Náčrt hodiny (7. platová trieda) na tému: Otvorená hodina „Konaj dobro“ venovaná dňu zdravotne postihnutých ľudí. Hodina hodiny „Láskavosť zachráni svet“ (v deň zdravotne postihnutých ľudí)

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Mimoškolskú činnosť„Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím“

Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb v Rusku a ďalších krajinách sa koná s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na problémy ľudí s postihnutia, ako aj zmeny zavedeného názoru na zdravotne postihnutých ľudí ako ľudí, ktorí sú zdravotne postihnutí a neschopní žiť v modernej spoločnosti.
Podľa ústavy majú ľudia so zdravotným postihnutím rovnaké práva ako všetci občania krajiny. Medzitým pociťujú svoju zvláštnosť už v detstve, keď si uvedomia, že nemôžu napríklad len vyjsť na dvor. Mladší vek je to obdobie obzvlášť intenzívny tréning majúci veľký význam pre ďalší vývoj osobnosť. Mimoškolské podujatie venované „Medzinárodnému dňu zdravotne postihnutých osôb“

Mimoškolská aktivita na tému: „Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb“.

  • Celoškolská mimoškolská aktivita, vyučovacia hodina;
  • Žiaci primárne ročníky(2-4) študenti špeciálnej (nápravnej) triedy;

Ciele a ciele: činnosti:

  • rozvíjať u detí správny a rozumný prístup k ľuďom so zdravotným postihnutím;
  • upriamiť pozornosť školákov na problémy zdravotne postihnutých detí;
  • prispievať k rozvoju morálnych vlastností študentov.

Vybavenie: projektor, plátno, notebook.

Pri vytváraní prezentácie boli použité internetové materiály z webovej stránky „Festival pedagogických myšlienok“ (festival.1september.ru).

Priebeh akcie

Dobré popoludnie, milí učitelia, študenti!Začnem touto básňou.

Nech nikto z vás nesmúti
Nech nie je vo vašej duši vôbec
Žiadne starosti, žiadne starosti, žiadne urážky.
A z tohto zvučného šťastia
Ráno sa pustím do práce.
Nech je srdce dokorán otvorené
A ahoj je plný a láskavý ...
Veríme v milé srdcia nesmrteľnosť,
V slnku pokoja a ticha.
Milosť! Milosť!
Toto slovo je silnejšie ako problémy.

Naše podujatie je venované„Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb“.

Prezentácia (snímka 1)

„Všetkým deťom by mala byť poskytnutá príležitosť definovať sa ako osoba a realizovať svoj potenciál v bezpečnom a priaznivom prostredí ...“. (snímka 2)

Všetci viete, že 3. december je medzinárodnýdeň zdravotne postihnutých ľudí. Pripomína nám, že spoločnosť je zodpovedná za starostlivosť o slabých, chorých a chorých, ktorí potrebujú pomoc a podporu. Sme povinní pomôcť im uvedomiť si seba, svoje schopnosti a schopnosti.

Chlapci, na predchádzajúcej vyučovacej hodine sme sa stretli (hovorili o tom), aké sú práva dieťaťa a kde sú zakotvené? Aké druhy práv poznáte?

v Deklarácii práv dieťaťa sa uvádza -dieťa má právo:

  • pre rodinu;
  • do starostlivosti a ochrany štátu, ak neexistuje dočasná alebo trvalá ochrana rodičov;
  • ísť do školy a študovať;
  • rovnosť práv;
  • slobodne vyjadrujte svoje myšlienky;
  • podľa vlastného názoru;
  • v mene a občianstve;
  • prijímať informácie;
  • ochrana pred násilím a zneužívaním;
  • na lekársku starostlivosť;
  • na odpočinok a voľný čas

Sú tieto práva nevyhnutné pre deti so zdravotným postihnutím? (Snímka 3)

Zdravotne postihnuté dieťa má právo:

  • na dodatočná pomoc zo strany štátu, ak existujú špeciálne potreby (napríklad deti so zdravotným postihnutím).

