("hladkáme" medveďa)

Zlepíme vašu knihu (svaly tváre sú uvoľnené)

Posteľ vám opravíme. (milý pohľad, jemný úsmev)

Neskáčte na posteľ,

Pokojne si prelistujte knihu.

Teraz hádaj, Medvedík, kto k nám príde?

Psychologická štúdia o expresivite pohybov

Líška kráčala po ceste,

A niesla huby v košíku:

5 medových húb, 5 líšok,

Pre líšky, pre sestry. Huh!

(pomalá chôdza, telo je naklonené doprava - smerom k „ťažkému“ košíku, pravá ruka košík „stlačí“. Pri posledných slovách „položte“ košík na zem, utrite čelo zadnou časťou košíka. dlaň).

Deti, v akých rozprávkach vystupuje Líška? („Kolobok“, „Teremok“, „Goat-Dereza“, „Straw Bull“, „Mačka a kohút“ atď.)

Vychovávateľ. - Deti, radi hráte divadlo?

Pozrime sa na rozprávku s účasťou Chanterelle.

Divadelné predstavenie s deťmi(bábkari - deti)

Moderátor (učiteľ): Publikum sa zhromažďuje, rozprávka začína. Počúvajte a sledujte rozprávku „O kohútovi, sliepke a prefíkanej líške“

Moderátor: Žil raz jeden kohút a kura. Omrzelo ich sedieť doma a vydali sa cestovať po svete.

Tu kráčajú zeleným hájom, okolo vánku sa chvejú kríky a na kríkoch sú čerstvé zelené listy a medzi nimi sú bobule.

Kurča teda hovorí:

Dieťa-kuriatko: - Kohútik, zlom mi vetvičku,

Kde sú listy najhrubšie, kde je viac bobúľ!

Moderátor: Len kohút to chcel rozbiť a zajačik z jeho domu spod kríka:

Dieťa-Zajačik: - Kto tu prechádza mojím hájom, kto mi láme kríky?

Moderátor: Kohútik sa zľakol:

Dieťa-Kura: -Kohút, zlom mi vetvičku, kde sú listy hrubšie, kde je viac orechov!

Moderátor: Len kohútik to chcel zlomiť a veverička z jeho domu spod kríka:

Veveričie dieťa: - Kto tu prechádza mojím hájom, kto mi láme kríky?

Moderátor: Kohútik sa zľakol:

Dieťa-Kura: - Kohútik, zlom mi vetvičku, kde sú listy hrubšie, kde je viac jabĺk!

Moderátor: Kohútik nabral odvahu, začal sa lámať a tu je Líška z jej domu:

Child-Fox: - Príďte ma, drahí, navštíviť. Tu si oddýchnite v mojej chatrči - mám pre vás darčeky!

Moderátor: Kohútik a sliepka boli veľmi šťastní:

Kuriatko a kohútik (spolu): - Ach, aké sú tu dobré a milé zvieratká!

Hostiteľ: A prefíkaná líška si pomyslí: "Toto bude pre mňa dobrý obed!"

A rýchlo sa rozbehla k Vlkovi e -sused e pozvať ho na večeru.

A kohútik a sliepka dobre jedli a odpočívali a boli tak šťastní b že Kohútik dokonca začal spievať.

Práve tu prebehol zajačik popri dome. A zajačik bol skutočne veľmi dobrý a povedal:

Dieťa-Zajačik: - Utekajte rýchlejšie z tohto domu, Líška vás chce všetkých zjesť!

Hostiteľ: Ale kohútik a kura mu neveria.

Kurča a kohúta (spolu): - Sú tu také dobré zvieratá!

Hostiteľ: Potom ich Veverička videla cez okno:

Veverička: - Utekajte rýchlejšie z tohto domu, líška vás chce všetkých zjesť!

Moderátor: Tu sa kohútik pozrel do dvora a na dvore bolo kuracie perie.

Child-Cockerel: - Oh, oh, naozaj musíme rýchlo utiecť!

Moderátor: A Líška už ide do domu a Vlk, strašidelný a dravý, ju nasleduje a teší sa, že budú mať večeru.

