Vrednotenjske didaktične igre. Didaktične igre o valeologiji

Morda je problem ohranjanja zdravja med predšolskimi otroki eden najbolj problematičnih, ko ga odrasli premalo uporabljajo. In vzgojo spoštovanja do njihovega zdravja pri otrocih lahko izvajamo z metodo, ki je otrokom zelo všeč - to je igra. Oglejte si torej nekaj zanimivih didaktičnih iger za predšolske otroke, ki jih lahko uporabljajo tako v vrtcu kot doma.

Didaktične igre za predšolske otroke.

1. Priprava modela "Kako se zaščititi pred prehladi" in "Kako se obnašati med boleznijo"

Cilj: utrditi znanje o preprečevanju bolezni

Material: velike kartice - 2 kos. upodobitev bolnega otroka; komplet malih preventivnih kartic in komplet kartic za hitro okrevanje.

Pred otrokom sta 2 veliki karti, ki prikazujeta bolnega in zdravega otroka. Otrokova naloga je ustvariti model obnašanja med boleznijo; izberite želeni nabor kart in jih dajte na kartico z bolnim otrokom. In tudi, da na enak način sestavimo model preventivnih ukrepov za prehlad, pri čemer iz razpoložljivih kartic izberemo potrebne in jih damo zdravemu otroku.

2. Zgodba po mnemonični tabeli "Če hočeš biti zdrav"

Namen: utrditi znanje otrok o različnih dejavnikih, ki prispevajo k ohranjanju in krepitvi zdravja.

Material: Mnemonična tabela "Če želiš biti zdrav"

Na mizi je mnemotehnična tabela "Če hočeš biti zdrav." Učitelj vas prosi, da na mnemotehnični tabeli poveste, kaj morate storiti, da boste zdravi. Naloga otroka je brez napak pravilno povedati o dejavnikih, ki prispevajo k izboljšanju zdravja, glede na mnemonično tabelo.

3. Didaktična igra "Da bom zdrav, bom ..."

Namen: utrditi znanje otrok o zdravem načinu življenja.

Material: Predmetne slike, ki prikazujejo različne pozitivne situacije (hoja bosi, sončenje, sankanje, ulivanje itd.) in niz slik z negativnimi situacijami.

Učitelj pravi: "Da boš zdrav, boš ..." Naloga otroka je, da dopolni prvi del učiteljevega stavka in izbere ustrezno pozitivno sliko zapleta.

4. Stanje modela "Dejavniki, ki spodbujajo zdravje"

Cilj: okrepiti znanje otrok o dejavnikih, ki spodbujajo zdravje

Material: velik list s sliko v sredini osebe. Barvice.

Pred otrokom je velik list s sliko v središču osebe. Otrokova naloga je, da okoli človeka nariše vse, kar pomaga krepiti človekovo zdravje (vitamini, šport itd.)

5. "Koristno - škodljivo"

Namen: utrditi znanje otrok o koristih in škodi določenih izdelkov

Material: velike karte s podobo veselega možička; komplet kartic s podobo izdelkov, koristnih in škodljivih za zdravje ljudi.

Na mizi sta 2 veliki karti z obrazi veselega in žalostnega moškega. Otrokova naloga je, da izbere kartice z izdelki, ki so koristni za zdravje ljudi, in jih daš na kartico z veselim možičkom, kartice z izdelki, ki so škodljivi za zdravje ljudi, pa na kartico z žalostnim možičkom.

6. Didaktična igra o valeologiji "Mi smo kaljeni"

Namen: utrditi znanje o predmetih, ki nam pomagajo pri tem.

Material: Karte, ki prikazujejo predmete, potrebne za kaljenje (inventar).

Otroci izmenično vzamejo kartonček s sliko predmeta, potrebnega za utrjevanje. Otrokova naloga je povedati o namenu predmeta in o koristih za utrjevanje telesa.

7. "Skuhaj boršč"

Namen: Otrokom dati idejo, kako kuhati juho, utrditi znanje o zelenjavi in ​​sadju.

Material: Kompleti slik, ki prikazujejo izdelke, potrebne za boršč.

Otroci izmenično izberejo ustrezne slike predmetov, ki prikazujejo izdelke za kuhanje boršča.

8. "Veliko - malo"

Namen: Otroke naučiti razmišljati, kaj in v kakšnih količinah lahko zaužijemo, ne v škodo njihovega zdravja. Oblikovati sposobnost razvrščanja živil: kislo-sladko, grenko-slano, zelenjavo in sadje.

Material: Slike, ki prikazujejo zelenjavo, sadje; kartica z vprašanji:

1.Kaj se zgodi, če veliko jeste (slika)?

2. Jesti veliko jabolk je dobro ...

Jesti veliko jabolk je slabo..

Naloga: razporedite sadje in zelenjavo, "vrhovi-korenine".

9. Didaktična igra o valeologiji "Vitaminsko poletje"

Namen: utrditi znanje o vitaminih in njihovi vsebnosti v živilih.

Material: velike karte (3 kosi) in 32 majhnih kart, ki prikazujejo zelenjavo in sadje.

Učitelj na veliki kartici poimenuje vitamine, otroci pa izberejo slike predmetov, ki prikazujejo izdelke, ki vsebujejo ta vitamin, in jih dajo v ustrezen vitamin.

10. Didaktična igra "Magic Pan"

Cilj: Razširiti razumevanje raznolikosti jedi.

Material: Slika ponve in kartonček s sliko gotovih jedi in izdelkov, iz katerih so bile pripravljene.

Vsak otrok dobi kartico s sliko končne jedi. Otrokova naloga je, da pobere predmetno sliko s potrebnimi izdelki za pripravo te jedi. Kdor je opravil nalogo, postavi svoje slike v čarobno ponev. Vsi skupaj preverijo pravilnost izvedbe.

11. Didaktična igra "Ugani šport"

Namen: utrditi znanje otrok o različnih športih.

Material: karte, ki prikazujejo atribute za vsak šport.

Potek igre: Voditelj otrokom razdeli kartice, ki prikazujejo različne športe. Naloga otroka je izbrati karte z ustreznimi atributi za dani šport.

12. Didaktična igra "Obleci športnika"

Namen: Učiti otroke zmožnosti izbire ustrezne opreme in opreme za športnike

Material: Kartica s podobo opreme in opreme različnih športnikov

Otroci dobijo kartice, ki prikazujejo športnike iz različnih športov. Otrokova naloga je, da pobere slike z ustrezno opremo in opremo za tega športnika.

Aleksashina Irina Vadimovna,

vzgojiteljica

Vrtec MADOU №162 mesta Tjumen

Posvetovanje za vzgojitelje

"Kotiček valeologije v izobraževalnem prostoru skupine"

V zadnjih letih je ena vodilnih idej postala ideja valeologizacije izobraževanja, po kateri se zdravje otrok šteje za prednostno vrednoto, cilj, nujen pogoj in rezultat uspešnega pedagoškega procesa.