Dnes, keď pokračujeme v tejto téme, zastavme sana postihnutých deťoch... Kto sú však zdravotne postihnuté deti a deti so zdravotným postihnutím?

Učiteľ: Povedzte mi, prosím, či všetky deti môžu chodiť do školy ako vy? Sedieť 40 minút za stolom, nosiť ťažké tašky, behať po schodoch, chodiť na hodiny telesnej výchovy? (Snímka 4)

DETI : Myslím si, že nie všetky deti môžu chodiť do školy. Existujú deti, ktoré sú choré. Potrebujú pomoc. Možno niekde vedľa nás je dievča alebo chlapec, ktorí chodia do školy doma. Pretože sú vážne chorí. Možno mal niekto operáciu nohy, pretože neúspešne skočil alebo ho zrazilo auto, keď nesprávne prechádzal cez cestu.

Učiteľ: Možno ste si všimli, že sú deti, ktoré kvôli chorobe s vami nemôžu chodiť do školy, behať, skákať počas prestávky.

Učiteľ: V našej škole sú 2 zdravotne postihnuté deti a v krajine sú to milióny. (Snímka 5)

Učiteľ: Stáva sa, že deti sa narodia zdravotne postihnuté alebo sa stanú invalidnými v dôsledku úrazu alebo choroby. Napríklad : kvôli uhryznutiu kliešťom sa niekto dostal priamo pod volant auta, niekoho tlačili a on narazil a zranil sa, niekto bránil svoju vlasť a rodinu pred (banditmi ...), niekto počas výcviku niečo poškodil. (snímka 6)

Teraz sa vráťme k Dohovoru o právach dieťaťa. Aké sú práva detí so zdravotným postihnutím. (snímka 7)

Článok 23 hovorí:Deti so zdravotným postihnutím majú právo na špeciálnu starostlivosť a vzdelávanie, ktoré im pomôže rozvíjať sa a viesť plnohodnotný a dôstojný život.

Článok 24 Deti majú právo prijímať lekárska pomoc a liečbu spôsobom, ktorý im najlepšie pomôže zostať zdravý, a získať informácie o ošetreniach a podmienkach, ktoré môžu ovplyvniť ich zdravie.

Článok 25 ... Deti v nemocniciach, detských domovoch a iných zariadeniach starostlivosti o deti majú právo to dodržiavať najlepšie podmienky ich obsah a spracovanie. Štát je povinný vykonávať pravidelné kontroly týchto podmienok.

Článok 26 Deti majú právo na vládnu pomoc, ak sú v núdzi a chudobe.

Učiteľ: Mnoho ľudí, ktorí majú obmedzené možnosti fyzické schopnosti- ľudia úžasný osud... Ich odvahu a silu vôle možno len obdivovať. Napriek ťažkostiam nielenže vedia žiť a prežiť v niekedy nehostinnom svete, ale sú aj aktívni, zapojení do tvorivosti.

(snímka 8)

V našom živote však existuje aj miesto vytrvalosti a odvahy medzi ľuďmi, ktorí majú obmedzené fyzické schopnosti. (snímka 9)

Niektorí z nich sa venujú športu, otvorenému podnikaniu, tvorbe umelecké práce a veľa ďalších. (snímka 10)

Tiež by som vám rád prečítal báseň Eleny Martynovej - zrakovo postihnutej osoby z Novočeboksarsku. (snímka 11)

Teraz dávam slovo učiteľom (učitelia prednášajú poéziu).

Vtáčia čerešňa za oknom
Šuští trávou
Bobule vyschli
Z tepla.

- Kde, kde je dážď? -
Všetky zelené šepkajú,
Matka zomiera
Ruská krajina.

Listy sa ťahajú k oblohe
Ďatelina lúčna,
Žiada hrozný mrak
Poponáhľajte sa s dažďom.

Obloha sa zatiahla
Vypočutie žiadosti,
A riadil mrak
Kvôli morským skalám.

