Sociálny projekt „Detstvo bez hraníc. Sociálny projekt „Detstvo bez hraníc Sociálne projekty pre ľudí so zdravotným postihnutím


Vytvorenie podmienok pre efektívnu rehabilitáciu detí so zdravotným postihnutím v dennej skupine, organizované na základe BU SO KMR „Centrum sociálnej pomoci rodinám a deťom“ ÚČEL PROJEKTU Trvanie projektu 10 mesiacov, od 1. augusta 2014 do 31. mája, 2015.


Ciele projektu Monitorovanie potrieb rodín vychovávajúcich deti so zdravotným postihnutím Vykonanie diagnostického vyšetrenia rodín so zdravotne postihnutými deťmi Vytvorenie dennej skupiny pre deti so zdravotným postihnutím, účastníci projektu Vývoj a implementácia skupinových a individuálnych programov sociálnej rehabilitácie zdravotne postihnutých detí v dennej skupine Sociálna podpora rodín, výchova postihnutých detí


Cieľovou orientáciou projektu sú deti so zdravotným postihnutím vo veku od 3 do 7 rokov, žijúce v Kirillove, ktoré sa zúčastnia skupiny zdravotne postihnutých detí vo veku od 7 do 18 rokov, žijúcich v meste Kirillov a regióne (individuálna rehabilitácia práca), rodičia, dospelí vychovávajúci deti so zdravotným postihnutím v Kirillove a regióne zúčastňujúcom sa aktivít projektu (špecialisti, dobrovoľníci, najbližší okruh rodín vychovávajúcich deti so zdravotným postihnutím)






Rehabilitačné hodiny, individuálne a skupinové korekčné a vývojové hodiny s využitím senzorického vybavenia, metódy pieskovej terapie, arteterapia; rozprávková terapia individuálne a skupinové hodiny o rozvoji tvorivosti, o formovaní sociálnych zručností




Nedostatok motivácie medzi členmi rodiny riešiť svoje vlastné problémy. Zmena špecialistov - hlavných realizátorov projektu. Nedostatočné financovanie projektu. Negatívna verejná mienka okresného obyvateľstva. Optimalizácia inštitúcie. Riziká v projektovej práci Odolnosť projektu voči možným rizikám Motivácia rodičov prostredníctvom rôznych foriem práce s rodinou. Stimulácia inovačnej činnosti špecialistov. Prilákanie mimorozpočtových fondov. Informovanie obyvateľstva o cieľoch realizácie projektu a sociálnom význame pre okres. Sledujte zmeny v legislatívnom rámci.




Finančné a ekonomické zdôvodnenie aktivít projektu p / p Názov akcie projektu / druh výdavkov Kalkulácia nákladov Suma (v rubľoch) 1 Získanie vývojového a nápravného komplexu s videobiofeedbackom pre deti so špeciálnymi potrebami ruble „Take and do“ * 1 ks Kancelárske potreby (papier, perá, priečinky atď.) 5 000 rubľov. * 1 sada Platba za poskytovanie odborných služieb pri organizovaní skupiny denných pobytov pre postihnuté deti (odborník na sociálnu prácu, psychológ, logopéd) 2 000 rubľov. * 10 mesiacov * 3 osoby Poistné do mimorozpočtových fondov (27,1%) CELKOM: 115 960


Riadenie, monitorovanie a hodnotenie účinnosti implementácie projektu Manažér projektu: - riaditeľ BU SO KMR „Centrum sociálnej pomoci rodine a deťom“ SV Epishina Pracovná skupina: - zástupca riaditeľa BU SO KMR „Centrum sociálnej pomoci rodine a deti "ON Chugunova, vedúca pracovnej skupiny - všeobecné riadenie a koordinácia prác na implementácii kalendárových aktivít pre projekt; - špecialisti BU SO KMR „Centrum sociálnej pomoci rodinám a deťom“: odborník na sociálnu prácu, psychológ, logopéd - realizácia projektových úloh, rozvoj a vedenie vyučovania s deťmi, diagnostika a analýza výsledkov práce, papierovanie.


Očakávané výsledky projektu zorganizovali dennú skupinu pre deti, zaistili dostupnosť a kvalitu služieb pre rodiny vychovávajúce deti so zdravotným postihnutím; prekonala sa sociálna izolácia postihnutého dieťaťa a jeho rodiny, rozšírili sa sociálne kontakty zdravotne postihnutých detí, odstránil sa emočný stres, úzkosť, strach a agresivita u detí, zlepšuje sa celkové pozadie nálady, pedagogická kompetencia rodičia sa zvýšili, psychická klíma v rodine sa normalizovala. bola zabezpečená materiálna a technická základňa centra, zlepšila sa kvalifikácia špecialistov; vytváranie pozitívneho imidžu inštitúcie a orgánov miestnej samosprávy.


PROJEKT „SME SPOLU“ Projekt je zameraný na sociálnu podporu rodín s postihnutými deťmi Epishina Svetlana Viktorovna, riaditeľka rozpočtovej inštitúcie sociálnych služieb mestskej časti Kirillovsky „Centrum sociálnej pomoci rodinám a deťom“, Kirillov 2014

FGOU SPO "Perevozsky Construction College"

Projekt „Centrum nezávislého života zdravotne postihnutých ľudí“

Projektový manažér: E.G. Puzrova

Úvod ………………………………………………………………… ..3 s.

1. Kapitola 1. Centrá nezávislého života - inovatívna technológia sociálnej práce so zdravotne postihnutými ľuďmi …………………………………………… 4 s.

§1. Koncept nezávislého centra života …………………………… 4 s.

§2. Druhy aktivít centier nezávislého života …………… 4-5 s.

2. Kapitola 2. Centrum nezávislého života „Milosrdenstvo“ …………………… 6 s.

§1. Druhy služieb Centra nezávislého života „Milosrdenstvo“ ....... 6-7 pp.

§2. Programy podpory pre ľudí so zdravotným postihnutím ……………………………. 8 s.

Záver …………………………………………………………………… 9 s.

Aplikácia. Program „Pomáhajte slabým“ ……………………… .10 - 14 s.

Úvod

Relevantnosť projektu spočíva v tom, že podľa ideológie nezávislého života sú ľudia so zdravotným postihnutím súčasťou spoločnosti a musia v nej žiť. Nie sú to pacienti, ktorí by sa mali liečiť, ani deti, o ktoré by sa mali starať, ani odvážlivci, ktorých treba obdivovať. Sú celkom schopní rozhodnúť sa, ako budú žiť, môžu sa slobodne rozhodnúť pre nezávislosť a vyhľadať pomoc. Trpia predovšetkým sociálnymi predsudkami, nie svojim zdravotným postihnutím.

Nezávislý život znamená právo a schopnosť rozhodnúť sa, ako budeme žiť. Aby sa ľudia so zdravotným postihnutím stali skutočne nezávislými, musia čeliť mnohým prekážkam a prekonať ich. Toto je prvý krok k naplnenému životu pracovníkov, zamestnávateľov, manželov, manželov, rodičov, športovcov, politikov a daňových poplatníkov, inými slovami, aby sa plne zapojili do života spoločnosti a boli jej aktívnymi členmi. Praktický význam projektu spočíva v možnosti riešenia týchto problémov.