Zdravje otrok v procesu njihovega razvoja je sposobno ne le ohranjati ali rasti, temveč se na določen način graditi in obnavljati. Zato je v valeologiji najbolj pereč problem razvoj zavestne potrebe po zdravju pri otrocih in oblikovanje praktičnih veščin za zdrav življenjski slog. V zvezi s tem postaja problem oblikovanja valeološke kulture predšolskih otrok vse nujen.

V zadnjem času se je stopnja zdravja otrok začela močno zniževati. Povečalo se je število otrok s prirojenimi patologijami, s telesnimi okvarami, porastom prehladov in nalezljivih bolezni. Takšno poslabšanje zdravja se pojavi iz več razlogov: upad moralnih temeljev družine (ločitev, alkoholizem, odvisnost od drog, umor itd.); zmanjšanje socialne blaginje (družine z nizkimi dohodki, enostarševske družine, brezposelnost, stanovanjske težave ipd.); slaba ekologija (onesnaženje tal, vode, zraka, uničenje zelenega pasu, preizkušanje različnih vrst orožja za vojaške in miroljubne namene itd.).

Če otrokom podarite znanje o zdravju, zdravem načinu življenja, jih zaščitite pred čustvenim ali fizičnim stresom ter zgradite visokokakovostno mrežo valeoloških razredov, lahko otroke spodbudite k zdravemu načinu življenja.

Vzgoja zdravega in polnopravnega človeka je najpomembnejša naloga družbe. Valeologija je znanost o zdravju. Kvalitativno razvite valeološke ure v vrtcu bodo otroku pomagale ohraniti svoje zdravje v prihodnosti, ne pa da bi prišel v nevarne situacije. Pri pouku valeologije otroci širijo svoje predstave o svojem telesu, o zdravju, o situacijah, ki so nevarne za zdravje in življenje, pridobijo veščine osebne higiene, govorne komunikacije in kulture prostega časa. Otrok se nauči drugih obravnavati kot samega sebe.

Aktivnosti, ki se izvajajo v vrtcu za izboljšanje zdravja otrok:

  1. Skladnost z osebno higieno.
  2. Uravnotežena prehrana.
  3. Postopki utrjevanja: zračne in sončne kopeli, bosa hoja, solne in masažne poti, kontrastne kopeli za stopala, upoštevanje temperaturnih in vodnih razmer, prezračevanje prostorov, hoja, dihalne vaje, akupresura.
  4. Skladnost z režimom dneva.
  5. Vitaminizacija (vitamin C, napitki iz zelišč in jagodičja).
  6. Preprečevanje prehladov
  7. Čiščenje zraka iz prahu in mikroorganizmov z lestencem Chizhevsky.
  8. Ustvarjanje pogojev za telesno aktivnost.
  9. Jutranja vadba, telesna vzgoja.
  10. Optimalna kombinacija aktivnosti in sprostitve.

Dejavniki, ki zagotavljajo ohranjanje in krepitev otrok:

Skladnost z dnevno rutino;

Racionalna prehrana in prehrana;

Ostanite na zraku;

Utrjevanje;

Telesna aktivnost;

Skladnost s sanitarnimi in higienskimi normami in pravili.

Psihološka varnost otrok v predšolskih vzgojno-izobraževalnih ustanovah

Naloge valeološke vzgoje:

  1. Oblikovanje zavestnega odnosa do zdravja kot vodilne vrednote in motivacije za zdrav življenjski slog.
  2. Kopičenje znanja o zdravju.
  3. Oblikovanje valeološke kompetence otroka kot pripravljenosti za samostojno reševanje problemov zdravega načina življenja in varnega vedenja v nepredvidenih situacijah ter zagotavljanje osnovne medicinske in psihološke pomoči.

Naloge valeološke vzgoje je treba reševati v vseh vrstah otroških dejavnosti: igri, delu itd.

Vse te naloge rešujemo z naslednjimi metodami:

Metode:

  • -besedni (pogovori, branje, pogovor o zdravem načinu življenja),
  • - vizualno (ogled ilustracij, slik, plakatov),
  • - praktično (ogled animiranih filmov o zdravem načinu življenja;

vaje in igre, ki razvijajo otrokovo samopodobo itd.)

Oblike organizacije otrok:

  • izleti;
  • opazovanje;
  • didaktične igre;
  • branje leposlovja;
  • igre vlog;
  • najpreprostejši poskusi;
  • samoopazovanje;
  • individualne ure v zdravstvenih kotičkih.
  • utrjevanje,
  • Športna vzgoja,
  • sprostitev,
  • Športna vzgoja,
  • racionalna in hranljiva prehrana,
  • Osebna higiena,
  • uporaba ljudskih zdravil,
  • aktivno delo,
  • racionalen počitek,
  • sprehodi na prostem.

Otroka je nemogoče razviti brez ustvarjanja ustreznih pogojev za to. Zato je ena od pomembnih stopenj pri vzgoji temeljev zdravega življenjskega sloga pri otrocih ustvarjanje predmetno-prostorskega okolja v skupini. Otroci najprej potrebujejo vizualizacijo, ki se jim ponuja z organizacijo valeoloških con, kotičkov ali centrov.

Naloge valeološkega kotička:

Ohranjati in krepiti telesno in duševno zdravje otrok;

Oblikujte zavesten odnos do svojega zdravja;

Otroke seznaniti z zgradbo človeškega telesa;

Razviti spretnosti in upoštevati pravila osebne higiene;

Oblikujte harmonično osebnost.

Tri komponente valeološkega kotička:

Prehrana

Higienske veščine

telesna kultura (šport)

Torej, prva komponenta je prehrana:

Med obrokom se uporablja umetniška beseda: pesmi, rime, pregovori. Približni pregovori, ki se uporabljajo med obroki:

Dobra prehrana je temelj zdravja.

Hrana je osnova življenja.

Jejte pametno - živite dolgo.

Predstavljam nekaj didaktičnih in iger na prostem za vzgojo kulture prehrane

Tarča: Vzgoja kulture prehranjevanja.

- "Koristno - škodljivo"

- "Skupaj - ločeno"

- "čudovita torba"

- "Kaj je mogoče pripraviti iz teh izdelkov?"

- "Kaj, kje raste?"

- "Žetev"

- "Čarobni lonec"

- "vitaminska abeceda"

- "Ascorbinka in njeni prijatelji" itd.

Igre za otroke od 3 do 7 let

Namen: utrjevanje znanja o koristnih in škodljivih izdelkih.