Len čo sa postavili na prah, sliepka a kohút skočili do okna. A ponáhľaj sa domov! Ale sotva to stihli!

Ale Vlk a Líška bežali a bežali a pod kríkmi nenašli ani stopu. A zostali sme bez obeda!

Diskusia.

Vychovávateľ. - Páčila sa vám rozprávka?

Koho stretli kohútik a sliepka ako prvého? (Králiček)

Kto je posledný? (na líšku)

Vymenujte všetky postavy, ktoré sa podieľali na hre.

Ktorý z nich bol podľa vás dobrý?

A kto bol prefíkaný a dravý/zlý?

Aký bol kohútik a sliepka? (plachý)

Ukážte, aký strach mali kohútik a sliepka?

Vizuálne aktivity pre deti

Vychovávateľ. - Nakreslime rôzne tváre: dobré, zlé a vystrašené, kto chce, čo chce. (deti stoja pri stoloch)

Prstová gymnastika.

Urobme si prstové cvičenia: (napodobňovanie pohybov podľa textu)

Kohútik a sliepka chodili

Niesli za hrsť zŕn,

Zobák zbieral zrná,

Potom trochu klovali.

Zvyšok odviezli do mlyna,

Potom sa piekli koláče.

Všetky deti boli ošetrené

Vtáky klovali omrvinky.

Maľovanie prstami: (deti dostanú obrysy tvárí zvierat a musia zobraziť ich postavy - veselé, nahnevané, vystrašené)

Spodná čiara. Reflexia.

Ako sa volalo predstavenie, ktoré sme videli?

Je možné vstúpiť do cudzích domov?

Ďakujem vám deti, dnes ste tvrdo pracovali.

Bagaeva Natalya Borisovna
Vzdelávacia inštitúcia: CHSE "Materská škola č. 111 JSC "Ruské železnice"
Stručný popis práce: Rozvoj súvislej reči detí, oboznamovanie sa s okolím.
rozvíjať schopnosť vcítiť sa do postáv rozprávky; zapamätať si známu rozprávku - „Kolobok“ na základe vizuálnych obrazov, rozvíjať schopnosť počuť a ​​porozumieť otázkam o zápletke rozprávky a odpovedať na ne; obohacovať slovnú zásobu detí - rozlišovať zvieratá podľa vzhľadu, správne ich pomenovať, rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie a pohybovú aktivitu; jemné motorické zručnosti rúk; schopnosť riešiť hádanky o voľne žijúcich zvieratách; zintenzívniť reč, pestovať priateľské vzťahy, záujem o rozprávky, spoločné tvorivé aktivity; a túžbu pomôcť priateľovi v núdzi.

Dátum publikácie: 2018-11-06 Bagaeva Natalya Borisovna Rozvoj súvislej reči detí, oboznamovanie sa s okolím. rozvíjať schopnosť vcítiť sa do postáv rozprávky; zapamätať si známu rozprávku - „Kolobok“ na základe vizuálnych obrazov, rozvíjať schopnosť počuť a ​​porozumieť otázkam o zápletke rozprávky a odpovedať na ne; obohatiť slovnú zásobu detí - rozlišovať zvieratá podľa vzhľadu, správne ich pomenovať, rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie a pohybovú aktivitu; jemné motorické zručnosti rúk; schopnosť riešiť hádanky o voľne žijúcich zvieratách; aktivovať reč. pestovať priateľské vzťahy, záujem o rozprávky a spoločné tvorivé aktivity; a túžbu pomôcť priateľovi v núdzi.

Zobraziť osvedčenie o zverejnení

Otvorená lekcia v druhej juniorskej skupine „Happy Journey“

Otvorená lekcia v druhej juniorskej skupine „Happy Journey“

Cieľ: Rozvoj súvislej reči u detí, oboznamovanie sa s prostredím.

Úlohy:

Vzdelávacie : rozvíjať schopnosť vcítiť sa do hrdinov rozprávky; spomeňte si na známu rozprávku - « Kolobok » na základe vizuálnych obrazov rozvíjať schopnosť počuť a ​​porozumieť otázkam o zápletke rozprávky a odpovedať na ne; obohatiť slovnú zásobu detí – rozlišovať zvieratká podľa vzhľadu, správne ich pomenovať;

Vývojový: rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie a motorickú aktivitu; jemné motorické zručnosti rúk; schopnosť riešiť hádanky o voľne žijúcich zvieratách; aktivovať reč.