Cieľ projektu - organizácia pomoci, vzájomná pomoc a svojpomoc pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Ciele projektu:

Identifikujte ľudí so zdravotným postihnutím;

Účasť na programoch realizovaných inými organizáciami a implementácia vlastných programov;

Interagovať so štátnymi a verejnými organizáciami a hnutiami, ktoré konajú v záujme osôb so zdravotným postihnutím;

Organizujte vedecký a sociologický výskum problémov zdravotného postihnutia

Pomáhať ľuďom so zdravotným postihnutím osvojiť si zručnosti a získať znalosti, ktoré im umožnia stať sa plnoprávnymi členmi spoločnosti;

Prispieť k zmene verejnej mienky vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím, prekonávaniu stereotypov, fyzických a duševných bariér

Kapitola 1. Centrá nezávislého života - inovatívna technológia sociálnej práce s postihnutými ľuďmi

§1. Koncept centra nezávislého života

Niekoľko desaťročí existujú organizácie ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré sa špeciálne zaoberajú propagáciou ideológie a praxe nezávislého života. Takéto centrá pôsobia v Kanade, Belgicku, USA a niekoľkých ďalších krajinách.

Centrum nezávislého života je inovatívna technológia sociálnej práce s ľuďmi so zdravotným postihnutím, ktorá v limitujúcich životných podmienkach vytvára režim rovnakých príležitostí pre ľudí so zdravotným postihnutím. Činnosť centier je založená na poskytovaní svojpomoci a vzájomnej pomoci. Ľudia s rôznym postihnutím si navzájom pomáhajú pri vykonávaní každodenných činností, získavaní potrebných informácií, riešení právnych problémov. Členovia centra pre nezávislý život kompenzujú sociálnu nedostatočnosť ostatných členov centra príležitosťami, ktoré vytvorili.

§2. Činnosti centier nezávislého života

Centrá nezávislého života vykonávajú tieto hlavné činnosti:

    informovanie a poskytovanie referenčných informácií. Bez kontaktovania sociálnej služby získa zdravotne postihnutý prístup k informačným zdrojom pomocou databázy vytvorenej členmi centra pre nezávislý život. Prístup k informáciám zvyšuje schopnosť človeka zvládnuť svoju životnú situáciu;

    skupiny partnerského poradenstva a sebestačnosti. Poradca je zdravotne postihnutý človek, ktorý sa delí o svoje skúsenosti a schopnosti nezávislého života. Pôsobí ako človek, ktorému sa podarilo prekonať prekážky, aby mohol žiť plnohodnotný život na rovnakom základe s ostatnými členmi spoločnosti. Príklad skúsenejších spoločníkov povzbudzuje nováčikov, aby splnili svoje potreby a prevzali zodpovednosť za svoj život. Uskutočňujú sa semináre na výmenu skúseností, triedy podporných skupín, individuálne hodiny zamerané na rozvoj zručností nezávislého života, používanie technických prostriedkov, zvládanie stresu a komunikáciu s ľuďmi v okolí;

    individuálne konzultácie o ochrane práv a záujmov osôb so zdravotným postihnutím. Poskytuje sa poradenstvo v oblasti finančných otázok, legislatívy v oblasti bývania, sociálneho zabezpečenia a sociálnych služieb. Koordinátor okrem toho, že poskytuje informácie o tom, čo je potrebné v tomto prípade robiť a kam ísť, učí človeka hovoriť vo svojom mene, hovoriť na vlastnú obranu a brániť svoje práva sám. Základom tohto prístupu je názor, že samotný človek lepšie vie, aké životné záujmy potrebuje v prvom rade chrániť;

    poskytovanie služieb a výmena služieb. Prebieha výskum účinnosti služieb poskytovaných dobrovoľníkmi z centra nezávislého života (napr. Pomoc v domácnosti, sprievodné služby poskytované osobnými asistentmi, doprava, pôžičky na technickú pomoc). Na základe tejto analýzy sú vyvinuté a naplánované nové prístupy a servisné metódy. Demonštračné programy a zdroje sú poskytované na zavedenie nových služieb prostredníctvom siete kontaktov s vládnymi a charitatívnymi organizáciami.

Kapitola 2. Centrum nezávislého života „Milosrdenstvo“

§1. Druhy služieb Centra pre nezávislý život „Milosrdenstvo“

Centrum nezávislého života „Milosrdenstvo“ funguje na základe stavebnej školy Perevoz už dva roky. Cieľom centra je pomôcť ľuďom so zdravotným postihnutím všetkých kategórií vytvárať podmienky pre maximálnu nezávislosť a plnú účasť na živote spoločnosti.

Centrum nezávislého života „Milosrdenstvo“, organizované na Katedre sociálno -právneho profilu „Perevozského stavebného učilišťa“ FGOU SPO, poskytuje nasledujúce typy služieb.

1. Služby poskytované na základe centra:

Ukážka zariadenia;

Poskytovanie informácií a potrebných rád;

Počítačová databáza;

Mobilný informačný a predvádzací stánok;

Komunikačné služby;

Poradenstvo v otázkach dizajnu;

Vzdelávanie a odborná príprava (schopnosti samostatného života, schopnosť používať technické zariadenia);

Publikácie;

Referenčná knižnica.

2. Služby osobných asistentov. Kandidáti na túto pozíciu sú vybraní spomedzi študentov, hlavne v odbore 040101 Sociálna práca, robia sa s nimi pohovory. Osobní asistenti pomáhajú svojim klientom s údržbou a údržbou, čo im umožňuje väčšiu nezávislosť. Na druhej strane je tento druh činnosti neoceniteľnou praktickou skúsenosťou pre formovanie profesijných kompetencií budúcich špecialistov na sociálnu prácu.

3. Pomoc pri hľadaní práce. Služby sú ponúkané pri hľadaní práce pre ľudí so zdravotným postihnutím, príprave na pohovor, písaní životopisu, precvičovaní zručností pri hľadaní práce, poskytovaní informácií a následnom poradenstve. Vysokoškoláci vykonávajú túto prácu pod vedením učiteľov po štúdiu príslušných odborov odborného cyklu: Stratégia zamestnanosti, Schopnosti nájsť si zamestnanie, Dokumentačná podpora manažmentu, Právna podpora odbornej činnosti.

4. Poradenstvo vo finančných otázkach. Realizuje sa referenčné poradenstvo, vzdelávanie osôb so zdravotným postihnutím o finančných výhodách, poistení a ďalších sociálnych programoch.

5. Poradenstvo pri problémoch s bývaním. Pomoc pri hľadaní a udržiavaní dostupného bývania, informácie o programoch prenájmu, sťahovaní, zľavách a výhodách. Poradcovia centra majú databázu federálnych a miestnych právnych predpisov o bývaní a pomáhajú kontaktovať právnické firmy.

§2. Programy na podporu postihnutia

Okrem poskytovania služieb existuje množstvo podporných programov pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí nie sú členmi centra pre nezávislý život:

Program pomoci zákazníkom - súčasť programu na ochranu spotrebiteľa ako súčasť ich obnovy;

Help the Weak Program - program socializácie osôb so zdravotným postihnutím s psychofyzickým vývojovým postihnutím.

Právna konzultácia - Raz za mesiac sa právnici vrátane právnikov stretávajú s klientmi.