Otroci, stari 3-4 leta, dobijo kartice s slikami živil (do 4-5 kosov). Razporediti jih morajo na ploščo, razdeljeno na 2 dela. V prvem delu so v zeleni barvi razporejeni zdravi izdelki, v drugem v rdeči pa so razloženi škodljivi izdelki. Igra se igra po pogovoru.

Otroci, stari 4 leta, dobijo slike s 5-8 imeni živil. Slike visijo na vrvici okoli vratu. Otroci se premikajo po mestu (tečejo, hodijo, skačejo), se ustavijo ob znaku "stop" in se razporedijo na tisti del mesta, ki ustreza sliki (uporabna zelena vrvica, škodljiva - rdeča vrvica)

Otroci, stari 5-7 let, opravljajo enake naloge, vendar se vrstijo v stolpce v skladu z barvo zastave: zdrava hrana do zelene, škodljiva hrana do rdeče.

Druga sestavina valeološkega kotička so higienske veščine.

Diagram, kako pravilno umivati ​​zobe.

Tabela o pravilnem umivanju rok.

Didaktične igre: "Umij lutko", "Poberi slike", "Higienska pravila", "Naredimo različne pričeske za punčke", "Tanja se je prehladila" itd.

Igre vlog: "Klinika", "Reševalno vozilo", "Bolnica" itd.

Na voljo je tudi "Skrinja čistoče", vsebuje: zobno ščetko, zobno pasto, glavnik, šampon, milo (tekoče, grudasto), robčke (papir, krpo, mokri robčki), vatne blazinice, vatirane palčke.

Tretja sestavina kotička je telesna kultura

Didaktične igre "Šport", "Ekipa prvakov" itd.

Datoteke iger (mobilni telefon, prst).

Športna vzgoja.

Indeksi kart: jutranje vaje, vaje po spanju, vizualne vaje, dihalne vaje.

Mapa "Struktura telesa"

Samomasaža (zdravilne poti, masažne rokavice).

Masaža (kroglice - ježki).

V kotu so predstavljene vizualne informacije o športu: zarisne slike v skladu s starostjo otrok. Na voljo je tudi športna in igralna oprema: košara za metanje predmetov, raznobarvni trakovi, preproste in masažne žogice, komplet večbarvnih žebljičkov in kroglic, skakalne vrvi, zastavice, robčki. Otroci z velikim zanimanjem in željo uporabljajo to opremo v prostem času.

Za organizacijo iger na prostem so v kotu postavljene maske, polmaske in klobuki različnih pravljičnih likov.

Opremljena je z različnimi vrstami masažnih podlog, masažnimi rokavicami, diskom za zdravje, nogo in roko s trni, preprogo s trni, ročno izdelanimi podlogami: iz gumbov, preprogo s svinčniki in kodralniki - otroci radi hoja po njih + masaža stopal in razvoj koordinacije gibov.

Za razvoj dihanja in povečanje volumna pljuč se uporabljajo sultani in gramofoni, milni mehurčki, baloni, ročno izdelane igre: "Orkan v steklenici", "Oblaki, sonce".

Motnje drže, ki so se pojavile v predšolski dobi, lahko nadalje vodijo v nastanek vztrajnih deformacij skeletnega sistema. Da bi se temu izognili, je treba sprejeti preventivne ukrepe za spodbujanje pravilnega razvoja telesa. Ves dan bivanja otrok v vrtcu je treba poskrbeti za pravilno sedenje med obroki, poukom in počitkom. Poleg tega, da bi oblikovali lepo in zdravo telo, ne samo pokažemo, ampak tudi povemo, kako pravilno sedeti. Pri tem vam lahko pomaga plakat za dobro držo.

Tudi v valeološkem kotičku so informacije o zobozdravstveni oskrbi: algoritmi za umivanje zob, koristna hrana za zobe, didaktične igre, na primer "Zob je majhna količina."

- "Valeologija"

Puzzle igre

Predmetni slovarji:

Higiena in zdravje,

Jaz in moja varnost

Jaz in moje telo.

Flash kartice:

ABC zdravja,

Kako človek deluje.

Kartice valeoloških iger.

Otrokom ponujajo tudi komplekse jutranje gimnastike, športne vaje za vadbo doma, v vrtcu. V središču so predstavljeni atributi za igre, v katerih lahko otrok utrdi pravila higiene, interakcije z vrstniki v problemskih in vsakdanjih situacijah.

Organizirani so izleti v zdravniško ordinacijo.

Z otroki potekajo pogovori o potrebi po upoštevanju dnevnega režima, o pomenu telesne kulture, o zdravju in sredstvih za krepitev le-te, o delovanju telesa in pravilih skrbi zanj, otroci pridobivajo veščine kulture in zdrav življenjski slog, poznavanje pravil varnega vedenja in razumno ravnanje v nepredvidenih situacijah ...

Najboljši valeološki program ne bo mogel dati pozitivnih rezultatov, če se njegove naloge ne bodo reševale skupaj z družino, če v predšolski vzgojni ustanovi ni bila oblikovana skupnost "otroci - starši - učitelji".

Naloge:

  • Vzpostavljanje zaupnega poslovnega stika s starši;
  • Izboljšanje pedagoške kulture staršev;
  • Promocija zdravega načina življenja;
  • Študij, implementacija, širjenje naprednih izkušenj na področju družinske vzgoje.

Oblike dela s starši:

  1. Splošni starševski sestanki;
  2. Dnevi odprtih vrat z možnostjo ogleda pouka, seznanitve z organizacijo prehrane, različnimi oblikami telesne kulture in zdravstvenega dela;
  3. Telefon za pomoč;
  4. Izvajanje skupnih prireditev: - športne olimpijade, športno-prostični prosti čas, prazniki, dnevi zdravja; - zabavni večeri; - dnevi rojstnega dneva; - vitaminske in čajne mize;
  5. Ustanovitev knjižnice za starše v vadnici;
  6. Posvetovanje z zdravnikom, psihologom, logopedom, inštruktorjem telesne vzgoje;
  7. Organizacija razstav "Oblačila in zdravje otrok", "Svet skozi oči otrok" itd.

Učinkovitost celostnega pristopa pri organizaciji zdravega načina življenja otroka je mogoče določiti z naslednjimi kazalniki:

  1. Zmanjšanje pojavnosti.
  2. Povečanje ravni telesnega in duševnega zdravja.
  3. Povečanje telesne aktivnosti otrok.
  4. Dinamika kazalnikov telesne pripravljenosti predšolskih otrok.
  5. Zavesten odnos otrok do lastnega zdravja in uporaba razpoložljivih načinov za njegovo krepitev.
  6. Splošna pripravljenost za šolanje.
  7. Sodelovanje predšolske vzgojne ustanove s starši pri organiziranju zdravega načina življenja.

