Методическо развитие на GCD Урок по логопедия „Звуци N - N. Буква N" (Старша група)

Звук Н. Буква Н.

Задачи:

1. Изяснете и затвърдете знанията на децата зазвуци [ммм’] ; научете се да ги различавате.

2. Научете децата да определят местоположението на даденозвук в една дума .

3. Запознайте децата сзвуци [n и n’] , изясняват тяхната артикулация.

4. Въведете бук N.

5. Развийте фонематично съзнание чрез намиране на думи сзвуци

[n-n'].

6. Обучавайте децата в правилното използване на предлозите;

7. Развивайте фините двигателни умения на ръцете на децата, докато работите сазбучен

дизайнер .

Педагог: Днес ще повторим и консолидираме знанията зазвуци [м и м’] , Нека се упражним да правим разлика между твърдост и мекотазвуци , ще намерим правилниязвук в една дума , определете къде е. Ще се запознаем и с нови хоразвук и буква , което го представлява.

Вижте, момчета, кой ни дойде на гости. Здравей Пинокио! Донесе ни плик. Какво мислите, че има в него? Искаш ли да знаеш какво има там?

Учителят отваря плика.

Момчета, това са задачите, които Пинокио ​​е подготвил за вас. Готови ли сте да ги изпълните?

1. „Познай букви и звуцикоето обозначава" .

Погледнете внимателно товаписмо кой я позна?

Който звуците са представени с буквата М ? Кои звуци : гласни или съгласни? Защо мислиш така? Помислете и ми кажете по какво се различават един от другзвуци [м] и [м’] ?

2. „Познай гатанките и открий нови звук»

Момчета, Пинокио ​​е подготвил за васпъзели :

Опитен инструмент -

Нито голям, нито малък.

Той има много грижи:

Той реже и стриже.

(ножица)

Аз съм дълъг и слаб

Омотана съм на топка

Избягах от котето

Към уединено кътче

(нишка)

Кое е първото? звук чух в думата ножици?([н])

Какво ще кажете за думата нишка?([н'])

Каква е разликата?([н] - солиден звук , и [n’] - меко)

Какво мислите, че са тези?звуци , гласни или съгласни?(съгласни)

Защо мислиш така?(не могат да се пеят, въздушният поток среща препятствие по пътя)

Да речемзвук [ н ] . Какво чувстваш? (Устните са отворени, зъбите са близо един до друг, гласните струни вибрират, въздушната струя е насочена към върха на езика, въздушната струя среща препятствие в устата.)

Сега кажи мекозвук [n’] , има ли разлика между тях? Опитайте се да ги кажете едно по едно. (При произнасянезвук [n] езикът е зад горните зъби и при произнасянезвук [n’] – зад долните ). Много добре! Изпълнихме задачата.

3. Игра „Идентифицирайте думата с правилния звук“

Следваща задача. Ще назова думите. Пляскайте с ръце, когато чуете звука n.

com, мечта, торта, бор, трион, Нина, Римма, сено, весло, бор, сянка, ден.

4 . Игра „Завършете думата“.

Ще назова думи без последния звук. Завършете ги със звуци[н] или [n’] и назовете цялата дума.

ko..., pio..., bana..., sy..., de.,., so..., pelsi..., limo..., pe..., bato..., стака..., те..., дива..., океа...туле..

5 Дидактическа игра „Напротив“.

Следващата задача е от Пинокио. Аз ще назовавам думи, ти ще назоваваш думи с противоположно значение.

горе-долу сухо-мокро весело-тъжно късо-дълго, ляво-дясно свали-сложи високо-ниско под-над

6. Сесия по физическо възпитание „Пинокио“

Пинокио ​​се протегна.

Ръцете на бедрата и наведени.

Изправи се, седна и пак се изправи.

Той се изправи леко на пръсти.

И той седна тихо на масата си.

7. "Зареди колата" .