Stredisko okrem toho organizuje ďalšie odborné a dostupné vzdelávanie pre zdravotne postihnutých ľudí s poruchami pohybového aparátu, podporuje aktívnu sociálnu integráciu mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

Ciele tejto aktivity:

Podpora organizácií osôb so zdravotným postihnutím a ich hnutí za rovnaké práva a príležitosti pre osoby so zdravotným postihnutím;

Pomôcť ľuďom so zdravotným postihnutím osvojiť si zručnosti a získať znalosti, ktoré im umožnia stať sa plnoprávnymi členmi spoločnosti;

Pomoc pri zmene verejnej mienky vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím, pri prekonávaní stereotypov, fyzických a psychických bariér.

Centrum pracuje s klientmi nielen priamo, ale aj v režimena- riadokposkytovanie právnych a regulačných informácií, informácií o vzdelávaní a možnostiach zamestnania, podpora zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím prostredníctvom územnej siete jej koordinátorov, ktorí sú spravidla zdravotne postihnutí, vedie tematické diskusie a výmenu názorov, ktoré zaujímajú mladých ľudí.

Záver

Všetky vyššie uvedené skutočnosti nám umožňujú vyvodiť záver o potrebe ďalšieho zlepšenia aktivít Centra nezávislého života „Milosrdenstvo“, do ktorého by bolo zapojených viac študentov a prilákali dobrovoľníkov z iných vzdelávacích inštitúcií okresu Perevozsky. Centrum by malo vyvinúť maximálne úsilie, aby zabezpečilo, že ľudia so zdravotným postihnutím môžu žiť nezávislý život.

Činnosť centra je prakticky významná tak pre ľudí so zdravotným postihnutím, ako aj pre študentov-členov centra.

S pomocou Centra nezávislého života sa ľudia so zdravotným postihnutím maximálne zapájajú do plnohodnotného života, chránení z právneho a informačného hľadiska, cítia podporu a porozumenie mladšej generácie.

Študenti pracujúci v Centre nezávislého života získavajú praktické skúsenosti potrebné na to, aby sa stali konkurencieschopnými a kompetentnými odborníkmi. U detí sa vychovávajú také vlastnosti ako láskavosť, tolerancia, súcit, vštepujú sa im morálne hodnoty, formuje sa kultúra špecialistu na sociálnu prácu.

Vysoká škola získava od ľudí so zdravotným postihnutím a zamestnancov organizácií sociálnoprávnej ochrany obyvateľstva veľký počet pozitívnych recenzií o práci Centra nezávislého života „Milosrdenstvo“, čo nám umožňuje dospieť k záveru, že je potrebné v tejto práci pokračovať, a, samozrejme, zlepšiť ho.

Aplikácia. Program sociálnej habilitácie zdravotne postihnutých ľudí „Pomoc slabým“

Socio-psychologické štúdie ukázali, že osoby so zdravotným postihnutím od detstva sa odlišujú od ostatných kategórií osôb so zdravotným postihnutím odchýlkami vo vývoji osobnosti spojenými s ich postavením v rodinách a medzi rovesníkmi.

Tieto odchýlky vedú k takým poruchám správania, ktoré bránia odbornému výcviku, profesionálnej habilitácii a integrácii v oveľa väčšej miere ako poruchy telesných funkcií, ktoré spôsobujú zdravotné postihnutie.

Zvyčajné opatrenia pre lekársku, profesionálnu a sociálnu rehabilitáciu zdravotne postihnutých ľudí od detstva nevedú k rozvoju sociálnej aktivity a konkurencieschopnosti u nich - vlastností, ktoré sú v modernej spoločnosti nevyhnutné.

V tomto ohľade je potrebná určitá povaha a postupnosť sociálnych udalostí, ktoré sprevádzajú pracovné školenia detí so zdravotným postihnutím, najmä individuálnych a skupinových tried, na rozvoj zručností sociálnych kontaktov, vzdelávanie občianstva a sociálnej a pracovnej habilitácie a na sociálny a kultúrny rozvoj.

Habilitačný program pre ľudí so zdravotným postihnutím „Pomoc slabým“

Účel programu : socializácia zdravotne postihnutých ľudí s odchýlkami v psychofyzickom vývoji.

Ciele programu :

    odborná príprava mladých ľudí so zdravotným postihnutím v poskytovaní pomoci v domácnosti a sociálno-psychologickej pomoci iným ľuďom;

    vzdelávanie v nich o psychológii silného človeka, ktorý pomáha slabým;

    podpora rozvoja praktických zručností sociálneho manažmentu a interakcie so spotrebiteľmi služieb mladými ľuďmi so zdravotným postihnutím;

    príprava publikácií pre mladých ľudí so zdravotným postihnutím s cieľom podporiť samostatnú zárobkovú činnosť a uskutočniteľnú pomoc tým, ktorí sú vo vážnejšom stave.

Skupinové stavebné činnosti sú rozdelené do troch etáp.

Etapa 1. Sociálne a pracovné školenie.

Ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí vyjadrili túžbu pracovať v programe, sú rozdelení do skupín po 5 až 6 osôb a každý po dobu 6 mesiacov absolvujú školenia v nasledujúcich oblastiach.

Sociálne zariadenie a domácnosť: upratovanie priestorov, používanie domácich spotrebičov, čistenie územia, nákup potravín, platenie účtov a potvrdení, odovzdanie vecí do dielní pre služby v domácnosti (práčovňa, chemické čistenie, opravovne obuvi a domácich spotrebičov) a ich spätné doručenie, pranie odevov, drobné opravy (oprava odevov, obuvi, jednoduchá oprava domácich spotrebičov).

Sociálno-psychologický: sebaprezentácia, komunikácia s ľuďmi rôzneho veku a sociálneho postavenia, komunikácia s ľuďmi s depresiou alebo podráždením, metódy začatia a vedenia dôverného rozhovoru, identifikácia problémov partnera, zmiernenie úzkosti a následkov stresu.

Fáza 2.Vyhľadajte spotrebiteľov služieb.

Prechod do tejto fázy sa vykonáva štyri mesiace po vytvorení skupín, pretože táto aktivita nenarúša proces učenia, je jedným z kritérií účinnosti školenia, a preto sa môže vykonávať súbežne so školeniami.

Obsah pódia:

    prieskum účastníkov v skupinách domácich, obyvateľov susedných domov, mikrodistriktov;

    umiestňovanie reklám „Pomáhame našim susedom“ do obecných novín, televízie;

    zostavenie registra potenciálnych spotrebiteľov služieb žijúcich v susedstve - osamelých starších ľudí a zdravotne postihnutých osôb, rodín so zdravotne postihnutými deťmi, rodín so zdravotne postihnutými ľuďmi, ktorí okrem štátnej služby potrebujú aj ďalšiu pomoc.

Fáza 3.Poskytovanie jednorazovej alebo krátkodobej pomoci.

Vzhľadom na to, že zdravotne postihnutí ľudia s vývojovými problémami nie sú prispôsobení na poskytovanie stálej (dennej, niekoľkokrát týždenne) alebo pravidelnej pomoci spotrebiteľom služieb, je táto fáza potrebná pre primeranú adaptáciu a výber členov skupiny, ktorí sú schopní následne poskytovať služby pravidelným spotrebiteľom. Pomoc je poskytovaná na dobročinnom základe (bezplatne alebo za poplatok, ktorý pokrýva náklady na jeho poskytnutie).

Na trénovanie a podporu skupín sa vo všetkých fázach používa model veľkej rodiny - kurátormi sa stávajú nielen programoví pracovníci, ale aj členovia predtým vytvorených a vyškolených skupín.