Tako vam vse izobraževalne in rekreacijske dejavnosti omogočajo, da razvijete odnos do svojega telesa, privzgojite potrebne sanitarne in higienske veščine in otroka najbolje prilagodite nenehno spreminjajočim se okoljskim razmeram. Takšna prilagodljivost se kaže v odpornosti na ekstremne razmere, odpornosti otrokovega telesa na različne dejavnike, ki povzročajo bolezni - z eno besedo, uči nas zdravega načina življenja že od otroštva.

Posvet bi rad zaključil z besedami dr. Komarovskega: "Le zdrav otrok je lahko srečen."

Literatura:

  1. Valeologija. Povzetki kompleksnih študij v vrtcu (od 3 do 7 let). N.O.Sizova .: SPb .: Paritet, 2008.
  2. Wellness igre. Mladinska skupina / avt. - komp. S. E Golomidova. - Volgograd: ITD "Coryphaeus", 2005.
  3. Wellness aktivnosti z otroki 6-7 let. Kartušina M. Yu. - M.: TC Sphere, 2010.
  4. Otrok spoznava svet (igralne lekcije o oblikovanju predstav o sebi za mlajše predšolske otroke) / ur. - komp. T. V. Smirnova. - Volgograd: učitelj, 2011.
  5. Oblikovanje zdravega življenjskega sloga pri predšolskih otrocih: načrtovanje, sistem dela / avtor. - komp. T. G. Karepova. - Volgograd: Učitelj, 2011.

Vabimo učitelje predšolske vzgoje regije Tjumen, Yamalo-Nenets avtonomnega okrožja in KhMAO-Yugra, da objavijo svoje metodološko gradivo:
- Pedagoške izkušnje, avtorski programi, učni pripomočki, predstavitve za pouk, elektronske igre;
- Osebno izdelane zapiske in scenarije izobraževalnih dejavnosti, projektov, mojstrskih tečajev (vključno z videoposnetki), oblik dela z družino in učitelji.

Zakaj je donosno objavljati pri nas?

Serebryakova Natalia Yurievna
Didaktične igre o valeologiji za starejše predšolske otroke

Didaktične igre o valeologiji za starejše predšolske otroke.

Vidimo, slišimo, čutimo.

Cilji:

utrditi ideje o čutilnih organih;

vaditi otroke v sposobnosti analiziranja svojih čustev in jih verbalno izražati;

utrditi besede videti, slišati, občutiti.

oprema: slike, ki prikazujejo čutila (uho, nos, roka, kozarci z dišečimi izdelki in snovmi (česen, limona, jabolko, parfum, bencin itd., predmeti z različnimi površinami (gladki, hrapavi, kosmiti, hladni, mokri, zvonec, tambura) , list papirja, avdio kaseta s posnetki gledaliških zvokov, predmetnih in predmetnih slik.

Učitelj predlaga, da se spomnite, kateri organi pomagajo človeku videti, slišati, čutiti predmete in izvajati svoje organe občutki: povezati zvoke, slike, vonjave, občutke s podobami čutil. Učitelj na primer vklopi zvočni posnetek hrupa dežja ali nevihte na morju, otrok poimenuje zvok, pokaže sliko ušesa in pove, da ta zvok sliši z ušesi.

Zdrava hrana

Cilji:

utrditi znanje o tem, katera živila so koristna in katera škodljiva za telo;

privede do razumevanja, da ni vse okusno zdravo.

oprema: slike predmetov, ki prikazujejo izdelke (torte, razno sadje in zelenjava, prekajene klobase, sladkarije, soda, kaša, mleko, marmelada itd.).

Otroci so povabljeni, da slike predmetov razstavijo na tri mizo: koristni, ne zelo uporabni, nezdravi izdelki.

Nebolov zob

Tarča: utrditi znanje o potrebi po skrbi za zdravje zob.

oprema: kartice s podobo zdravih in bolnih zob, hrana.

Možnost 1. Učitelj otrokom podeli kartice s hrano, pokaže sliko slabega zoba, ponudi, da poberejo kartice z živili, ki škodujejo zdravju zob, in razloži njihovo izbiro. Enako je s podobo zdravega zoba.

Možnost 2. Otroci dobijo majhne kartice, ki prikazujejo zdrave in bolne zobe. Vzgojitelj pokaže sliko izdelka in ponudi, da dvigne ustrezno sliko.

Možnost 3. Otroke spodbujamo, da na ustrezne slike zob prilepijo slike s slikami hrane, ki je koristna ali škodljiva za zdravje zob.

Otroci so težki

Tarča: utrditi znanje o zdravem načinu življenja, razumevanju, da telesna vzgoja, kaljenje, pravilna prehrana in spoštovanje režima prispevajo k dobremu telesnemu razvoju.

oprema: Slike, ki prikazujejo vadbo, hojo, obisk zobozdravnika, igranje športa itd.

Možnost 1. Voznik pokaže slike, otroci jih opišejo in razložijo, kako je ta ali ona situacija koristna za zdravje.

Možnost 2. Otroci dobijo slike, ki prikazujejo režimske procese. Otroci jih razporedijo v ustreznem zaporedju, razložijo svoje izbire in predlagajo spremembe in dodatke, ki jih je mogoče vnesti v vsakodnevno rutino.

Kdo ve več o sebi

Tarča: utrditi znanje o svojem telesu in funkcijah njegovih organov.

Možnost 1. Učitelj vpraša vprašanja: kaj zmorejo vaše roke, noge itd., pokažejo otroci.

Možnost 2. Enako, vendar ustno.

Ascorbinka in njeni prijatelji

Tarča: konkretizirati znanje o esencialnih vitaminih in živilih, v katerih se nahajajo.

oprema: slike predmetov s stilizirano podobo vitaminov in izdelkov, v katerih so vsebovano: A - paradižnik, rakitovca, korenje, buča; B - oves, ajda, proso, krompir; C - limona, zelje, šipek, pomaranča, črni ribez; E - paradižnik, sladka paprika, rastlinsko olje, krompir.

Učitelj daje otrokom slike s slikami izdelkov, pokaže slike z oznako vsakega vitamina, razjasni njihova imena, ponudi, da dvignejo slike s slikami izdelkov, ki vsebujejo vsak določen vitamin, in jih poimenuje.

Kje smo bili, ne bomo povedali, kaj smo naredili - bomo pokazali

Tarča: utrditi imena športov in ustreznih dejanj športnikov, razviti koordinacijo gibov.

Voznik zapusti sobo, otroci se med seboj dogovorijo, katere gibe bodo športniki posnemali. Voznik vstopi v sobo, govori: "Kje si bil, kaj si počel?"... Otroci odgovori: "Ne bomo povedali, kje smo bili, bomo pa pokazali, kaj smo naredili" in izvajati gibe. Če voznik ugane šport, postane igralec voznik.