Blýskalo sa
A udrel hrom
Nebo sa roztrhlo
Silný dážď.

Všetko ožilo naraz
Je to tak čerstvé
Zelení sú šťastní
Tak dobre pre ňu.

Štafetové preteky so žiakmi školy (podľa plánu učiteľa telesnej výchovy).

Učiteľ: Chcel by som vás požiadať, aby ste k takýmto ľuďom pristupovali s rešpektom: vzdajte sa miesta v doprave, pomôžte prejsť po klzkej ceste, pomôžte niesť ťažkú ​​tašku a mnoho ďalších. Možno potom z vašej láskavosti bude pre ľudí so zdravotným postihnutím jednoduchšie znášať útrapy a útrapy. (snímka 12)

Chcem skončiť

Stáva sa to - život bude bolieť a klamať,
Ale prekonáš svoj smútok
Nechajte svoje okno zažiariť v hmle
Napriek osudu nevypínajte svetlo!

Verte vo svoje šťastie - je ťažké ho získať
O hodinu príde k tvojmu ohňu,
Vydláždiť cestu k šťastiu
Niekedy k nám príde nešťastie.

Srdce je opäť dokorán otvorené,
A plný láskavosti a pozdravov ...
Prajeme vám veľa šťastia
Všetkým, ktorých to obišlo.

Učiteľ: Ďakujem.


OTVORENÁ LEKCIA„Tvori Dobro“, venované Medzinárodnému dňu zdravotne postihnutých osôb.

Lekcia vyučuje: učiteľ

Doplnkové vzdelávanie pre deti

Igumentseva Lyudmila Vasilievna

St. Petersburg

Akademický rok 2015-2016

Vysvetlivka

Cieľ: Rozvoj humánneho prístupu k ľuďom so zdravotným postihnutím.

Úlohy:

Vzdelávacie: Formovať myšlienku zdravia ako hodnoty v ľudskom živote. Oboznámiť deti s pojmom a významom slov „ľudia so zdravotným postihnutím“

Vývoj: Rozvíjajte pocit empatie pre ľudí so zdravotným postihnutím prostredníctvom „prežívania“ takýchto skúseností.Rozvíjať tvorivú individualitu, emocionálne vnímanie, predstavivosť, doplnenie aktívnej slovnej zásoby.

Vzdelávacie: Podporovať pocit zodpovednosti za svoje zdravie, zdravie svojich blízkych, ostatných a ochotu vnímať zdravie ako hodnotu ľudského života

Podporovať zmysel pre morálku vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím; informovať o vzorcoch správania sa osôb so zdravotným postihnutím pri stretnutí s nimi na ulici; zvýšiť povedomie o zachovaní vlastného zdravia.

Metodické, didaktické a materiálno -technické zabezpečenie hodiny:

Forma hodiny: Otvorená kognitívna hodina.

Techniky a metódy: Skupinové, praktické, vizuálne, verbálne.

Vybavenie a materiál: Počítačová prezentácia „Do Good“, vývoj lekcie, karty, koráliky, nite, harmančekový očko, multimediálna tabuľa, notebook.

Očakávané výsledky:

Po tejto lekcii študenti:

1. Pochopte dôležitosť a nevyhnutnosť vedenia zdravým spôsobomživot.

2 Oboznámili sa s niektorými problémami ľudí so zdravotným postihnutím.

3. Empatizovať, vcítiť sa do ľudí s postihnutím.

Vytvorenie uvoľnenej, priateľskej atmosféry v skupine; zvýšenie dôvery v rámci skupiny a súdržnosti medzi členmi skupiny.

Priebeh hodiny:

Ahojte chlapi! Dnes by som rád venoval našu lekciu Medzinárodnému dňu zdravotne postihnutých osôb.

Najprv však navrhujem vykonať pozdravnú hru.

Teraz pristúpim ku každému z vás a vy si vyberiete korálku, ktorá sa vám páči.