Vzdelávacie: pestovať priateľské vzťahy, záujem o rozprávky, spoločné tvorivé aktivity; a túžbu pomôcť priateľovi v núdzi.

Materiál a vybavenie :

laptop

Vypchaté hračky: žemľa, zajac, vlk, medveď, líška

Dom

Geometrické postavy (moduly)trojuholník, štvorec

Obrázky divokých zvierat,

Prípravné práce :

Čítanie rozprávok « Kolobok » , "Kura ryaba", "Krútňava", "Zajac a líška", "Teremok"

prezeranie ilustrácií k rozprávkam, učenie sa riekaniek, prstová gymnastika, telesné cvičenia.

Priebeh lekcie:

- Chlapci, pozri, dnes máme hostí.

Poďme sa s nimi pozdraviť.

Deti pozdravujú.

Vychovávateľ: Výborne!
(Deti stoja v kruhu) .

Zhromaždili sme sa v kruhu.

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ

Držme sa pevne za ruky (zdvihneme sa)

A usmejme sa na seba

Vychovávateľ: Chlapi, máte radi rozprávky?

deti: Áno

Vychovávateľ: Aké rozprávky poznáš?

deti: « Kolobok » , "Krútňava", "Masha a medveď" atď.

Vychovávateľ: Výborne. A dnes som stretol rozprávkového hrdinu!

Vychovávateľ: A kto to je, musíte hádať.

Opustil svojho starého otca

A opustil svoju babičku.

Má brunátnu stranu.

Toto je výborné... (perníkový muž)

Vychovávateľ: Presne tak chlapci. A tu je drdol, ktorý nás všetkých pozýva na zábavnú cestu.
Deti stoja v kruhu a kráčajú spolu s kolobokom v kruhu na hudbu.

Vychovávateľ: Buchta sa valí a valí... a všetci sme za tým...
Tak sme skončili v lese.
A v lese fúka vietor. Najprv potichu (deti a učiteľka sa tvária ako vietor) a potom nahlas ( deti a učiteľ predstierajú, že sú vietor )

Vychovávateľ:
Pozri, niekomu vykúkajú dlhé uši.

Miluje jesť mrkvu
Uši trčia na vrch,
Náš nesmelý skokan

Deti, kto je toto...?

- odpovede detí (Králiček)

Vychovávateľ: Presne tak, zajačik.
Deti: Ahoj, zajačik!

Vychovávateľ: Chlapci, poďme sa všetci hrať spolu so zajačikom.

Minúta telesnej výchovy

(s hudobným sprievodom)

Malý sivý zajačik sedí a krúti ušami......

Vychovávateľ: Tak sme sa zahrali a kolobok nám navrhuje pokračovať v ceste.
Deti stoja v kruhu a kráčajú spolu s kolobokom v kruhu na hudbu.

Vychovávateľ: Oh, chlapci, niekoho počujem, je tu niekto iný...

Vyzerá trochu ako líška
Dlho sa potuluje po lese,
Nahnevaný – „cvakanie zubami“
Je to hladný sivý......(vlk)

Vychovávateľ: Oh, naozaj, vlk sedí a pozerá sa na nás všetkých.

Vychovávateľ: Vlk mal problém, skladal domčeky z figúrok a silný vietor domčeky polámal a prosí nás, aby sme mu ich pomohli poskladať z rôznofarebných figúrok.
Aké tvary má vlk??
odpovede detí (štvorec a trojuholník)

Deti zostavujú domčeky z geometrických tvarov-modulov (štvorce a trojuholníky rôznych farieb, volajte farby)

Vychovávateľ: Výborne, chlapci pomohli vlkovi.