Tento model prispieva k rýchlejšej asimilácii potrebných znalostí a zručností, ako aj k ďalšiemu vzdelávaniu ideológie pomoci slabšiemu človeku, ktorý to potrebuje.

Mechanizmy implementácie programu.

Na dokončenie skupín sú účastníci vybraní podľa výsledkov psychologickej a sociálnej diagnostiky, ktorú vykonali študenti a učitelia Perevozského stavebnej školy sociálneho profilu ako tréningovej praxe. Kritériom zaradenia do skupiny sú zámery kandidáta, perspektíva zlepšenia jeho sociálneho postavenia a odporúčania pre individuálny rehabilitačný program (IPR).

V období absolvovania a po prechode fázou 1 (po 3 a 6 mesiacoch školenia) sa vykonáva opakovaná diagnostika s cieľom určiť opatrenia pre ďalší individuálny dohľad a objasniť povahu zvolenej pracovnej činnosti.

V priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov (2. a 3. etapa) sa členovia skupiny zaoberajú zvolenou špecializáciou a zlepšujú svoje schopnosti a výkonnosť.

Vo všetkých fázach sú rodičia a študenti zapojení ako dobrovoľníci, ktorí sa zúčastňujú individuálneho sprievodu.

V budúcnosti po dokončení programu pomôžu oni a vyškolení dobrovoľníci so zdravotným postihnutím členom skupiny zvládnuť pracovné zodpovednosti a sociálne problémy. Kurátori a učitelia na rozvoj a implementáciu individuálnych a skupinových aktivít členov skupiny a dobrovoľníkov sú odborníkmi na sociálnu prácu a pedagogiku, ktorí majú skúsenosti s prácou s podobným kontingentom.

Na zapojenie verejnosti do práce na programe je možné uzavrieť dohody s územnými orgánmi verejnej samosprávy, na území ktorých sa program realizuje, zvýrazniť aktivity účastníkov programu a informovať potenciálnych užívateľov.

Plánované výsledky.

Skupiny, ktoré získali zručnosti a pracovné skúsenosti, sa transformujú na neziskové organizácie (ako jednu z foriem neziskových organizácií je možné vytvárať verejné organizácie), ktoré budú poskytovať zvládnuté služby ľuďom v ťažkých životných situáciách žijúcich v územie etablovaných organizácií.

Je dôležité zachovať zásadu pomoci slabým ľuďom v ťažšej situácii.

Na vyriešenie niektorých sociálnych problémov sa vytvárajú sociálne projekty, v rámci ktorých sa riešia rôzne problémy. Pred zvažovaním sociálnych projektov sa však musíte rozhodnúť, čo to je. Aké sú vlastnosti tých, ktoré sú zamerané na mladých ľudí? O čo sa zaujímaš? Sociálne projekty v škole, príklady ich realizácie? Alebo projekty zamerané na seniorov? Napríklad sociálne projekty pre mládež, príklady ich realizácie už?

projekt?

Sociálny projekt je chápaný ako jasne formulovaná predstava o konkrétnom alebo zameraná na zlepšenie niektorého aspektu sociálneho života. Ale okrem myšlienky musí navrhnúť aj spôsoby jej implementácie, zodpovedať otázky na to, kedy sa bude realizovať, kde, v akom rozsahu, kto bude hlavnou cieľovou skupinou projektu. Aby ste pochopili, o čo ide, príklad sociálneho projektu, ktorý bude zverejnený nižšie. Okrem týchto problémov je tiež potrebné vyriešiť otázku financovania (môžete to urobiť bez toho, ale bude to ťažké). Obvykle existujú 2 spôsoby financovania: keď je financované účastníkmi projektu z ich vlastných zdrojov alebo sponzorstvom od subjektu s veľkými finančnými zdrojmi.

Sociálne projekty obsahujú návrhy na reformu systému sociálneho zabezpečenia, sociálnej ochrany, zdravotníctva, prekonanie dôsledkov sociálnych a prírodných šokov. Ciele takýchto projektov sú načrtnuté okamžite a je možné ich upravovať iba vtedy, ak sa dosiahnu priebežné výsledky, aby bolo možné vyhodnotiť účinnosť činností. Ak hovoríme o sociálnych projektoch pre mladých ľudí, príkladoch ich implementácie, vo všeobecnej hmote sa príliš nelíšia, existujú však určité zvláštnosti (aj keď môžeme povedať, že sú do istej miery spoločné pre všetky projekty).

Aké sú špecifické črty projektov zameraných na mládež?

Najdôležitejšou vlastnosťou je, že sú zamerané výlučne na mladých ľudí a aspekty ich života. Pri vytváraní mládežníckeho sociálneho projektu je potrebné vziať do úvahy populárne trendy, potreby a potenciálne publikum projektu. Mala by byť podrobne popísaná každá konkrétna situácia, ktorú je potrebné zlepšiť, ako aj všetky konkrétne metódy a ich aplikácie. Príklady školských sociálnych projektov sa v zásade nelíšia.

Čomu by mal projekt zodpovedať?

Projekt musí spĺňať nasledujúce podmienky:

  1. V navrhovaných myšlienkach a metódach implementácie by nemali byť žiadne rozpory.
  2. V daných podmienkach musí byť možné implementovať.
  3. Mali by byť vedecky vytvorené pomocou vedeckej metódy v každej fáze. Môžeme povedať o sociálnych projektoch pre školákov, ktorých príklady by mali mať záujem tieto nepokojné deti zaujať.
  4. Musí dať odpoveď na sociálny poriadok, ktorý vznikol v spoločnosti.
  5. Implementačný plán musí byť účinný a taký, aby dosiahol cieľ.
  6. Mal by to byť sociálny a kultúrny projekt, ktorého príklad aj v štádiu vývoja môže zaujímať mladých ľudí.

Ako by mal byť formalizovaný sociálny projekt?

Čo by malo byť v projekte? Spočiatku musíte zvoliť smer. Ako oblasť práce je možné zvoliť zdravie, kreativitu, demografické problémy, zlepšovanie zdravia, vedecké alebo kultúrne vzdelávanie, popularizáciu športu alebo lepšie vzťahy s inými ľuďmi. Po výbere smeru by sa mal rozhodnúť o cieli: ak bola zvolená veda, potom môže byť popularizácia rádiovej elektroniky, dizajnu, fyziky, vedeckej metódy štúdia, vytvorenia klubu logického myslenia alebo astronomického kruhu konkrétny cieľ.

Po definovaní cieľov sa musíte zamyslieť nad úlohami - najkoncentrovanejšími cieľmi. Príklady úloh môžu byť: vštepenie vlastností, ktoré umožní ťažkým adolescentom v ohrození usadiť sa v živote ako normálny občan, alebo pomôže určiť miesto štúdia / práce po ukončení štúdia. Keď sa určia smery, ciele a zámery, potom by sa malo prediskutovať akčný plán a harmonogram implementácie, ako aj miesto, kde sa všetkému vývoju bude žiť. Akčný plán by mal obsahovať čo najpodrobnejší zoznam akcií, v ktorom bude uvedené, čo by sa malo urobiť na dosiahnutie cieľov. Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo sa od vás požaduje, pozrite sa na štyri sociálne projekty pre mládež.

Nasledovať budú príklady. Ale hoci je v nich napísané, na čo sú zamerané (mládež, siroty), dajú sa považovať za sociálne projekty v škole. Príklady, aj keď nie veľmi rozsiahle, vám umožnia zoznámiť sa s nominálnou zložkou. Do práce je vhodné zapojiť školského psychológa.