Ugani okus

Cilji:

utrditi predstavo o svojem telesu;

prispevajo k oblikovanju znanja o vlogi okusnih občutkov pri človeku.

oprema: Kosi različnega sadja in zelenjave, ki jih lahko uživamo surove.

Učitelj otroka povabi, naj zapre oči in mu da v usta kos sadja ali zelenjave, nanizanega na nabodalo. Otrok ugane ime in pove, v kakšni obliki je ta izdelek uporabljeno: surov ali kuhan in kaj se da iz njega narediti.

VALEOLOŠKE VSEBINE DIDAKTIČNE IGRE

ZA PREDŠOLSKE OTROKE

I. V. Bašenko

Didaktična igra "Dobre navade"

Cilj: utrditi in poglobiti idejo o navadah, ki so koristne za zdravje ljudi, njihovem vplivu na človekov razvoj in življenje. Razviti sposobnost analize in primerjave, sposobnost samozavesti.

Napredek igre: Otroci imajo na mizah rdeče in zelene žetone. Učitelj poimenuje dejanje, otroci pa morajo ugotoviti, da je to veščina ali navada? Na primer, če otroci mislijo, da si lahko umijejo zobe in si umijejo obraz, dvignejo zeleni žeton. Če mislijo, da je to navada - rdeče.

V žepu imaš vedno robec (to je navada).

Znate uporabljati robec, a ga pozabite pospraviti v žep (to je veščina).

Veš vezalke in to hitro narediš (to je navada).

Veš, kako to narediti, a počasi, pogosto prosiš mamo, da ti pomaga. (To je navada).

Jejte tiho, pravilno uporabljajte jedilni pribor itd.

Didaktična igra »Kaj je potrebno za kaj? "

Cilj: razširiti znanje otrok o potrebi po spoštovanju higienskih pravil, o predmetih, ki pomagajo skrbeti za čistočo in zdravje. Okrepite navade, povezane s čistočo in urejenostjo, spodbudite otroke k umivanju in prijateljstvu z vodo.

Napredek igre : Pred otroki so kartice, ki prikazujejo različne higienske pripomočke. Otrok, ki prejme kartico, govori o namenu tega predmeta in pravilih za njegovo uporabo.

Didaktična igra "Kaj lahko storim?"

Cilj: utrditi znanje o zgradbi telesa. Naučite se izvajati vaje na besede prijatelja.

Napredek igre: Voditelj (otrok) poimenuje del telesa in otroku naroči, naj pove, kaj lahko naredi s tem delom telesa. Na primer: "Noge" ". "Lahko hodim, tečem, plešem, skačem itd."

"Zobje". "Lahko grizem, žvečim, govorim."

Didaktična igra "Kdo potrebuje?"

Cilj: utrditi znanje o razlikah v oblačilih, igračah, igrah in obnašanju deklet in fantov.

Potek igre: Voditelj pokaže sliko s podobami različnih oblačil, igrač, iger. Otroci, razdeljeni v ekipe, morajo izbrati potrebne. Zmaga ekipa, ki hitreje opravi naloge.

Didaktična igra "Sem kot vsi, drugačen sem od drugih"

Cilj: utrditi predstavo otrok o podobnem in drugačnem videzu deklet in fantov, da bi bilo jasno, da je vsaka oseba edinstvena.

Napredek igre: Igro se igra s primerjalno metodo. Najprej učitelj pove o sebi:

Sem ista oseba kot vsi drugi. Imam glavo, nos, oči, ustnice ... Ampak jaz sem drugačen od vas, otroci starosti. Imam sive oči in Luči so temne. Imam kratke lase, v Sofiji pa imam dolge lase ...

Nato se otroci primerjajo med seboj in poskušajo najti ne le odlične, ampak podobne (na primer, Miša in Saša sta enake višine, oba sta blondinka itd.).

Didaktična igra "Pripravi čaj"

Cilj: Utrditi znanje otrok o zdravilnih rastlinah, njihovem videzu in zdravilnih lastnostih.

Napredek igre: Otrokom ponudimo kartice s sliko zdravilne rastline. Vsak otrok izbere kartico s sliko določenega jagodičja in vodo v kozarcu pobarva z barvo ustrezne barve. Nato govori o svojem "čaju" in njegovih zdravilnih lastnostih.

Didaktična igra "Kaj najprej, kaj potem?"

Cilj: utrditi znanje otrok o razmerju med naravo in stanjem telesnega, duševnega in duhovnega zdravja človeka. Sistematizirati ideje o zaporedju sezonskih sprememb v naravi. Naučite otroke vzpostaviti soodvisnost njihovega počutja in teh sprememb.

Didaktična igra "Tako sem naličena"

Tarča : Utrditi znanje o glavnih organih in sistemih človeškega telesa ter njihovih funkcijah.

Napredek igre: Igra se igra s podskupino ali posamezno. Učitelj začne stavek, otroci pa ga končajo. Na primer:

Potrebujem oči ... (videti vse okoli; občudovati naravo, videti materin obraz).

Potrebujem ušesa ... (da slišim, kaj mi govorijo; poslušam glasbo, ptičje petje).

Potrebujem zobe ... (da dobro prežvečim hrano; ugriznem jabolko) itd.

Didaktična igra "Da ali ne?"

Tarča : Utrditi pojem človeka, njegovih delov telesa, nekaterih zunanjih in notranjih organov.

Napredek igre : Učitelj ponuja pravilne in napačne odgovore. Pravilen odgovor je treba potrditi z besedo »da« (aplavz), napačnega pa z besedo »ne«. Primeri vprašanj:

Organi vida so ušesa. Je tako ali ne?

Organi vida so oči. Je tako ali ne?

Nos je organ vonja. Je tako ali ne?

Jezik je organ okusa. Je tako ali ne?

Organ sluha je nos. Je tako ali ne?

Organi sluha so ušesa. Je tako ali ne?

Didaktična igra "Okusna hrana"

Cilj: oblikovati lastne okusne preference, sposobnost razlikovanja in razlage okusnih lastnosti različnih jedi.

Napredek igre: Otroke povabite, naj se pretvarjajo, da jedo svojo najljubšo hrano. Otroci opišejo okus te jedi, ne da bi jo poimenovali. Po opisu drugi otroci ugibajo, katere jedi imajo njihovi prijatelji najraje. Nato otroci narišejo najljubšo jed in jim povedo, iz česa je narejena.

Didaktična igra "Umetnik"

Cilj: razvijati opazovanje, spomin, komunikacijske sposobnosti.

Napredek igre: Dva sta izbrana iz skupine otrok, ostali so »gledalci«. Eden izmed izbranih je »umetnik«, drugi pa »kupec«. Umetnik pozorno pogleda svojo stranko (1,5 - 2 minuti), nato se obrne stran in po spominu opiše videz otroka.

Didaktična igra "Ugani, kdo sem"

Cilj: s pomočjo mimike, kretenj prenesite vedenje žuželke.