Vychovávateľ: Pozri, koho stopy sú také obrovské (labky)

Nemotorný, s paličkovými nohami
Nasáva labku do brlohu.
Kto je to, prosím rýchlo odpovedzte
Určite…. (medveď)

(vynes to z brlohu)

Vychovávateľ: Chlapci, prosím, povedzte mi, je medveď divé zviera alebo domáce zviera?

deti: divoký.
Vychovávateľ: Povedz mi, aké ďalšie divoké zvieratá poznáš?

deti: odpovede detí

Vychovávateľ: Ale medveď má obrázky svojich priateľov, lesných zvierat. Ukáž zvieratko na obrázku a pomenuj ho.
(individuálna práca pre 4-5 detí)

Vychovávateľ: Výborne, ukázal si všetky zvieratká a správne ich pomenoval.

Obsah programu:

  1. Posilniť schopnosť rozlišovať geometrické tvary: kruh, štvorec, trojuholník.
  2. Posilnite schopnosť nájsť jeden alebo viacero objektov v prostredí.
  3. Posilniť schopnosť nadväzovať vzťahy medzi pojmami: veľkými, menšími a najmenšími.
  4. Posilniť schopnosť určiť kvantitatívny vzťah medzi dvoma skupinami objektov; pochopiť význam slov: viac - menej, rovnako.
  5. Rozvíjať pozornosť, reč, pozorovanie, pamäť, mentálne operácie.

Vybavenie: geometrické tvary pre všetky deti; hračky troch medveďov, troch tanierov a troch lyžíc; hračky: ježko a zajačiky, veverička, huba; flanelgraph (obrázky s motýľmi a kvetmi, po 5 kusov, tri obruče. Bábika Máša.

Priebeh lekcie:

(Ideme do skupiny.)

Chlapci, pozri, máme hostí, pozdravme ich.

Chlapci, počujete niekoho klopať na dvere? (Prinášam bábiku).

Prišlo nás navštíviť dievča Masha, aby nám povedala, ako odišla z domu sama do lesa, neposlúchla mamu a otca a stratila sa.

Chlapci, prosím, povedzte mi, urobila Masha správnu vec, keď odišla sama z domu? Dokážeš odísť z domu sám? (Nie).

Prečo si myslíš? (môžete sa stratiť, stratiť sa).

Chlapci, chcete pomôcť Mashe nájsť cestu domov, aby sa mohla vrátiť k mame a otcovi? (Áno).

Dozvieme sa od Mashy, kde žije? Masha, kde bývaš? (nakloňte sa k bábike).

Masha hovorí, že žije vo veľkom dome. Ale aby ste sa tam dostali, musíte splniť niekoľko úloh. Pomôžeme Mashe? (Áno, potom poďme na cestu!

Poďte, sadnite si na stoličky (flanelograf, kvety sú rozložené v rade nižšie - 5 kusov).

Na lesnej čistinke rástli kvety. Pozrite sa, aké sú krásne. Koľkí tam sú? (veľa).

Prileteli motýle. Zasadíme ich po jednom ku každému kvetu (ja dávam o jedného motýľa menej ako kvetov). Teraz mi povedz, čo je viac, motýle alebo kvety? (kvety). Čo je menej, kvety alebo motýle? (motýle). Čo je potrebné urobiť, aby bol rovnaký počet motýľov a kvetov? (pridajte jedného motýľa). Ďalší motýľ letí. Čo môžeme teraz povedať o počte kvetov a motýľov? (je ich rovnaký počet). Výborne! Splnili ste prvú úlohu a je čas, aby sme pokračovali.

Pýtam sa hádanky:

Blízko lesa na okraji, Traja z nich bývajú v chatrči.

K dispozícii sú 3 stoličky a 3 hrnčeky, 3 postele, 3 vankúše.

Uhádnite bez náznaku, kto sú hrdinovia tejto rozprávky? (tri medvede). Správny!

Na stole sú tri medvede, tri taniere a tri lyžice.

Teraz si spomeňme, ako sa medvede volali. (Michajlo Ivanovič, Nastasja Petrovna a Mišutka).

Ktorý je najväčší? (Michailo Ivanovič).

Kto je najmenší? (Mišutka).