Keď vezmete korálku do rúk, poviete svoje meno, ako by ste chceli, aby vás oslovili.(deti vezmú korálku a volajú ich meno)

A teraz, keď ste si vybrali perličku, stlačte korálku v päsť, zatvorte oči, usmejte sa (vždy od srdca), premýšľajte o tom, čo je dobré, dobré v duši, aké vlastnosti milujete, vážite si, vážite si ich . Kto je pripravený, otvorte oči.

(Rozhovor o obsahu diela V. Kataeva „Kvet-sedem-kvet“)

Pozývam vás, aby ste si pripomenuli prácu V. Kataeva, odkiaľ pochádzajú tieto riadky:

Lietať, lietať, okvetné lístok,
Cez západ na východ
Cez sever, cez juh
Vráťte sa v kruhu.
Hneď ako sa dotknete zeme
Byť mojím spôsobom.
Príkaz na ...

(deti odpovedajú na otázky)

Správne, táto práca sa nazýva "Sedemkvetý kvet".

Kto bol hlavnou postavou tohto dielu?(dievča Zhenya)

Aké neobvyklé veci sa dievčaťu podarilo získať?(Sedemkvetý kvet,ktoré jej starenka dala a).

Čo bolo na tejto kvetine neobvyklé? (Môže splniť akúkoľvek túžbu).

A tak zostal posledný modrý okvetný lístok. Koľkí si pamätajú, za čo to dievča chcelo minúť?(Cukrovinky, bicykel, lístok do kina, sandále).

Aké rozhodnutie urobila Zhenya s posledným okvetným lístkom?(Pomohlo Vite zotaviť sa, ktorá sa nemohla sama pohybovať).

Čo si myslíte, ktoré zo siedmich prianí bolo myslené?

Správne, najuváženejšou a najsprávnejšou túžbou bola siedma.

Z ktorej strany sa pred nami zjavila Zhenya a vyslovila 7. želanie?

Videla, pochopila a prijala cudzieho človeka, aký je. Moja žena chcela pomôcť Vityovi cítiť sa zdravo, ako všetci ostatní.

Nie každá choroba je liečiteľná, a preto je medzi nami veľa ľudí, ktorí potrebujú podporu niekoho iného.

Stretli ste sa niekedy na svojej ceste s ľuďmi, ktorí potrebujú niekoho pomoc alebo podporu, ako v tejto rozprávke?

Akých ľudí sa pýtam?

To je pravda, o ľuďoch so zdravotným postihnutím

Existujú ľudia s telesným postihnutím alebo s vážnymi chorobami, ktoré nemusia byť vrodené, ale môžu byť dôsledkom zranení alebo predchádzajúcich chorôb.

Osoba so zdravotným postihnutím je rovnaká osoba ako všetci ostatní. Potrebuje šťastie, radosť, komunikáciu, lásku, trpí osamelosťou, ľahostajnosťou, nepochopením a potrebuje podporu.

Predstavte si, že kráčate po ulici s veľkým počtom ľudí. S akými ľuďmi so zdravotným postihnutím sa môžete po ceste stretnúť?(Zrakovo postihnutí, sluchovo postihnutí, tí, ktorí sa pohybujú na invalidnom vozíku, ľudia s mentálnym postihnutím.)

Aké pocity prežívate, keď na ceste stretnete takého človeka?(súcit., empatia, empatia, veľkorysosť)

V roku 1992, na konci Dekády OSN zdravotne postihnutých osôb (1983-1992), vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 3. december za Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím.

Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím je zameraný na upozornenie na problémy osôb so zdravotným postihnutím, ochranu ich dôstojnosti, práv a blahobytu.

Chlapci, teraz s vami vytvoríme kvet - sedemkvetý s pravidlami tolerantnej osoby.

Požiadajme Ksyushu, aby ti povedal, čo je to tolerancia.

TOLERANCE: V ruštine „tolerancia“ znamená „schopnosť, schopnosť vydržať, vyrovnať sa s názormi iných ľudí, byť povýšenecký voči činom iných ľudí, byť šetrný k svojim chybám, omylom“.