Príklad sociálneho projektu pre mládež č. 1

Smer: manželské vzťahy mladých ľudí.

Cieľ. Prípravou a objasnením povinností a práv budúcich manželov znížte počet ľudí, ktorí sa rozvádzajú po svadbe.

  1. Vysvetlite, čo je manželstvo, aké povinnosti a práva bude mať každý z manželov.
  2. Pomôžte teraz rozdeliť budúce zodpovednosti, aby neskôr už nedochádzalo k prebíjaniu.
  3. Pomôžte nájsť dôvody, prečo sa mladí ľudia chcú vziať a určiť, či chápu, čo to znamená.

Potrebujeme podrobný plán, v ktorom sú načrtnuté všetky akcie a ich postupnosť.

Obdobie realizácie: neobmedzené.

Miesto realizácie: mesto také a také.

Príklad pre mládež # 2

Smer: podpora materstva a prevencia osirotenia.

Účel: poskytnúť refusenikom a maloletým sirotám, ktorí sa liečia v nemocnici.

  1. Upozorniť verejnosť na tento problém kvôli tomu, že väčšina ľudí nie je informovaná o jeho existencii.
  2. Zbierka finančných prostriedkov, materiálna pomoc, hračky a lieky na prevoz do nemocnice s následným použitím na obnovu zdravia medzi refusenikmi a maloletými sirotami.
  3. zo štátneho rozpočtu alebo z charitatívnych nadácií na zlepšenie odmietajúcich alebo sirôt, ktoré sú v zdravotníckych zariadeniach.
  4. Upozorniť na problém detí bez rodičov s cieľom presvedčiť ľudí, aby si adoptovali deti.

Podrobný plán, ktorý popisuje podrobnosti o získavaní finančných prostriedkov a prevode.

Miesto realizácie: Detská regionálna nemocnica mesta Samara.

Príklad pre mládež č. 3

Príklad sociálneho projektu vhodného pre školu alebo mládežnícku spoločnosť.

Smer: mladí ľudia s vrodeným postihnutím a zdravotným postihnutím na univerzitách.

Účel: dosiahnuť socializáciu fyzicky odlišných študentov.

  1. Uľahčenie užitočnosti socializácie účastníkov projektu.
  2. Interakcia s organizáciami, ktoré takýmto ľuďom poskytujú sociálnu ochranu.
  3. Pomoc v sociálnom a kultúrnom živote.
  4. Pomoc zameraná na prekonanie duchovnej a fyzickej samoty.
  5. Ovplyvnenie formovania adekvátneho prístupu spoločnosti k mladým ľuďom so špeciálnymi potrebami.
  6. Vytváranie podmienok, v ktorých sa mladí ľudia so špeciálnymi potrebami môžu bezpečne venovať tvorivým aktivitám.
  7. Realizácia kreatívnej rehabilitácie.
  8. Hľadanie, overovanie a implementácia nových metód rehabilitácie.

Podrobný plán.

Obdobie realizácie: neobmedzené.

Poloha: Univerzita v takom a takom meste.

Sociálne projekty pre školákov, príklady ich implementácie sa môžu líšiť - pre nich sa môžete rozhodnúť pomôcť zdravotne postihnutým deťom, ktoré sa učia v bežných školách.

Štátna inštitúcia „Výbor pre sociálnu podporu obyvateľstva Saratova“ v roku 2010 sa po prvýkrát zúčastnila celo ruskej súťaže sociálnych projektov Fondu na podporu detí v ťažkých životných situáciách v smere súťaže „Sociálna podpora pre rodiny s postihnutými deťmi zabezpečiť maximálny možný rozvoj takýchto detí v podmienkach rodinnej výchovy, ich socializácie, prípravy na nezávislý život a začlenenia do spoločnosti. “ Do súťaže z regiónu Saratov bolo v roku 2010 prihlásených 13 projektov. Podľa výsledkov konkurenčného výberu sa projekt „Nebuďme preč“ stal jediným projektom z regiónu Saratov podporovaným nadáciou.

Cieľ projektu

Rozvoj dobrovoľníckej, charitatívnej a materiálnej pomoci rodinám vychovávajúcim deti so zdravotným postihnutím prostredníctvom rozvoja rekreačných a rehabilitačných programov pre deti so zdravotným postihnutím, a to aj za účasti zdravých rovesníkov a zavádzania moderných technológií na hľadanie sponzorov a dobrodincov pre deti so zdravotným postihnutím v núdzi a rodiny vychovávajúce deti so zdravotným postihnutím ...

Ciele projektu

1) Školenie vedúcich štátnych inštitúcií sociálnych vied a verejných organizácií a verejných organizácií o moderných metódach charitatívnych a dobrovoľníckych aktivít spojených so zavádzaním inovatívnych sociálnych technológií a (alebo) najlepších pracovných postupov.

2) Školenie zapojených dobrovoľníkov (dobrovoľníkov) o inovatívnych sociálnych technológiách a modeloch práce s postihnutými deťmi, ich zdravými rovesníkmi a ich rodinami.

3) Vývoj a implementácia modelov integračných foriem rekreácie pre zdravotne postihnuté deti, zdravé deti a ich rodiny.

4) Vývoj a implementácia sociálnych technológií „Mapa sociálnych potrieb“.

Aktivita získavania dobrovoľníkov pre inštitúciu je inovatívnym smerom, ktorý inštitúcia plánuje rozvíjať. Jednou z plánovaných úloh, ktoré GU KSPN v súčasnosti stanovuje, je prilákať dobrovoľníkov a dobrovoľníkov a organizovať činnosti súvisiace so šírením dobrovoľníckych technológií v rozsahu regionálneho centra.

1. S cieľom rozvíjať túto prácu bude v prvej fáze implementácie projektu zorganizované školenie pre vedúcich GU KSPN a verejných organizácií, ktoré sa zúčastňujú na projekte.

V počiatočnom štádiu sa študenti Katedry sociálnej antropológie a sociálnej práce Fakulty manažmentu sociálnych systémov Štátnej technickej univerzity v Saratove a študenti Katedry nápravnej pedagogiky Pedagogického inštitútu Štátnej technickej univerzity v Saratove pomenovanej po N.G. Černyševskij, ktorí majú skúsenosti s dobrovoľníctvom a dobrovoľníckymi činnosťami a ktorí sa aktívne podieľali na akciách a projektoch verejných organizácií v Saratove na rozvoj dobrovoľníckej pomoci zdravotne postihnutým deťom a ich rodinám a ktorí sa chcú zúčastniť aktivít predloženého projektu pre súťaž. Medzi GU KSPN a verejnými organizáciami v Saratove, ktoré aktívne pracujú s dobrovoľníkmi, budú uzatvorené dohody o spoločnej práci. V súčasnosti túto iniciatívu GU KSPN už podporili dve verejné organizácie pracujúce s dobrovoľníkmi (listy s podporou sú priložené). V prvej fáze práce sa dobrovoľníci zoznámia s činnosťou GU KSPN, podelia sa o svoje skúsenosti z účasti na organizácii a vedení akcií, akcií, prázdnin za účasti zdravotne postihnutých detí a ich rodín, navrhnú možné formy práca so zdravotne postihnutými deťmi a ich rodinami, ktoré sa denne hlásia do GU KSP “. Keďže realizácia projektových aktivít zahŕňa:

Účasť dobrovoľníkov a dobrovoľníkov na vývoji a implementácii inovatívnych sociálnych technológií zameraných na vykonávanie aktivít zameraných na hľadanie darcov, podmienky prístupu k darom, nástroje na vytváranie a rozvoj partnerstiev so sponzormi a sociálne zodpovedným podnikaním;

Účasť dobrovoľníkov a dobrovoľníkov na tvorbe modelov integrovaných foriem rekreácie pre deti so zdravotným postihnutím, zdravé deti a ich rodiny, je potrebné vyškoliť dobrovoľníkov (vedúcich dobrovoľníckych tímov) v inovatívnych formách práce a praktikách úspešnej skúsenosti s dobrovoľníctvom. pomoc deťom so zdravotným postihnutím a rodinám s deťmi so zdravotným postihnutím, v rámci projektu sa očakáva školenie dobrovoľníkov na špeciálne organizovaných kurzoch.