Doprajme medveďom kašu, Saša, z akého taniera bude Michailo Ivanovič jesť? (z veľkého taniera a Nastasya Petrovna (z menšieho taniera a Mišutka (z najmenšieho taniera). Čo budú jesť? (lyžicami). Úloha s lyžicami sa opakuje).

Výborne, dokončili sme túto úlohu a teraz si trochu oddýchneme.

fizminutka:

Skákanie a skákanie v lese

Zajace sú sivé gule

Ruky blízko hrudníka, ako labky zajacov; skákanie.

Skok - skok, skok - skok -

Malý zajačik stál na pni

Skákanie dopredu - dozadu

Všetkých zoradil do radu a začal im ukazovať cvičenia.

Raz! Všetci kráčajú na mieste.

Dva! Spoločne mávajú rukami.

Tri! Spoločne sa posadili a postavili.

Všetci sa škrabali za uchom.

Dosiahli sme štyri.

Päť! Prehýbali sa a prehýbali.

Šesť! Všetci sa opäť postavili do radu

Išli ako čata.

D. a „One-many“

Chlapci, oddýchli ste si? (áno, tak poďme ďalej. Ach, pozri, kto sa vyšiel vyhrievať na slnku? (ježko a zajačiky). Kde žijú ježkovia a zajačiky? (v lese, aké sú to teda zvieratá? (divoké, však Koľko ježkov (jeden) .

Výborne, viete všetko, ale je čas, aby sme pokračovali v našej ceste.

A teraz sa chcem s vami hrať: dávam deťom geometrické tvary (kruh, štvorec a trojuholník).

Na koberci sú pripravené tri obruče: v jednej obruče je kruh, v druhej štvorec, v tretej trojuholník.

Obruče sú vaše domy; tí, ktorí majú v ruke kruh (zobrazuje kruh, tí, ktorí majú dom, majú obruč s kruhom, obruč so štvorcom je dom tých, ktorí majú v rukách štvorec (zobrazuje štvorec) a obruč s trojuholníkom je domček tých, čo majú v rukách trojuholník (ukazuje trojuholník Kým ja hrám na tamburíne, ty beháš v kolóne za mnou, len čo tamburína prestane znieť, každý uteká do svojho domu). .

Učiteľ hrá úlohu sprievodcu, deti za ním bežia v kolóne po jednom.

Keď deti pribehnú na svoje miesta, učiteľka skontroluje, aké majú deti figúrky, či si vybrali správny domček a objasní mená figúrok v obruči.

A túto úlohu splnili, výborne!

Chlapci, pozri, čo je to tam vpredu, to je Mashov dom, tu sme (model domu).

Vychovávateľ: Masha ďakuje deťom: Ďakujem vám, chlapci, pomohli ste mi dostať sa domov, za to vás pohostím (cukrík).

Zhrnutie otvorenej hodiny v druhej juniorskej skupine „Na návšteve u babičky“

Úlohy:
vzdelávacie: Naučte deti spájať rovnaké (podľa farby, veľkosti) predmety do sád predmetov podľa slovnej úlohy. Pokračujte v učení sa rozlišovať a pomenovať geometrické tvary: kruh, štvorec. Odpovedzte na otázku „koľko?“ Posilnite schopnosť nadväzovať vzťahy medzi pojmami: veľký, malý Pracujte s deťmi na rôznych technikách a aktivitách na rozvoj jemnej motoriky.
Pokračujte v učení detí viesť dialóg s učiteľom: počúvajte a pochopte položenú otázku a jasne na ňu odpovedzte. Precvičte si schopnosť rozlišovať a pomenovať známe geometrické tvary: kruh, štvorec. Rozvíjať schopnosť rozlišovať a pomenovať základné farby: červená, modrá, žltá, zelená. Využite netradičné techniky kreslenia (maľovanie prstami na krupicu) pri rozvíjaní jemnej motoriky.
vyvíja: rozvíjať logické myslenie, pamäť, pozornosť, jemnú motoriku. Rozvíjať hmatovú citlivosť komplexne koordinovaných pohybov prstov a rúk pri hrách s domácimi predmetmi (kolísadlá, cereálie).
zvýšenie: pestovať kultúru správania, láskavosť, lásku k zvieratám, schopnosť spolupracovať a priateľsky.