Пинокио ​​ви моли да заредите колата с думи, които имат тежка дума в името си.звук [n] или мек звук [n’] . Колата е с две ремарке : синьо и зелено. думи с труднозвук [n]в кой трейлър ще го поставим? И кои думи да поставим в зелено?

8. Упражнение „Направете изречение“.

Котка, спи, прозорец, на, Васка. Седни на дивана, Ната. Деца, планина, с, езда. Нина, село, отивай, до. Антон, владетел, върху, сложи, книга. Ботуши, с, крака, излитане.

9 Игра « Дефинирайте звук»

Пред мен са поставени снимки, сега един от вас ще се качи и ще направи всяка снимка, ще назове какво е изобразено на нея и ще го дефинира с тази думазвук [Н] или [Н"] и определя позициятазвук в една дума , т.е къде е товазвук , в началото, в средата или в края на думата

10 . Упражнение с разделена азбука .

Момчета, Пинокио ​​не знае коя буква означава звуците [n] и [n’]. Нека ти покажа.Звуци [n] и [n’] са обозначенибуква Nn ( Учителят показва капитал и малък писма ) . Как мислите, че изглежда?буква Н ?

Буквата N, мога да ви кажа, много прилича на легло. На коя буква прилича буквата Н? (Започвайки с буквата i).

N сложи си колан.

И сложете колан.

Буквата N е поставена направо,

Буквата I е наклонена.

От какви елементи се състои? Колко са дълги тези клечки? Колко елемента има вбуква Н ?

Да пишемписмо H във въздуха с пръст.

Сега го напишете на дланта си.

Подреждане и трансформиране на срички и думи. Запознаване с правилото за използване на главни букви в имената. Четейки ги. Речников материал:

Анализ на срички: NA, NU, NI.

Момчета, кой дойде да ни посети? От това, коетописмо представихме ли Пинокио? Какво те интересуваше? Какво беше трудно?

Е, изглежда, че сте изпълнили всички задачи. Нашият урок е към своя край. Кажи ми какво ново разбра ли днес Какво те интересуваше?

но той не ни казва

в добре

нито un me mno mnu

Анна

Мина Нина

Ина

Максимова Светлана Александровна
MDOU Детска градина "Приказка"

Тверска област, село Спирово.
Педагог

Обобщение на комбинирания урок

върху обучението по ограмотяване.

Тема: „Звук [n], буква N.“

Цели: - запознайте децата със звука [n] и буквата N;

Научете се да произнасяте правилно звука [n];

Да може да характеризира звука [n];

Развийте фонематично съзнание, слухова памет и внимание

Идентифицирайте звука [n] в редица звуци, думи, срички.

Оборудване: звънец; плик със снимки, чиито имена започват с буквата Н; пръчки за броене (или пластилин, картон); кутия с гатанки; дидактическа игра „Място на звука в една дума“.

Прогрес на урока.

1. Орг. момент.

Момчета, застанете в кръг.

Всички деца се събраха в кръг

Аз съм твой приятел и ти си мой приятел

Да се ​​държим здраво за ръце

И да се усмихнем един на друг

(звънецът звъни)

Внимание, вълшебното звънче иззвъня и нареди урокът ни да започне. (Децата казват последната дума заедно с учителя).

2. Повторение на знанията.

Дидактическа игра „Съгласете думата“.

Момчета, предлагам на всички да играят малко.
- Аз ще кажа думата, а ти трябва да я довършиш.

Домат, ограда, диригент, топка, конструктор.

Момчета, какъв звук вмъкнахме в думите?
(Звук[r].)

Какво знаем за този звук? (Съгласна).

Ако на децата им е трудно да попитат:

Какви звуци има? (Гласни съгласни).

Защо се наричат ​​така? (Отговорите на децата).
- Как се различават? (Отговори на децата)

3.Запознаване с нов звук и буква.