Navrhujem, aby ste spolu so mnou vyvodili niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu správať sa správne k ľuďom so zdravotným postihnutím (pri formulovaní pravidiel sa vytvorí sedemfarebný kvet).

Ako sa zachováte, keď stretnete osobu s postihnutím? (To je pravda, nemusíte sa pozerať tak sústredene, aby ste upútali pozornosť samotného človeka, pretože to ho môže dostať do nepríjemnej polohy)

1 okvetný lístok je priložený- „vidieť“ osobu so zdravotným postihnutím, ale predstierajte, že si nevšimnete jeho nedostatky.

Chlapci, použime scénu na zváženie situácie. Keď človek potrebuje pomoc ...

Pasha, Nadia a Dima nám s tým pomôžu.

Scéna „Sú pred vami dve cesty. Vyberte si ... “

Mladý muž a jeho priateľka sa prechádzali po meste. Na obrubníku sedel zle oblečený Starý muž... Vedľa neho ležala taška. Ticho zastonal a v očiach mal slzy.

Počkaj, pôjdem k nemu, - povedalo dievča.

Ani na to nemysli. Je špinavý, zdvihneš infekciu, - odpovedal mladý muž a stisol jej ruku.

Pusti. Vidíte, že má zlomenú nohu. Pozri, pozri, má krv na nohe.

A o čo nám ide? Je to jeho vlastná chyba.

Pusť mi ruku, ubližuješ mi. Potrebuje pomoc.

Hovorím vám: za všetko môže on sám. Musíte pracovať, ale on prosí, kradne, pije. Prečo mu pomáhať?

Aj tak pridem. Dievča jej odtiahlo ruku.

Nepustím ťa dnu. Ste moja priateľka a neodvažujete sa komunikovať s „všetkými“. Poďme odtiaľto. “Pokúsil sa ju vziať preč.

Vieš čo, ja ... Ako môžeš? Bolí ho, rozumieš? Nie, nerozumieš!

Dievča chlapa odstrčilo a pristúpilo k mužovi. Ten chlap sa ju znova pokúsil podržať. Pevne potiahla ruku.

Čo sa s tebou deje? spýtala sa muža. - Čo ti je na nohe?

Zlomil som ju ... moju krv. Neviem, čo mám robiť ani kde je v tomto meste nemocnica. Nie som odtiaľto. Je to pre mňa príliš bolestivé.

Teraz. Dovoľ mi pozrieť sa. Buď trpezlivý. Musíme zavolať záchranku.

Dakujem pani dakujem ...

Počúvaj, - otočilo sa dievča mladý muž kto ich oslovil - nemáte „mobilný telefón“?

Ten chlap nič nepovedal. Dievča sa na neho spýtavo pozrelo a zrazu pocítilo znechutenie, ktoré vychádzalo z celého jeho postoja, pozri ... Vstala a pristúpila k chlapcovi.

Vypadni! Nikdy mi nevolaj ani nechoď znova! Už ťa nechcem poznať.

Naozaj to môžete urobiť kvôli nejakému zadku, alkoholikovi? Hlúpe! Budeš to ľutovať

Dievča pokrčilo plecami a znova si kľaklo. Ten chlap odišiel.

Máte otvorenú zlomeninu, “povedala. - Zavolám lekára. Buď trpezlivý. “Rýchlo prešla k telefónnej búdke.

Mladá žena! - zavolal na ňu muž - Ďakujem! - Dievča sa otočilo a usmialo sa. - Šťastie určite nájdeš.

(deti odpovedajú na otázky)

  1. Prečo mladík odmietol pomôcť?
  2. Čo by ste urobili v tomto prípade?
  3. Čo zvyčajne robíte, keď vidíte, že človek potrebuje pomoc?
  4. Ako by sme sa mali správať k ľuďom, ktorí žiadajú almužnu?

Výsledok : Po vykonaní dobra sa človek sám stane lepším, čistejším a jasnejším. Ak budeme pozorní voči akejkoľvek osobe, s ktorou komunikujeme, či už ide o príležitostného spoločníka na cesty, tuláka alebo priateľa, bude to prejav láskavosti.