Napredek igre: na učiteljevi mizi so karte z risbami različnih žuželk. Vsak po vrsti potegne kartico, reproducira vedenje teh žuželk z rokami, kretnjami, mimiko. Ostali otroci ugibajo, kdo točno je bil prikazan.

Didaktična igra "Kdo kaj sliši?"

Cilj: utrditi znanje o tem, kar slišimo z ušesi, razviti slušno pozornost, sposobnost poimenovanja zvokov z besedo (na primer zvonjenje, igranje, praske, trkanje itd.)

Napredek igre: Za zaslonom so različni predmeti: zvonec, pipa, klavir igračka in podobno. Učitelj ali otrok izvaja dejanja s predmetom. Otroci ugibajo, za kakšen predmet gre. Zvoki se ponavljajo z različno močjo.

Didaktična igra "Ulica"

Tarča : utrditi znanje o vedenju pešcev, prometnih pravilih in posledicah prometnih prekrškov

Napredek igre: Na mestu, med sprehodom (ali v skupinski sobi)

učitelj skupaj z otroki zgradi ulico iz gradbenega materiala Določi pločnik, pločnik, križišče. Razporedite vozila z igračami. Izberejo otroka - "semafor" (v rokah drži tri zastavice: rdečo, rumeno, zeleno), ostali otroci so pešci. Na znak učitelja se igra začne utrjevati cestna pravila.

Didaktična igra "Zakaj opazovati dnevno rutino?"

Tarča : Pojasniti otrokovo poznavanje dnevne rutine – racionalno in jasno

menjavanje spanja, različne aktivnosti, počitek čez dan, da je eden glavnih pogojev za razvoj zdravega otroka pravilna dnevna rutina.

Napredek igre : Učitelj in nato otrok sestavita zgodbo »z napakami«. Na primer: "Neko jutro sem sedel k večerji." Ali: "Neko noč smo se igrali na igrišču v vrtcu." Otroci morajo pojasniti napako in jim povedati, zakaj tega ne morejo storiti.

Didaktična igra "Moj obraz"

Cilj: Učiti spoznanja sebe, svoje individualnosti. Naučite otroke sestaviti obraz osebe (z uporabo različnih predmetov). Razviti fine motorične sposobnosti rok. Okrepite otroške predstave o barvah (modre, zelene, sive, rjave oči). Utrditi idejo o delih obraza; aktivirajte besedišče: oči, usta, ustnice, nos, obrvi. Razvijte taktilne občutke.

Material: večbarvna pletenica, gumbi, palice, plastelin, brusni papir, žametni papir, penasta guma.

Napredek igre: Otroci z različnimi materiali ličijo osebo oziroma njen obraz; podati opisno zgodbo o osebi, njeni obliki itd.

Didaktična igra "Čiste roke"

Cilj: Naučiti se zaporedja dejanj postopka pranja. Aktivirajte slovar: milo, krpa, krtača, brisača. Oblikujte potrebe po skladnosti s pravili osebne higiene. Učiti praktičnega razvoja veščin zdravega načina življenja.

Material: slike s pravili, toaletni predmeti, majhne igrače, tridimenzionalne figure živali, predmeti dela.

Napredek igre:

1. možnost - vzgojiteljica povabi otroke, da izberejo slike, ki ustrezajo pravilu, ko si je treba umiti roke, in glede na sliko poiščejo obsežne predmete.

2. možnost - vzgojitelj vabi otroke, da posnemajo gibe postopka pranja (razvijata se ustvarjalnost in domišljija).

Didaktična igra "Lahko - ne morem"

Cilj: Intenzivirati pozornost otrok na njihove sposobnosti in fizične zmožnosti njihovega telesa. Razvijajte raziskovalne dejavnosti, spodbujajte samospoštovanje.

Napredek igre . V igri lahko sodeluje poljubno število otrok (od 1 do 10). Voditelj otroku vrže žogo in reče: "Lahko" ali "Ne morem." Otrok, ko je ujel žogo, mora nadaljevati besedno zvezo in razložiti, zakaj lahko (kaj mu pomaga) ali ne ve, kako (se lahko nauči) to storiti, in žogo vrniti voditelju.Na primer: "Lahko tečem, ker imam noge", "Ne morem leteti, ker nimam kril."

Didaktična igra "Poišči par"

Cilj: Otroke vadite pri izbiri enakih plošč, primerjajte njihove površine s taktilnimi občutki (preveza na očmi).

Napredek igre: Pred otroke postavimo krožnike, prevlečene s folijo, žametnim papirjem, krznom, flanelom, svilo, pa tudi kovinske in lesene plošče. Otroci izberejo en krožnik naenkrat, nato pa z dotikom izmenično iščejo drugega.

Opomba. Otrok naj razloži, kaj mu je pomagalo pravilno prepoznati različne materiale.

Didaktična igra "Prepoznaj z dotikom"

Cilj: Otroke vadite v ugibanju znanih predmetov z dotikom in poimenovati znake tega predmeta.

Napredek igre: Otrok mora predmet začutiti v »čudoviti vrečki« in ga opisati, pri čemer poudari čim več znakov. Učitelj ponudi, da poimenuje barvo predmeta in ugotovi, zakaj je to nemogoče storiti. Da bi zapletli igro, je vredno dati v vrečko za ugibanje samo en predmet, ki ga predhodno pokaže ostalim otrokom. Za vsak pravilen odgovor se podeli žeton.

Didaktična igra

"Vsi pomočniki so pomembni, vsi pomočniki so potrebni,

in kdo kaj potrebuje?"

Tarča. Aktivirati otrokovo znanje o prevladujočem razvoju enega ali drugega čutnega organa pri ljudeh določenega poklica. Aktiviraj slovar:kuhar, skavtski dirigent, parfumer, čarovnik.

Napredek igre: Vsak igralec prejme veliko kartico s podobo osebe določenega poklica. Na mizi so majhne karte, ki prikazujejo en ali drug čutni organ. Igralci izmenično vzamejo eno majhno karto in jo bodisi obdržijo pri sebi, če ustreza podobi na veliki karti (to je, če je ta čutni organ pomemben za ljudi tega poklica), bodisi jo vrnejo nazaj.(Na primer: otrok na veliki kartici z dišavo pobere majhno kartico z nosom.) Igra se konča, ko ima vsak igralec eno majhno karto, ki ustreza veliki. Nato igralci izmenično utemeljijo svojo izbiro. Ostali igralci pozorno poslušajo in ocenijo pravilnost. Zmagovalec je tisti, ki ni naredil nobene napake ali naredil najmanjše število netočnosti.