2. V rámci implementácie úlohy 2 projektu bude organizovaná odborná príprava dobrovoľníkov (dobrovoľníkov) v špecifických metódach, technikách a taktikách práce, založených na inovatívnych sociálnych technológiách použitých v projekte. Školenia sa zúčastnia 3 dobrovoľníci, vedúci dobrovoľníckych tímov. Výber dobrovoľníkov na účasť na vzdelávacích kurzoch bude prebiehať podľa niekoľkých kritérií: aktívna vedúca pozícia, skúsenosti s dobrovoľníctvom, túžba pokračovať v dobrovoľníctve a na základe spätnej väzby od vedúcich verejných organizácií o dobrovoľníkovi

Druhá etapa projektu zahŕňa zahájenie aktivít zameraných na rozvoj a implementáciu inovatívnych foriem práce s rodinami s deťmi so zdravotným postihnutím a detí so zdravotným postihnutím do aktivít štátneho ústavu KSPN so zapojením dobrovoľníkov.

Dnes je v Saratove jedným z nevyriešených problémov zdravotne postihnutých detí žijúcich v rodinách izolácia týchto rodín. Platí to najmä pre rodiny, v ktorých je zdravotne postihnuté dieťa v domácom vzdelávaní, nenavštevuje materské školy a školy všeobecného vzdelávania. V takýchto rodinách sú rodičia spravidla matka nútení byť neustále s dieťaťom. Ešte horšia situácia je u slobodných nepracujúcich matiek, ktoré doma vychovávajú postihnuté deti. Príjem takýchto rodín väčšinou pozostáva z dôchodkov a prídavkov na deti. Ako ukazujú údaje z prieskumu rodičov vychovávajúcich deti so zdravotným postihnutím, uskutočneného v roku 2009 (prieskum uskutočnili zamestnanci regionálnej verejnej organizácie Saratov „Centrum rehabilitácie a pomoci deťom so zrakovým postihnutím“, rodičia zdravotne postihnutých detí žijúcich v Engels, Saratov Region, bol skúmaný. V rámci projektu na zabezpečenie zamestnávania rodičov vychovávajúcich deti so zdravotným postihnutím) je viac ako 60% rodičov nútených byť neustále s dieťaťom, z toho asi 30% sa pokúšalo nájsť si prácu a pracoval, ale po chvíli z práce odišiel kvôli neustálemu záujmu o dieťa. Len 10% opýtaných rodičov odpovedalo kladne na otázku, či je možné navštevovať voľný čas a verejné akcie so svojimi deťmi, počas podrobného rozhovoru sa spravidla ukázalo, že je to kvôli umiestneniu príslušných inštitúcií (kino, divadlo, art house) v blízkosti bydliska týchto rodín.

Spoločná rekreácia zdravotne postihnutých detí a zdravých detí je organizovaná formou individuálnych akcií, integračných festivalov, športových podujatí a tvorivých festivalov. V lete a počas školských prázdnin navštevujú deti z mesta Saratov, ktoré študujú na všeobecných vzdelávacích inštitúciách, tábory s denným pobytom na školskej základni (takzvané „letné pozemky“) a odpočívajú v táboroch zdravia na vidieku. Zdravotne postihnuté deti majú tiež právo na odpočinok a zlepšenie zdravia vo vidieckom zdravotnom tábore, ale väčšina rodičov zdravotne postihnutých detí túto službu nevyužíva, ale radšej kombinuje odpočinok a liečbu svojich detí v sanatóriách a detských rehabilitačných strediskách, s čím je spojený nedostatok prístupného prostredia a neschopnosť vidieckych zdravotných táborov pre „špeciálne“ deti, ako aj neochota rodičov poslať svoje deti do tábora spolu so zdravými deťmi (čo je dôsledkom nadmernej ochrany väčšiny rodičov zdravotne postihnuté deti vo vzťahu k svojmu dieťaťu, ostražitý a niekedy nepriateľský postoj zo strany detí zdravých rodičov k tomu, že zdravotne postihnuté dieťa bude so svojim zdravým dieťaťom).

3. V rámci implementácie úlohy 3 projektu bude práca organizovaná v niekoľkých smeroch:

po prvé, - prilákanie zdravotne postihnutých detí, rodín s deťmi so zdravotným postihnutím, k účasti na hromadných kultúrnych a voľnočasových aktivitách: návšteva kina, cirkusu, kde budú deti so zdravotným postihnutím komunikovať so svojimi zdravými rovesníkmi;

za druhé, organizácia a organizovanie hromadných akcií za účasti zdravotne postihnutých detí, ich zdravých rovesníkov a ich rodín (integračné festivaly, výlety loďou) so zapojením dobrovoľníkov do organizácie a vedenia týchto podujatí. Tieto opatrenia sú zamerané na zníženie miery izolácie rodín vychovávajúcich deti so zdravotným postihnutím, formovanie pozitívneho prístupu spoločnosti k deťom so zdravotným postihnutím a ich rodinám, zníženie nadmernej ochrany rodičov vychovávajúcich deti so zdravotným postihnutím vo vzťahu k ich deťom;

po tretie, na základe GU KSPN bude organizovaná práca detskej herne pre zdravotne postihnuté deti a ich zdravých rovesníkov, ktorej sa zúčastnia deti počas registrácie rodičov na rôzne opatrenia sociálnej podpory v GU KSPN, ako aj ako rodičia, ktorí chcú na chvíľu (až 4 hodiny) nechať svoje dieťa, aby vyriešili svoje osobné problémy, budú môcť nechať dieťa v herni so špecialistami. Do práce v herni sa zapoja dobrovoľníci, ktorí budú organizovať herné a rozvojové aktivity pre deti. V GU KSPN v súčasnosti takáto herňa pre deti neexistuje a deti sú nútené čakať na rodičov počas návštevy výboru. Detská herňa je univerzálna pre deti predškolského a prvého stupňa základnej školy. Je použiteľný na organizovanie nezávislých hier pre deti, športovej zábavy. Hlavnou výhodou modulov mäkkej konštrukcie je ich univerzálnosť. Deti sa hrajú, konštruujú, používajú moduly ako cvičebné pomôcky. V procese hry s veľkými stavebnými materiálmi sa u detí formuje tvorivá predstavivosť. Vzdelávacie a vzrušujúce hry pozostávajúce z gymnastických palíc, plochých obručí, tehál. Tieto sady sú skvelé pre deti všetkých vekových skupín. Všetky prvky je možné modelovať do rôznych tvarov a sú výškovo nastaviteľné. Nafukovacie lopty sú medzi deťmi veľmi obľúbené. Krásny vzhľad a mimoriadna trvanlivosť, variabilita spôsobov aplikácie pre rôzne hry a činnosti robia z loptičiek jeden z obľúbených typov športov a hracích pomôcok. Univerzálny detský nábytok je navrhnutý tak, aby v miestnosti vytváral pohodlné podmienky. Špeciálna výrobná technológia, jas, ľahkosť a príťažlivosť prispievajú k vytváraniu podmienok pre relaxáciu na kreslách a pohovkách. Deti milujú tento nábytok, pretože sa dá ľahko prenášať a upravovať a simulovať tak nastavenie herne, ako chcú. „Suché bazény“ sú nádherný športovo -herný komplex. Pri „plávaní“ v takom bazéne dieťa dostáva akúsi masáž tela, učí sa koordinovať pohyby, po štvrté, zdravotne postihnuté deti spolu so zdravými deťmi budú počas školských prázdnin odpočívať vo vidieckych táboroch zdravia.