Момчета, имам красив плик, нека го отворим и да видим какво има там.

Назовете какво е показано на картинката.

Носорог Помпа Нарцис

Нож за нос

Ножица за чорапи

Момчета, кой е първият звук, който чувате във всички тези думи? (Звук [n]).

Днес ще се запознаем с новия звук [n].

Нека поговорим малко за този звук.

Произнесете го [n].

Език напрегнат
Натиснете дъвката нагоре
[N] - ще го произнесем високо.

Какъв звук е това: гласна или съгласна?

(Съгласна, защото не можем да я изпеем, горните ни зъби пречат).

Физкултурна минута.

Играта „Внимавай! »

Момчета, ще произнасям звуци, срички, думи.

Ако чуете звука [n], пляскайте с ръце, ако не, сложете ръцете си зад гърба.

а) [a, y, n, o, n, m, e, i, s, n].

б) ay, am, an, he, oi, ok, in.

в) нож, вилица, лъжица, помпа, нос, майка, крак, колан, дупка.

Показване на буквата N.

Момчета, искате ли да знаете как изглежда буквата N?

Как изглежда буквата N? (Отговорите на децата).

Вижте, "N" - лесно можете да запомните:

Слушай: нож, пила, ножица.

“N” - чувате ли в началото на думите?

Можете да напишете буквата „N“ така:

Крак, крак

През

Слагат колан.

Опитайте се да напишете това писмо във въздуха.

4. Затвърдяване на знанията.

Момчета, за да запомните по-добре буквата N, предлагам ви да направите тази буква с пръчици за броене (слепи от пластилин).

Вижте какви прекрасни букви направихме.

Дидактическа игра „Място на звука в една дума“.

Момчета, имам кутия за вас.

Трябва да го отворите и да видите какво има там. Но за да се отвори, трябва да назовете думи, които съдържат звука [H] (Поканете децата да определят мястото на звука в думата).

Момчета, посочихте много думи, които съдържат звука [n], сега кутията трябва да се отвори.

Вижте, в кутията има гатанки. Нека седнем на масите и да играем играта „Намерете звука в думата“.

Децата се редуват да вадят гатанки, отговорите на които съдържат звука [H]; определяне на мястото на звука в думата.

1) Две халки, два края 2) Черна Ивашка, дървена
В средата има шипове.риза. Къде си води носа?

(Ножица). Слага бележка там
(Молив).

3) а) Какво се вижда от 4) Двама братя ще се чукат на единия,
със затворени очи? (Мечта) Но те не просто бият, те пеят заедно
б) Какво е по-сладко от меда, което пеят. (Барабан).
по-силен от лъв? (Мечта).

5) а) Устройството е малко,
Но този е невероятен.
Ако приятелят ми е далеч
Лесно ми е да говоря с него

5. Обобщение на урока.

Камбанен звън.

Момчета, вълшебната камбана удари, така че урокът ни приключи.

Какъв звук и каква буква срещнахме днес? (Отговорите на децата).

Какво ти хареса? (Отговорите на децата).

Какво ви причини затруднение? (Отговорите на децата).

Урок по ограмотяване в подготвителна група, тема "Звукът Н, НН и буквата Н"

Цел на урока: запознаване със звуците Н и Нь.

Цели: Развийте свързана реч, артикулационен апарат, фини двигателни умения на пръстите, памет Научете се да различавате звуците N и НН Съставете изречения от три думи Провеждайте звуков анализ на думи.

Интегриране на образователни направления „Комуникация“, „Социализация“, „Познание“ и „Здраве“

Изтегли:


Преглед:

Мишена : Представете звуковете (N), (Нь) и буквата N.

Задачи: Развийте свързана реч, артикулационен апарат, фини двигателни умения на пръстите, памет.

Научете се да различавате звуковете N и N и съставете изречения от три думи. Извършете звуков анализ на дума. Решете пъзели.