Integrácia vzdelávacích oblastí:
Komunikácia
Socializácia
poznanie (FEMP)
poznanie (FCCM)

Aktivácia slovníka:
Geometrické tvary (kruh, štvorec).

Materiál na lekciu:
Stojan s nakresleným slnkom, loptičky (červená, žltá, zelená, červená), krabice (červená, žltá, zelená, červená), obruč na lopty, rieka, veľké okrúhle a malé okrúhle kamienky, veľké štvorcové a malé štvorcové, plyšová hračka - zajačik, kohút, kuriatko, vianočný stromček, domček, štipce, hrášok, fazuľa, taniere, krupica, kuriatka vystrihnuté z papiera rôznych farieb bez chvostov, maškrty.

Priebeh lekcie

Učiteľ vedie deti do skupiny pri počúvaní hudby
Vychovávateľ: Deti, pozrite sa, kto k nám prišiel?
deti: slnko
Vychovávateľ: Pozdravme slnko.
deti: Ahoj Sunshine!
Vychovávateľ: a pozri, koľko máme hostí, pozdravme ich tiež, pozdravme.
Deti vítajú hostí.
Vychovávateľ: Deti, slniečko neprišlo tak ľahko, bude nás lákať na cestu, ale najprv nám dá úlohu. Pozri, čo mám v ruke?
deti: Lopta
Vychovávateľ: Akú farbu má lopta?
deti: Modrá
Vychovávateľ: v obruči je veľa viacfarebných loptičiek a tu sú obruče rôznych farieb (červená, žltá, modrá, zelená). Guličky musíte usporiadať podľa farby obruče. Môžeme to vyriešiť?
deti:Áno
Vychovávateľ: Začnime
Úloha č. 1 „Usporiadajte loptičky podľa farby“
Vychovávateľ: boli v obruči gule?
deti: boli
Vychovávateľ: Koľko ich bolo?
deti: Veľa
Vychovávateľ: Sú tam teraz nejaké balóny?
deti:Žiadne loptičky
Vychovávateľ: Pozrime sa, či sú loptičky správne zoradené podľa farby.

Akú farbu má obruč? zelená ako tráva a zelené gule, modrá ako more a modré gule, červená ako paradajka a červené gule, žltá ako slnko a žlté gule.
Vychovávateľ: Túto úlohu sme splnili. Poďme ďalej.
Blížili sme sa k rieke.
Vychovávateľ: Deti, čo je toto?
deti: Rieka
Vychovávateľ: Nie je tu žiadny most, ale ako sa cez neho dostaneme? Pozrite sa, aké kamienky tam ležia. Okrúhle veľké kamienky a okrúhle malé, štvorcové veľké a štvorcové malé. A musíme si vybrať veľké okrúhle kamienky.
Úloha č. 2 „Postav most z veľkých okrúhlych kamienkov“
Vychovávateľ: Takto vyzerá most. Nazbierali všetci veľké okrúhle kamienky?
deti:Áno
Vychovávateľ: Pozrite sa na most, ktorý postavili. Poďme sa prejsť.
My chlapi musíme prejsť cez most, skončíme v ďalekom lese, sú tam kamaráti a zajačiky.
Ocitnú sa v lese
Vychovávateľ: Kto je tam?
deti: Králiček
Králiček: Som zajačik
Vychovávateľ: Prečo si smutný?
Králiček: som stratený
Vychovávateľ: a kde bývaš?
Králiček: Od starej mamy
Vychovávateľ: Zajačik, ideme aj k babke, neboj sa, odprevadíme ťa.
Učiteľ sa pozrie za strom a tam sedí zajačik
Vychovávateľ: a kto je toto, malý, smutný a plačúci? Čo sa mu stalo?
Králiček: Toto je zajačik, jeho majiteľ ho opustil.
Vychovávateľ: Majiteľ opustil zajačika, ale poznáme báseň. Povedzme si to. Učiteľ a deti zarecitujú básničku.
Úloha č. 3 „Báseň o zajačikovi“
Majiteľ opustil zajačika
Bunny zostal v daždi
Nemohol som vstať z lavičky.
Bola som úplne mokrá.