Jedným z existujúcich problémov v meste Saratov, na ktorý sa zameriava ďalšia úloha projektu, je existencia nedostatku koordinácie medzi podnikateľskými štruktúrami (sociálne zodpovedné podnikanie), inštitúciami a organizáciami pracujúcimi s deťmi so zdravotným postihnutím a rodinami vychovávajúcimi zdravotne postihnutých. deti, dobročinné nadácie a dobrovoľníci (dobrovoľníci).

Po prvé, vyvinula sa prax „patronátu“ podnikateľskými štruktúrami a charitatívnymi nadáciami určitých inštitúcií a organizácií, ktoré pracujú s postihnutými deťmi a ich rodinami, ktorým sa už niekoľko rokov poskytuje pomoc, a problém poskytovania pomoci inej inštitúcii alebo organizácii je neuvažuje sa. Súčasne sa na trhu sociálnych služieb v Saratove objavujú nové inštitúcie a verejné organizácie, ktoré pracujú so zdravotne postihnutými deťmi a ich rodinami, ktoré potrebujú podporu v počiatočných fázach ich formovania. Za druhé, sponzori a dobrodinci poskytujú pomoc rodinám, ktoré vychovávajú postihnuté deti alebo deti so zdravotným postihnutím žijúce v ústavoch na pobyt, a to predovšetkým na základe žiadosti - tí, ktorí sa priamo prihlásili, prišli sami, a preto viac Niektoré rodiny, ktoré nemajú informácie o existujúcich možnostiach sponzorská a charitatívna pomoc sa s takouto pomocou neposkytuje. Po tretie, v Saratove existuje mnoho oblastí práce s dobrovoľníkmi, mládežníckych organizácií pracujúcich s dobrovoľníkmi, sociálnych služieb, ktoré pracujú s dobrovoľníkmi, ktorí spravidla tiež niekoľko rokov pracujú s určitými inštitúciami, a pracujú s rodinami vychovávajúcimi deti so zdravotným postihnutím, ktoré sa podávajú v inštitúciách, tj určitý druh dobrovoľníkov, ktorí sa prihlásili a vyjadrili túžbu pomôcť, väčšina rodín nemá informácie o dobrovoľníctve a možnostiach podpory. Neexistuje teda žiadne zacielenie a priorita dobrovoľníckej pomoci a materiálnej podpory pre zdravotne postihnuté deti a ich rodiny, inštitúcie a organizácie pracujúce s rodinami vychovávajúcimi postihnuté deti, ktoré v prvom rade potrebujú dobrovoľnícku pomoc a materiálnu podporu.

4. V rámci implementácie cieľa 4 projektu bude zorganizovaná koordinácia a interakcia práce s cieľom pritiahnuť sponzorov, dobrodincov a dobrovoľníkov k projektom a programom na pomoc deťom so zdravotným postihnutím, rodinám vychovávajúcim deti so zdravotným postihnutím, inštitúciám a organizáciám, ktoré spolupracujú s deti so zdravotným postihnutím a rodiny vychovávajúce postihnuté deti) na úrovni obecného útvaru „Mesto Saratov“. Správa mestského útvaru „Mesto Saratov“ podporila myšlienku vytvorenia „mapy sociálnych potrieb“ „Mapa sociálnych potrieb“ bude mapa mesta Saratov, na ktorej budú „objekty starostlivosti“ zvýraznené:

1) štátne, obecné inštitúcie a verejné organizácie pracujúce so zdravotne postihnutými deťmi a rodiny vychovávajúce postihnuté deti, ktoré potrebujú dobrovoľníctvo a (alebo) sponzorstvo (v poznámke k „mape sociálnych potrieb“ budú uvedené kontaktné informácie o inštitúciách a organizáciách, naliehavosť, objem a zdôvodnenie požadovaného dobrovoľníka a (alebo) sponzorskej pomoci);

2) miesto bydliska (okres mesta Saratov, číslo domu) rodín vychovávajúcich postihnuté deti, ktoré potrebujú dobrovoľníctvo a (alebo) sponzorstvo (v poznámke k „Mape sociálnych potrieb“ budú uvedené informácie o rodine (úplné / neúplné, počet detí, z toho - postihnuté deti, diagnostika zdravotne postihnutého dieťaťa), naliehavosť, objem a zdôvodnenie potrebného dobrovoľníka a (alebo) sponzorská pomoc.

V rámci implementácie tejto úlohy budú zhromaždené informácie o potrebe dobrovoľníckej a (alebo) sponzorskej pomoci pre zdravotne postihnuté deti, rodiny s výchovou zdravotne postihnutých detí, inštitúcie a organizácie mesta Saratov pracujúce s postihnutými deťmi a ich rodinami. Informácie budú zhromažďované po prvé odoslaním písomných žiadostí inštitúciám a organizáciám pracujúcim s deťmi so zdravotným postihnutím a rodinám vychovávajúcim deti so zdravotným postihnutím s uvedením informácií o implementácii projektu. V reakcii na otázky organizácie a inštitúcie uvedú naliehavosť, objem a opodstatnenosť potrebnej dobrovoľníckej a (alebo) sponzorskej pomoci, v druhom rade prostredníctvom písomného dotazníkového prieskumu medzi rodičmi (oficiálnymi zástupcami) detí so zdravotným postihnutím, ktorí sa uchádzajú o GU KSPN o rôznych otázkach poskytovania opatrení sociálnej podpory a štátnych sociálnych služieb, po tretie, banner „Mapa sociálnych potrieb“ bude umiestnený na webovej stránke Ministerstva sociálneho rozvoja regiónu Saratov s uvedením e-mailovej adresy Špecialista ministerstva zodpovedný za interakciu s médiami (tlačový tajomník), prostredníctvom ktorého sa budú zbierať aj návrhy od zainteresovaných osôb a organizácií (prostredníctvom „spätnej väzby“, denných návštev stránky - asi dvetisíc návštev).