Opomba. Število izrezanih kartic mora biti večje, kot je potrebno. Ponudite lahko različico igre, v kateri ima vsak od otrok pravico izbrati več velikih kart. To postane mogoče, ko predšolski otroci osvojijo ustrezno znanje o razvojnih značilnostih določenega čutnega organa pri ljudeh različnih poklicev.

Igrajte vadbo

"Kdo lahko hitreje prešteje gumbe?"

Tarča . Aktivirati pozornost otrok na dejstvo, da veliko število analizatorjev, vključenih v delo, olajša izvajanje katerega koli dela.

možganska kap: Otroka prosimo, da prešteje število gumbov na svoji srajci (jakna, obleka, plašč, krzneni plašč) na dva načina: samo z dotikom ali z občutkom in pogledom.

Opomba. Z otroki se pogovorite o tem, kdaj se izkaže, da je hitrejše in zakaj.

Igralna vaja "Pogovorimo se brez besed"

Tarča. Otroke vadite v razumevanju pomena nekaterih kretenj, drž, mimike.

Možganska kap : Učitelj otroke povabi, naj uganejo pomen njegovih kretenj(pozdrav, nasvidenje, grožnja itd.), obrazna mimika(presenečenje, veselje, jeza itd.), poze(zmedenost, utrujenost, dobro počutje itd.). Nato otroci dobijo nalogo, da navedejo primere uporabe različnih kretenj, sprememb drže in mimike, da bi se brez besed razumeli.

Igrajte vadbo

"Poslušajmo svoje telo"

Tarča . Otroke seznaniti z osnovnimi tehnikami sproščanja, kar pozitivno vpliva na počutje in samozavedanje.

Vsebina . Učitelj otroke povabi, naj se udobno usedejo ali uležejo, zaprejo oči, se sprostijo (sprostijo roke, noge, celotno telo), poslušajo sebe, kako delujejo notranji organi telesa (kako utripa kri v utripu srce, kako gladko dihamo, da smo v mirnem stanju itd.).

Didaktična igra "Ugani šport"

Cilj: Okrepiti znanje otrok o različnih športih.

Material : kartice, ki prikazujejo atribute za vsak šport.

Napredek igre : Voditelj otrokom deli kartice s podobami različnih športov. Naloga otroka je izbrati karte z ustreznimi atributi za dani šport.

Didaktična igra "Obleci športnika"

Cilj: Naučite otroke, da izberejo ustrezno opremo in opremo za športnike

Material: Kartica s podobo inventarja in opreme različnih športnikov.

Napredek igre:

Otroci dobijo kartice, ki prikazujejo športnike iz različnih športov. Otrokova naloga je, da pobere slike z ustrezno opremo in opremo za tega športnika.

Didaktična igra "Kaj lahko ugrizneš z zobmi?"

Tarča. Razvijati sposobnost otrok za ugotavljanje pozitivnih in negativnih učinkov zaužitih živil na zobe

Možganska kap : Otroci stojijo v krogu. Voznik ali otrok (odvisno od starosti otrok v skupini) poimenuje predmete, izdelke. (Na primer:kamen, žemlja, kotlet, kost, prst, oreščekitd.). Otroci rečejo "da" in dvignejo roke, če jih lahko ugriznejo z zobmi, ali pa rečejo "ne" in počepnejo, če se ne da ugrizniti z zobmi.

Didaktična igra "Da bom zdrav, bom ..."

Cilj: Okrepiti znanje otrok o zdravem načinu življenja.

Material: Predmetne slike, ki prikazujejo različne pozitivne situacije (hoja bosi, sončenje, sankanje, ulivanje itd.) in niz slik z negativnimi situacijami.

Napredek igre: Učitelj pravi: "Da boš zdrav, boš ..." Naloga otroka je, da dopolni prvi del učiteljevega stavka in izbere ustrezno pozitivno sliko zapleta.

Didaktična igra "Koristno - škodljivo"

Cilj: Okrepiti znanje otrok o koristih in škodi določenih izdelkov

Material: Velike karte s podobo veselega človeka; komplet kartic s podobo izdelkov, koristnih in škodljivih za zdravje ljudi.

Napredek igre

Na mizi sta 2 veliki karti z obrazi veselega in žalostnega moškega. Otrokova naloga je, da izbere kartice z izdelki, ki so koristni za zdravje ljudi, in jih daš na kartico z veselim možičkom, kartice z izdelki, ki so škodljivi za zdravje ljudi, pa na kartico z žalostnim možičkom.

Didaktična igra "Veliko - malo"

Cilj: Naučite otroke razmišljati, kaj in v kakšnih količinah lahko zaužijete, ne v škodo njihovega zdravja. Oblikovati sposobnost razvrščanja živil: kislo - sladko, grenko - slano, zelenjavo - sadje.

Material: Slike, ki prikazujejo zelenjavo, sadje; kartica z vprašanji:

Napredek igre:

1.Kaj se zgodi, če veliko jeste (slika)?

2. Jesti veliko jabolk je dobro ...

Jesti veliko jabolk je slabo..

Naloga: razporedite sadje in zelenjavo, "vrhovi-korenine".

Didaktična igra

"Izberite užitne gobe in jagode"

Cilj: utrjevanje znanja o užitnih in strupenih rastlinah, sposobnost ločevanja med seboj.

Material : košare, lutke ali karte, ki prikazujejo užitne in strupene gobe in jagode, čips.

Napredek igre: ponudite nabiranje užitnih gob in jagodičja v košare, "neužitne" pa pustite v gozdu. Za vsak pravilno izbran rastlinski žeton. Zmaga igralec z največ žetoni.

Didaktična igra "Kaj je dobro in kaj slabo".

Cilj: Naučite otroke razlikovati dobro od slabega vedenja;

Bodite pozorni na dejstvo, da dobro vedenje prinaša veselje in zdravje tako sebi kot ljudem okoli vas, in nasprotno, slabo vedenje lahko vodi v nesrečo in bolezen.
Pravila igre:
Otroci naj svoj odnos izrazijo z obrazno mimiko šele po vprašanju "Fantje, je to dobro ali slabo?"
Material: Odlomki njihovih umetnin, življenjska dejstva o dobrem in slabem vedenju osebe, otrok, skupine.

Napredek igre: Otroka prosimo, da ugotovi, "kaj je dobro in kaj slabo", da pojasni svojo odločitev.
Otroci z mimiko in kretnjami izražajo svoj odnos do dobrega in slabega vedenja (slabo vedenje - naredi jezen obraz, strese prst; dobro - se nasmehne, odobravajoče prikimava z glavo). Odgovorite na učiteljeva vprašanja.
Na primer:
Danes je Seryozha spet jedel sneg. Fantje, je to dobro ali slabo?
Otroci z mimiko in kretnjami kažejo, da je to slabo.
Kaj se lahko zgodi Seryozhi? Otroci odgovorijo.