Да възпитава у децата независимост, способност да работят по двойки и да завършват започнатото.

Методи и техники : инструкции, насърчаване, обяснения, демонстрация.

Оборудване: карти с букви (A, O, U, I, E, Y, Y, Z, E, E), азбука, сини и червени карти, буква H, проектор.

Образователни области:„Комуникация”, „Познание”, „Социализация”, „Сигурност”.

Прогрес на урока.

Възпитател: Днес не сме сами, имаме гости. Вие сте възрастни и образовани, да си пожелаем здраве и да се представим. Нашите гости се интересуват от това какво правим и как прекарваме времето си заедно.

Имало едно време в града живели невидимите звуци на Звукин. Магьосникът даде червени рокли на гласните звуци и сини и зелени рокли на съгласните. Звуците образуваха думи. Думите бяха комбинирани в изречения. Всички звуци живееха заедно. И един ден звуците решиха да организират карнавал. И всеки звук си направи карнавална рокля, облече я и се превърна... в букви.

Букви-икони, като войници на парад,

Подредиха се в строг ред.

Всеки застава на определеното място.

И се казва азбука.

(Учителят показва азбуката, представя азбуката. Слайд № 1)

Педагог: И гласните дойдоха да ни посетят днес.

(Децата четат поезия.)

"А" (Сладка № 2)

Ето два стълба по диагонал,

И между тях има колан.

Познавате ли това писмо? да

Пред вас е буквата "А".

„Аз“ (Слайд № 3)

Буквата "И" е накрая

Затваря азбуката.

“O” (Слайд № 4)

Виждаш хралупа в дървото,

Е, точно като буквата "О".

"E" (Слайд № 5)

Буквата "Е" с огромна уста

И огромен език.

"E", (Слайд № 6, № 7)

„Y“ Тези букви, скъпи сестри,

Толкова е лесно да различиш сестрите

Човек има две точки,

Като стълба от гъски.

“U” (Слайд № 8)

Това е удобно писмо, удобно е

Че можеш да закачиш палтото си на писмо.

"Ю" (Слайд № 9)

Така че "О" да не се изтърколи,

Ще го закова здраво на клечката.

О, виж какво стана?

Резултатът е буквата "Y".

“Y” (Слайд № 10)

И горкото нещо е буквата "Y"

Ходи с тояга, уви!

„Аз“ (Слайд № 11)

Имам чук

Съборих писмо от дъските.

Колко дъски има? Три!

И каква буква? "I".

Учителят обяснява, че буквите „I“, „Ё“, „E“, „Yu“, „I“ са приятелски настроени само с меки съгласни.

Хайде да играем "цветя" . Вижте, имам две необичайни цветя: едното е зелено, а другото е синьо (Слайд № 12). Всяко цвете има пет листенца, кой знае? Защо? (Отговорите на децата.)

Едното цвете е зелено, защото звукът (N) е мек съгласен, а другото е синьо, защото звукът (N) е твърд съгласен.

Произношение на чисти фрази и засенчване.

На-на-на Но-но-но

На хълма има бор. Навън е тъмно.

Сега-сега-сега Хе-хе-хе

Няма луна на небето. Запалете огъня.

Днес имен ден имат Ната и Нина.

Те подариха на рожденичката чорапи, кънки и уред за палачинки.

Игра с пръсти "Норка"

С върха на палеца на дясната си ръка децата докосват последователно показалеца, средния, безименния и малкия пръст (1, 2). Направете същото с лявата си ръка.

Норката изпълзя от дупката

И отиде в позната дупка.

Минкинът влезе в дупката,

Не можах да намеря норката в дупката.

Проследяване и писане на букви

Нека разберем как да напишете правилно буква. Очертаваме по контура и отпечатваме. Първо рисуваме линия отгоре надолу, след това, оставяйки малко място, рисуваме втора линия отгоре надолу, след което свързваме две пръчки в средата.