Takýchto ľudí nájdete všade, môžu žiť v susedstve alebo sa prejsť po vašom dvore. Títo. s touto osobou sa musíte stretávať veľmi často. Aký ďalší krok navrhujete podniknúť, aby sa osoba rozptýlila od svojich problémov?

2 okvetné lístok je priložený- „nadviazať“ kontakt a neodvrátiť sa od osoby so zdravotným postihnutím.

Teraz nám Peter bude čítať báseň, ktorú napísal Sergej Olgin.

„VÍRA, NÁDEJ A LÁSKA S VAMI“

Napriek tomu, že každý krok nie je pre nás ľahký,
Hoci každá hodina je pád a vzostup,
Pod touto starou modrou oblohou
Milujeme život a nebaví nás žiť.

Niekedy sa to stane - život sa vzdá čiernej,
A nie v hmlistom sne, ale v skutočnosti,
Nešťastie síce ťahá ku dnu, ale tvrdohlavo
Všetci zostávame na plti.

Nenávidíme, ak nás ľutujú
A v jeho ťažkom každodennom živote.
Stávame sa silnejšími a zdravšími
Prostredníctvom jednoty a priateľov.

Nebojte sa nás teda, ťažká cesta.
Prudká zima. Búrka, búrka.
Priatelia, spolu dokážeme veľa
Aby zostali ľuďmi na zemi.

Nešťastie nás nemôže nijako zlomiť,
Naša krv v mrazoch nezamrzne
Vždy nám prídu na pomoc včas
Nádej, viera, múdrosť a láska!

Videli sme, že ľudia so zdravotným postihnutím sú silní, inteligentní, nezávislí, vytrvalí atď.

Pripojené 3 okvetné lístky- „porozumieť“ problému človeka.

Ako môže niekto porozumieť problému druhého?

Musíte si predstaviť seba v situácii, v ktorej sa nachádzajú ľudia so zdravotným postihnutím.

A teraz vás chcem pozvať hrať hru, v ktorej cítite, čo prežíva človek so zdravotnými problémami.

Potrebujem dvoch dobrovoľníkov, jeden hrá úlohu nevidomého a druhý jeho asistenta.

Úloha pre nevidomých:"Zavri oči, v žiadnom prípade nekukaj." Musíte vstať zo svojho miesta, ísť k tabuli, nakresliť kriedou akýkoľvek obrázok a vrátiť sa na svoje miesto. “

Úloha asistenta: "Si asistent." Vašou úlohou je urobiť všetko pre to, aby nevidomý nespadol, nezranil sa alebo do niečoho nenarazil. A tiež sa uistite, že váš súdruh nešpehuje. “

Po dokončení úlohy sú účastníkom položené otázky.

Zhrňme si to: (deti odpovedajú na otázky)

Otázky pre „nevidomých“:

  • Čo si cítil
  • Bolo to tazke? Ak je to ťažké, kedy? Čo bolo najťažšie?
  • Otázky asistentovi:
  • Chcel si ti pomôcť?
  • Ak by ste chceli, kedy?

Otázky pre triedu:

  • Čo si videl?
  • Kedy najviac potreboval pomoc?
  • S akými ťažkosťami sa stretávajú ľudia s problémami so zrakom?

Myslíte si, že je to pre nevidomého človeka v živote ľahké? ľahké doma? Chlapci, ako rozoznáte osobu so zrakovým postihnutím, podľa akých znakov? (biela palica, vodiaci pes)

Aké zariadenia poznáte, že pomáhajú ľuďom so zrakovým postihnutím v živote? (zvukové semafory)

Výsledok: Chlapci, vidíte, aké ťažkosti majú ľudia so zdravotným postihnutím. Ale tiež sa naozaj chcú naučiť krásne kresliť, spievať a hrať na múzy. nástroje, tanec, chcú športovať. - Myslíte si, že sa to ľudia so zdravotným postihnutím môžu naučiť?