Vychovávateľ: Neplač, zajačik, neplač, vezmeme ťa aj k babke. Poďme si ho pohladkať. Aby našim zajačikom nebolo smutno, poďme sa s nimi hrať.
Hudobná hra
Vychovávateľ: Výborne! zajačiky sa zabavili a teraz poďme ďalej, je čas, aby sme išli, ach chlapci, čo je toto?
deti: Dom
Z domu sa pozerá kohút
Vychovávateľ: Kto je to?
deti: Kohútik
Vychovávateľ: Počúvajme, čo nám hovorí kohútik.
Kohút: Bývam na dvore, spievam na úsvite, na hlave mám hrebeň, som hlasný kohút.
Ku-ka-re-ku!
Vychovávateľ: Deti, pozrite sa, akú farbu má hrebeň kohútika?
deti:červená
Vychovávateľ: akej farby je chvost?
deti: zelená
Vychovávateľ: Kohútik Peťo, o tebe vieme aj básničku
Úloha č. 4 Báseň „Peter the Cockerel“
Kohút Peťa
zlatá hrebenatka
Olivová hlava
Hodvábna brada
Že vstávaš skoro
Nahlas spievaš
Nenechávate deti spať?
Vychovávateľ: Toto je dobrá báseň. Kohútik má rodinu. Poďme sa pozrieť. Kto je to?
deti: kura
Vychovávateľ: Je kura smutné? Čo sa stalo?
sliepka:"Ko ko ko." Prišla ku kurníku, vliezla dnu a oškubala všetkým sliepkam chvosty. "Ko ko ko." Smútok.
Vychovávateľ: Neboj sa. Deti, pomôžme. Pozrite sa, koľko je tu kurčiat, ale nemajú chvosty. Poď, urobíme chvosty, ale každému kuraciemu chvostu priradíme podľa farby.
Úloha č. 5 „Chvosty pre kurčatá vyrobené z štipcov na prádlo“
Vychovávateľ: Kto spravil? Ukáž mi kura. Výborne! Akú farbu má kura? (červená, žltá, modrá, zelená)
Vychovávateľ: Deti, kuriatka treba kŕmiť. Kurčatá veľmi milujú hrášok, ale my sme tu všetko pomiešali s fazuľou. Oddelíme fazuľu od hrášku.
Úloha č. 6 „Vytriediť fazuľu od hrášku“
Vychovávateľ: Kurčatá budú šťastné. Výborne, deti! Jeden tanier hrášku dáme kuriatkam, aby sa mohli najesť, a kurčatá si prídu na zvyšok tanierov.
Vychovávateľ: zajačik, nič nevidíš, ako to vyzerá?
Králiček: Do domu mojej starej mamy
Vychovávateľ: Deti, prišli sme k babke, poďme sa pozrieť.
Babička vychádza z domu
babička: Ahojte chalani!
Vychovávateľ: Ahoj starká!
babička:Ďakujem, že si ma našiel, môj zajačik. kto ti pomohol? Pomohol ti niekto nájsť cestu do môjho domu?
Vychovávateľ: Babička, my ti to nepovieme, my ti to ukážeme.
Úloha č. 7 „Nakresli slnko z krupice“
babička:Čo kreslíš, ako to vyzerá? Kruh, lúče, čo je to? Toto je slnko! Pomohlo vám to nájsť cestu.
Vychovávateľ: Presne tak babka. Toto je slnko
babička: Zajačik, poďakujme sa slnku, že pomohlo chlapcom nájsť cestu k nášmu domu.
Vychovávateľ: Babka, prišli sme ťa navštíviť, zistiť, ako sa máš zdravotne, ako sa máš?
babička: Všetko je v poriadku, ale bál som sa, že tam nie je zajačik, ale našli ste mi ho. Výborne! Ďakujem! Ukázali mi cestu a priviedli ma ku mne. A pripravila som pre vás dobrotu.
Babička rozdáva deťom jedlo
Vychovávateľ:Ďakujem, babka! Naša cesta sa skončila, nastal čas, aby sme išli do škôlky. Dovidenia, babička! Zbohom!