Mapa sociálnych potrieb bude aktualizovaná štvrťročne a bude odoslaná na adresu:

1. Obchodné štruktúry (organizácie a podniky mesta Saratov v priemyselnom sektore, dopravnom priemysle, ropnom komplexe, informačných technológiách a komunikáciách, ktoré sa etablovali ako spoločensky zodpovedné podnikanie mesta) s cieľom prilákať potenciálne finančné prostriedky na sponzorstvo poskytovať materiálnu pomoc zdravotne postihnutým deťom, rodinám vychovávajúcim postihnuté deti, organizáciám a inštitúciám pracujúcim so zdravotne postihnutými deťmi a rodinám vychovávajúcim deti so zdravotným postihnutím.

2. Charitatívne nadácie nachádzajúce sa v meste Saratov s cieľom prilákať potenciálnu charitatívnu pomoc a zapojiť potrebné inštitúcie a organizácie, rodiny a deti do realizácie existujúcich a plánovaných charitatívnych programov materiálnej pomoci a podpory dobrovoľníkov.

3. Univerzitám a stredným vzdelávacím inštitúciám s cieľom prilákať dobrovoľnícke tímy, aby poskytovali pomoc organizáciám a inštitúciám pracujúcim s postihnutými deťmi, a potenciálnym dobrovoľníkom, aby išli do jednotlivých rodín vychovávajúcich postihnuté deti.

Počas celého obdobia implementácie projektu budú odborníkom štátneho ústavu „KSPN“ poskytovaná informačná, konzultačná a metodická podpora pritiahnutých odborníkov - kvalifikovaných odborníkov na sociálne inovácie, modely a postupy práce s dobrovoľníkmi, zdravotne postihnutými deťmi a rodinami. výchova postihnutých detí.

Modely integračných foriem rekreácie pre deti so zdravotným postihnutím, zdravé deti a ich rodiny predpokladajú rozvoj inkluzívnych foriem rekreácie a zlepšovania zdravia detí so zdravotným postihnutím, začlenenie detí so zdravotným postihnutím do prostredia zdravých rovesníkov prostredníctvom organizovania hromadných akcií. za účasti dobrovoľníkov pre deti so zdravotným postihnutím, ich zdravých rovesníkov a ich rodičov a organizácie, návštev zdravotne postihnutých detí, rodín vychovávajúcich deti so zdravotným postihnutím v kultúrnych a oddychových inštitúciách, organizácie a vedenia rozvojových tried v špecializovanej detskej herni.

Riadenie a kontrola projektu

Riadenie a koordinácia aktivít realizátorov a spoluexekútorov projektu bude prebiehať na troch úrovniach.

Prvá úroveň je federálna, všeobecná koordinácia projektov odborníkov Fondu na podporu detí v ťažkých životných situáciách.

Druhá úroveň je regionálna, kontrola implementácie projektu Ministerstvom sociálneho rozvoja regiónu Saratov.

Tretia úroveň je obecná, na realizáciu projektu bude vytvorená pracovná skupina, v ktorej budú odborní pracovníci zo Štátneho ústavu KSPN, zástupcovia verejných organizácií podieľajúcich sa na realizácii aktivít projektu, správy obecného útvaru “ Mesto Saratov “, zainteresované osoby a organizácie pracujúce s deťmi so zdravotným postihnutím a ich rodinami (podľa dohody), aktivisti dobrovoľníckych skupín, zástupcovia cieľovej skupiny projektu - rodičia zdravotne postihnutých detí. Vypracuje sa plán spoločnej práce, dohody o spolupráci sa uzatvoria s verejnými organizáciami.

Kontrolu postupu projektu a cielené a efektívne využívanie finančných zdrojov a zdrojov bude vykonávať riaditeľ Štátnej inštitúcie KSPN.

Možné riziká pri implementácii aktivít projektu:

1. Neochota potenciálnych sponzorov, dobrodincov a dobrovoľníkov podieľať sa na projektoch a programoch na pomoc deťom so zdravotným postihnutím, rodinám vychovávajúcim deti so zdravotným postihnutím, inštitúciám a organizáciám pracujúcim s deťmi so zdravotným postihnutím a rodinám vychovávajúcim deti so zdravotným postihnutím v rámci práce “ Potreby sociálnych kariet “.

Príležitosť prekonať toto riziko je uskutočniť rozsiahlu informačnú kampaň na podporu „mapy sociálnych potrieb“. Informácie o karte budú poskytované mesačne (najmenej raz mesačne) na najčastejšie navštevovaných internetových stránkach regiónu (oficiálna stránka vlády regiónu Saratov, oficiálna stránka ministerstva sociálneho rozvoja región, stránky informačných agentúr "IA Sar -inform", "IA" Vzgly -info "," Novosti Saratovskaya Guberniya ", IA" Chetchetaya Vlast ", IA" SaratovBaznessConsulting ", webová stránka" Rossiyskaya Gazeta ") publikácie mesto Saratov a región Saratov („regionálne noviny Saratov“, noviny „Moskovsky Komsomolets v Saratove“, „región Nedelya“, „Rodnoy gorod“ atď.) s uvedením konkrétnych aktivít a konkrétnych štruktúr, ktorých sa to týka, s cieľom PR-propagácia spoločensky zodpovedného podnikania, charitatívnych nadácií a aktivít dobrovoľníckych tímov (jednotlivých dobrovoľníkov). potreby “medzi zakladajúcimi subjektmi Ruskej federácie budú informácie o karte zverejnené na najčastejšie navštevovaných internetových zdrojoch: oficiálna webová stránka ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruskej federácie, internetový portál„ Život bez hraníc “ , webová stránka Agentúry pre sociálne informácie.

2. Riziká ľudského faktora spojené s opozíciou alebo neprijatím zmien v spoločnosti, neochota zdravých detí a dospelých prijať dieťa so zdravotným postihnutím do svojho okolia.

Príležitosťami na prekonanie vplyvu týchto negatívnych faktorov je implementácia rozsiahlej informačnej kampane predpokladanej v rámci aktivít projektu zameraných na vytváranie pozitívneho obrazu o zdravotne postihnutých deťoch a postihnutých ľuďoch v spoločnosti; uskutočnenie spoločných akcií (kultúrnych, voľnočasových) za účasti zdravých detí, zdravotne postihnutých detí a ich rodičov. Tieto aktivity sú zamerané na deti všetkých vekových skupín a rôzne skupiny postihnutia.

3. Riziká organizačného a riadiaceho charakteru spojené s neochotou koordinovať, riadiť a implementovať činnosti projektu. Schopnosťou prekonať toto riziko je ochota verejných organizácií spolupracujúcich s dobrovoľníkmi poskytnúť potrebnú podporu.

6) www.microsoft.com/Rus/SocialProjects/Default.mspx - príklady sociálnych projektov spoločnosti Microsoft.

Môj perspektívny program

V rámci programu Moja perspektíva pomáhame absolventom detských domovov pripraviť sa na informovaný výber vzdelania a povolania v súlade s osobnými záujmami, zručnosťami a zároveň potrebami trhu práce pre rôznych špecialistov a rôzne úrovne kvalifikácie .

Účel programu- pomôcť deťom v ťažkých životných situáciách nájsť si profesionálne povolanie a trvalé zamestnanie, pričom zohľadnia ich fyzické a psychické vlastnosti. Program je zameraný na zlepšenie vzdelanostnej úrovne a počiatočné zvládnutie profesií žiakmi detských domovov v rámci majstrovských tried, doplnkových vzdelávacích programov a krátkodobých kurzov.

„Moja perspektíva“ sa implementuje od roku 2010 a stala sa pokračovaním programu „Nadané deti“, ale s rozšíreným počtom smerov, geografie práce a cieľových skupín.