Ružena Grigorieva

Občinski proračunski predšolski izobraževalni zavod

»Vrtec št. 2 kompenzacijskega tipa za otroci z govornimi motnjami»

mesto Čeboksari, Čuvaška republika

na valeološka izobrazba

otroci maturantskih skupin.

Pripravila učiteljica

Grigorieva Ruzhena Yurievna

Cheboksary

Predlagana didaktične igre namenjen utrjevanju znanja otrok o zgradbi in funkcijah nekaterih organov vašega telesa ter vplivu različnih oblik vedenja na delo teh organov

Didaktična igra"Ja ali ne".

Regija: "zdravje", "Spoznanje".

Tarča: Utrditi znanje otrok

Pravila in premikanje igre:

Če je res, kar pove odrasel, otroci ploskajo z rokami, če ne, potem stopijo z nogami.

1. Srce je na desni strani prsnega koša (ne)

2. Srce se nenehno stiska in odklepa (da)

3. Ko spimo, se srce ustavi. (ne)

4. Raki in morski črvi imajo modro kri (da)

5. Tudi kralji in princese imajo modro kri (ne)

6. Srce prazno kot žoga (ne)

7. Vadba krepi naše srce (da)

Didaktična igra"Pomagajmo malčkom"

Regija: "zdravje", "Spoznanje".

Tarča: utrditi znanje o negativnih učinkih na zdravje feminiteta, prenaprezanja in prenajedanja.

Pravila in premikanje igre: učitelj otrokom sporoči, da je od kratkih prejel pismo s prošnjo, naj jim pomaga ugotoviti, kdo ima prav.

Didaktična igra"Pomagajmo malčkom"

Zdravo družba! Lep pozdrav od vseh mojih kratkih prijateljev. Moje ime je Donut. Pred kratkim sem se začel počutiti zelo slabo. Da se moje srce ne utrudi, cele dneve sedim ali ležim ali spim. Strah me je celo skakati, teči in delati. Da bi bilo moje srce močno, jem veliko okusnih in sladkih stvari.

In jaz sem Dunno, pameten mali človek. Želim si tudi, da bi bilo moje srce močno. Da bi to naredil, sem se od jutra do večera odločil, da tečem, skačem, plavam in se preobratim. In Znayka pravi, kaj delam narobe. In jaz ga ne poslušam. Kdo od nas menite, da ima prav? krof? Veš? Ali jaz, ne vem?

D \ igra "Mali ljudje

Regija: "zdravje", "Spoznanje".

Tarča: Utrditi znanje otrok o zgradbi in osnovnih funkcijah ledvic.

Pravila in premikanje igre:

Zdaj se bomo spremenili v male krvne ljudi. (Učitelj otrokom razdeli rdeče in modre kroge)... Tisti z rdečimi krogi bodo nujne snovi, tisti z modrimi pa nepotrebne. Učitelj ponudi dvema otrokoma, da se držita za roke in naredita ovratnice. Otroci z rdečimi in modrimi krogi se združijo za roke in si sledijo. Pridejo do vrat, tj "ledvice".Vrata preskočijo otrok z modrimi krogi (tj. nepotrebne krvne snovi in otrok z rdečimi krogi (tj. zahtevane snovi) oditi. Preostali otroci stojijo zraven "ledvice".

Didaktična igra"Kaj? Kje?

Regija: "zdravje", "Spoznanje".

Tarča: oblikovati posplošene predstave o notranjih organih, se naučiti najti in poimenovati lokacijo.

Pravila in premikanje igre: učitelj pokaže lutke organov in predlaga, da poišče njegovo mesto po vzoru osebe, nato poimenuje, kje se nahaja.

Srce je (na levi strani prsnega koša)

Želodec je (na sredini telesa)

Jetra so (pod pljuči, desno od želodca)

Pljuča so (znotraj prsnega koša)

Didaktična igra"Je res ali ne"

Regija: "zdravje", »Spoznanje.

Tarča: utrditi znanje otrok o zgradbi vašega telesa, o notranjih organih in njihovih funkcijah.

Pravila in premikanje igre: učitelj vsakemu otroku razdeli rdeče in zelene kroge in razloži pravila igre:

Če je to, kar piše, res, pokaži zeleni krog, če pa ni res, pokaži rdeči krog.

Ali je res, da jetra proizvajajo krvne celice, ki se borijo proti škodljivim mikrobom? (da)

Ali je res, da so možgani znotraj prsnega koša? (ne)

Je res, da moraš spati cel dan, da bo tvoje srce močno? (ne)

Res je, če si pred jedjo ne umiješ dobro rok, lahko zbolijo jetra. (da)

Ali je res, da srce črpa kri po telesu? (da)

Res je, da je srce na desni strani prsnega koša (ne)

Je res, da če slabo žvečite, lahko zboli želodec?

Ali je res, da je za močno srce treba izvajati telesno vzgojo od jutra do večera? (ne)

Res je, da želodec izloča sok in prebavlja hrano. (da)

D \ igra "Neznana vprašanja"

Regija: "zdravje", "Spoznanje".

Tarča: nastanek otrok

Pravila in premikanje igre: Neznam otrokom postavlja vprašanja, otroci odgovarjajo.

Zakaj morate telovaditi?

Zakaj je potrebno prezračevati sobo?

Zakaj ne morete veliko jesti pred spanjem?

Zakaj ne bi telovadili preveč?

Zakaj je koristno hoditi po gozdu ali parku?

Zakaj je prepovedano kaditi?

Zakaj ne morete jesti hrane, ki je ne poznate?

Zakaj si morate umiti roke pred jedjo?

D \ igra "Dokončaj stavek"

Regija: "zdravje", "Spoznanje".

Tarča: nastanek otrok kulturo zdravega načina življenja.

Pravila in premikanje igre: učitelj začne stavek, otroci nadaljujejo

Da bi bilo srce zdravo, je potrebno ... ne ...

Opravite telesno vzgojo

Med spanjem

Poskusite se ne naveličati iger

Da bi možgani dobro delovali, ne smete ...

Da dobro jem

Dovolj spanja

Ne skrbite preveč

Ne morete se prepirati in kričati.

Da ne bi zboleli za jetri, je potrebno, nemogoče ...

Pred jedjo si umijte roke z milom in vodo

Jejte zelenjavo in sadje

Ne morete jesti neznane hrane, tablet, pijač

Da so pljuča zdrava, je potrebno ... ne ...

Dihajte svež zrak v gozdu, v parku, zunaj mesta

Poskusite se ne prehladiti

Prezračite sobo

Ko odrasteš, ne moreš kaditi

Da želodec ne boli, je potrebno ... to je nemogoče ...

Sadno zelenjavo operemo

Hrano dobro prežvečite

Jejte po režimu

Ponoči ne moreš jesti veliko.

Ne morete jesti preveč sladke, škrobne hrane in ocvrte hrane.