Попълване на буквения състав на думите, звуков анализ

Децата са помолени да познаят думата и да напишат буквата „H“ със съответния молив. На екрана се показват думите: Нина, конци, бележки, нос, кънки, прозорци.

В края на задачата децата правят заключение: Броят на гласните в една дума е равен на броя на сричките.

Работи се по предложение

Съставете изречения с помощта на диаграмата. На прозореца ______ Нац.

На масата има _____ бележки. Ника_____ на пони.

Гимнастика за очите

Представете си,

стигнахме до вълшебна гора. (Движения на очите в кръг).

Тук има толкова много чудеса.

Вдясно е бреза в кожено палто. (Движения на очите наляво и надясно).

Отляво коледната елха ни гледа.

Снежинките в небето се въртят (движения на очите в кръг и надолу)

Решаване на пъзели

Децата работят по двойки. Учителят раздава карта със задачата. Отговори: Ворона, Осина, наУКА (Задача:НА коя буква е сричката?)

Физическо възпитание

Пинокио ​​се протегна,

Наведе се веднъж, наведе се два пъти.

Разпери ръце настрани,

Явно не съм намерил ключа.

За да ни вземете ключа,

Трябва да се изправим на пръсти.

Играта „Намерете допълнителната буква“

Учителят показва карти с гласни и буквата „N“. Децата намират допълнителната буква. Защо буквата "N" е излишна?

Детски отговори. Буквата "N" е съгласна, а останалите са гласни.

Игра „Намерете думи със звука „Н“

Учителят обяснява на децата, че трябва да запомнят думи със звука „Н“

Обобщение на урока

Възпитател: С какъв звук и буква се запознахме? Какво е буквата "N"? (съгласна, бива твърда, мека, звучна.) С какви гласни се съчетава буквата „Н” (А, О, У, У, Е). И с какви букви се съчетава “Нь” (I, E, E, Yu, I).

Момчета, много ми хареса начина ви на работа. Браво, всички изпълниха задачата.


Тема: Звукове Н - Н' Буква Н.

Комуникация: Научете се да давате сравнително описание на звуците N-N. Научете се да различавате звуците. Научете се да избирате думи с противоположно значение. Работете по предложението. Представете писмото. Развийте умението за звуков анализ на срички и думи. Въведете правилото за използване на главни букви в имената. Развийте фонематичен слух, памет, мислене и внимание.

Социализация: Да възпитава у децата самостоятелност, способност да работят по двойки и да довършват започнатото.

Здраве: Развийте фиксация на погледа, зрително внимание, артикулационен апарат, фини двигателни умения на ръцете.

Методи и техники : инструкции, насърчаване, обяснения, демонстрация.

Оборудване: карти с букви, знаци - символи на звуци, карти в сини и червени цветове, буква Н, проектор.

Образователни области:„Общуване”, „Познание”, „Социализация”, „Здраве”.

Прогрес на урока:

I. Организационен момент.

Момчета, днес имаме гости, нека ги поздравим(децата поздравяват)

2. Емоционално настроение.

Радвате ли се да ги видите? Покажете колко се радвате да имате гости(усмивка на гостите).Много добре! Неслучайно се озоваха тук! Гостите искат да видят какво сме научили в часовете по ограмотяване.

Погледни ме, нека повторим правилото на речта с теб:

Всеки ден, винаги, навсякъде

В час, в игра

Точно така, говорим ясно

Не бързаме

3. Изявление на темата и целта на урока:

Момчета, познайте гатанки:

Какъв общ звук имат тези думи? (N – Ny)

Днес в клас ще говорим за звуковете N - N и ще се запознаем с буквата N.

4. Работа по нова тема.

а) Акустично – артикулационен образ на звуците.

Произнасяне на звуковете N, N в хор, индивидуално. Характеристики на звуците:

Звук N – съгласен, звучен, твърд

Звук Нь – съгласен, звучен, мек

б) Развитие на фонематичен слух

Игра "Повтори"

Na - nya, us - no, well - nu, us - yum, whine - thread, nose - nose, ton - Tonya

в) Произношение на чисти фрази.

На-на-на Но-но-но

На хълма има бор. Навън е тъмно.

Сега-сега-сега Хе-хе-хе

Няма луна на небето. Запалете огъня.

Днес имен ден имат Ната и Нина.

Те подариха на рожденичката чорапи, кънки и уред за палачинки.

г) Връзка между звукове и букви

Буквата N, можете да кажете на всички,

Много прилича на легло.

Намиране на букви в разделени азбуки.

5. Игра с пръсти „Норка“

С върха на палеца на дясната си ръка децата докосват последователно показалеца, средния, безименния и малкия пръст (1, 2). Направете същото с лявата си ръка.

Норката изпълзя от дупката

И отиде в позната дупка.

Минкинът влезе в дупката,

Не можах да намеря норката в дупката.

6. Закопчаване:

а) Очертаване на контура и отпечатване на буквата

Момчета, оградете буквата и я отпечатайте. (Първо рисуваме линия отгоре надолу, след това, оставяйки малко пространство, рисуваме втора линия отгоре надолу, след което свързваме две пръчки в средата).

б) Съставяне на срички от разделена азбука и четенето им:

НА НО НИ НА НУ

в) Звук – анализ на думата Нина.

Оформяне на звукова диаграма на дума. Съставяне на дума от предварително съставени срички.

7. Гимнастика за очите

Представете си,

стигнахме до вълшебна гора. (Движения на очите в кръг).

Тук има толкова много чудеса.

Вдясно е бреза в кожено палто. (Движения на очите наляво и надясно).

Отляво коледната елха ни гледа.

Снежинките в небето се въртят (движения на очите в кръг и надолу)

8. Работа по предложението

Съставете изречения с опорни думи:

Надя - песни Нина - мечта Наташа - кънки

Никита - шейна Марина - чадър Алена - сок

9. Физически упражнения

Пинокио ​​се протегна,

Наведе се веднъж, наведе се два пъти.

Разпери ръце настрани,

Явно не съм намерил ключа.

За да ни вземете ключа,

Трябва да се изправим на пръсти.

10. Консолидация

а) Игра „Намерете допълнителната буква“ (използвайки отделни карти)

Децата намират допълнителната буква. Защо буквата "N" е излишна?

Детски отговори. Буквата "N" е съгласна, а останалите са гласни.

б) Игра „Намерете думи със звук „Н“

Момчета, измислете думи със звука „N“ или запомнете думи със звуците N - N’.

11. Обобщение на урока

С кой звук и буква се запознахме? Какъв е звукът "N"? (съгласна, бива твърда, мека, звучна.) С какви гласни се съчетава буквата „Н” (А, О, У, У, Е). И с какви букви се съчетава “Нь” (I, E, E, Yu, I).

Момчета, много ми хареса начина ви на работа. Браво, всички изпълниха задачата.


Дейност по ограмотяване

Цел: запознайте децата със звуците[Н] и [Н’], техните характеристики и буквата Н

Задачи:

    Изясняване на артикулацията на звуковете [Н] и [Н’]

    Звукова диференциация[N] и [N’]в думи

    Развийте фонематично съзнание

    Разработете позиционен анализ

    развитие на паметта, вниманието, въображението

Оборудване: компютър, презентация, картини, пръчки за броене

    Организиране на времето.

„Момчета, нека останем с вас. Нека поемем дълбоко въздух и вдигнем ръцете си нагоре, издишайте, спускайки ръцете си. А сега нека да пляскаме с ръце, да се усмихнем един на друг и да седнем по местата си.”

    мистерия

„Деца, познайте гатанката

Три сладки животни

И те построиха колиби,

И те избягаха от вълка,

Познайте как се казваха?

(Ниф-Ниф, Наф-Наф, Нуф-Нуф)"

    Идентифицирайте звуци

(Слайд 1) „И днес Наф-Наф и Ниф-Ниф ни дойдоха на гости. И те бяха много заинтересовани, можете ли да определите кой е първият звук във всяко от имената на Прасенцата?

Какъв е първият звук на Naf-Naf? [H]

Какъв е първият звук на Ниф-Ниф? [Н']"

    Артикулация

„Прасенцата се радват, че успяхте да разпознаете правилно първите звуци на техните имена. И сега ви молят да им кажете как да ги произнасят правилно.

Нека се погледнем и произнесем звука [H].

Устните ни затворени или отворени? (отворен)

Къде ни е езикът? Зад долните или горните зъби? (зад върха)

Сега кажете звука [N’].

Устните ни също ли са разтворени?

Езикът зад долните или горните зъби е? (зад долните)

Да поставим дланта си на врата и да произнесем [Н] и [Н']. Какво се случва с гласните ни струни? (Вибриране).

Сега да сложим ръка на устата си? Усещате ли въздушния поток или върхът на езика ви пречи на преминаването му? (Върхът на езика пречи).“

    Разликата между звуците [N] и [N’]

(Слайд2) „Наф-Наф и Ниф-Ниф ви благодарят, че им казахте как правилно да произнасят звуците [N] и [N’]. Но вижте, те са намерили схема и не могат да я разберат. Да им помогнем?

Вижте, звукът [N]. Прасенцата не разбират защо го отбелязваме със син кръг? (Защото той е твърд)

И защо изобразяваме камбана до звука [N]? (защото е силен).

И защо има зелено кръгче до звука [N’]? (защото е меко)

Защо има звънец до [N’]? (защото той е силен)"

    Разделете нещата

„Прасенцата ви благодарят много, че им помогнахте да разберат тази сложна схема и сега знаят как звукът [H] се различава от звука [N’].

(Слайд3) И те предлагат да играят с тях. В тази снимка има много неща. И ние ще ги споделим с вас. Тези неща, в имената на които чуваме [N], ще бъдат дадени на Наф-Нафу. И тези, в които чуваме [Н’] "Ниф-Ниф."

    Намерете звука

(Слайд4) „А сега нека се опитаме да намерим нашите звуци [N] и [N’] в думите. Вижте, тук са показани две диаграми. Първият показва, че звукът е в началото на думата, а вторият, че звукът е в края. Нека назовем предметите от картинките и да определим къде са звуковете [Н] и [Н']. В началото или в края."

    Физическа минутка

Едно - станете, дръпнете се
Две - наведете се, изправете се
Три-три пляскания с ръце, три кимвания с глава.
Четири - по-широки крака.
Пет - размахайте ръце
Шест - седнете тихо на масата. (за второ повторение)

    какво липсва

(Слайд 5-10) „Знам, че тази седмица научихте много за обувките. Нека разгледаме снимките и можете да ми кажете какви обувки са показани на тях.

Ниф-Ниф и Наф-Наф решиха да ни направят шега и да проверят дали вие и аз сме внимателни. Разгледайте снимките и запомнете какви обувки са показани на тях.

Вижте, прасенцата откраднаха нещо. какво липсва

    Буква N

(Слайд11) „Момчета, има звуци [N] и [N’]. Ние ги казваме. И има буквата N, която пишем и четем.

Погледни я. Състои се от три пръчки: две вертикални и една хоризонтална.

Как изглежда буквата N? (стълба, хамак)

Нека го направим от пръчки за броене.“

    Деца, за какви звуци говорихме днес?

какво писмо?

Кой дойде да ни посети днес?

Какво ви хареса най-много в урока днес?

Момчета, Наф-Наф и Ниф-Ниф благодаря ви за урока и кажете, че сте страхотни!