Nedostatky jedného zmyslového orgánu sú kompenzované inými orgánmi (napríklad: nepočujúci môžu čítať pery, nevidomí majú tenší sluch a citlivejšiu pokožku atď. Ľudia so zdravotným postihnutím zlepšujú to, čo sa v menšej miere vyvíja u zdravých ľudí.) v tomto im môžeme pomôcť.

Pripojené 4 okvetné lístky- „prijať“ človeka takého, aký je, aby si uvedomil dôstojnosť človeka.

Berte ho ako rovnocennú osobu.

5 okvetných lístkov je priložených- „zaujímať sa“ o úspech človeka.

(Podporte iniciatívu a kreatívne vyjadrenie osoby).

Teraz si vypočujeme správy o hrdinstve ľudí so zdravotným postihnutím.

Teraz sa dozviete o ľudskej odolnosti, odvahe a nezlomnej sile ľudí so zdravotným postihnutím, ale neobmedzených schopnostiach. (deti odosielajú svoje správy)

Zhenya nám teraz povie o

HEROES of KILIMANJARO... „Aby ste dokázali, že nie ste horší a možno ešte lepší ako ostatní, musíte raz v živote zaťať zuby a namáhať všetky sily, ale pokoriť svoj vrchol,“ povedali. Ruština zakázaná Andrey Kozub, Vyacheslav Surov a ďalší dobyli vrchol hory vysoký 5895 m, čím dokázali nielen sebe, ale všetkým, že sila mysle a odvaha dokážu prekonať všetky prekážky.

NINA MALER - psychologička zo Švajčiarska. Odvaha a energia Niny, ktorá po chorobe stratila schopnosť nielen sa pohybovať, ale dokonca aj sama dýchať, všetkých šokovala. Vo Švajčiarsku dokonca vytvorila Fond na pomoc zdravotne postihnutým ľuďom v Rusku. Pracuje na počítači pomocou prúdu vzduchu z dýchacej trubice, čo predstavuje 140 znakov za minútu.

MARY VERDY - dievča na invalidnom vozíku, veľmi chcela tancovať. Naučila sa ladne otáčať a vykonávať ladné pohyby. Raz sa Mary rozhodla zúčastniť sa tanečnej súťaže, ale nevarovala organizátorov, že je zdravotne postihnutá. Otupené obecenstvo sledovalo jej vystúpenie a jeden zo sudcov dokonca prekvapene otvoril ústa. Mary vytvorila skupinu Dancing Wheels.

Naučil som sa nielen existovať, ale aj vytvárať si život. Prostredníctvom tanca ukazujeme, že ľudské možnosti sú nekonečné. Ak chcete, môžete dosiahnuť všetko.

Ako sa nazývajú športové súťaže, pre ľudí so zdravotným postihnutím.

PARALYMPICKÉ HRY... Naďa, povedz nám to, prosím ..

Pravdepodobne viete o paralympijských hrách - medzinárodných športové udalosti pre invalidov. Tradične sa konajú po hlavných olympijských hrách a od roku 1992 - v rovnakých mestách. Letné paralympijské hry sa konajú od roku 1960 a zimné paralympijské hry od roku 1976 (konajú sa pravidelne každé štyri roky)

Názov „paralympijský“ je odvodený z gréckej predpony „para“ - „asi, vedľa“; Mám na mysli súbežnosť a rovnosť týchto súťaží s olympijskými súťažami.

Aké športy sú súčasťou paralympijských hier?

Alena, povedz nám to.

Karty

Letné športy:

vzpieranie, atletika, lukostreľba, plávanie, džudo, cyklistika, tenis na invalidnom vozíku, šerm, futbal 7x7, futbal 5x5, basketbal na invalidnom vozíku, drezúra, streľba, volejbal, ragby na invalidnom vozíku, tanec na invalidnom vozíku, gól, stolný tenis, veslovanie, plachtenie.

Zimné športy:

beh na lyžiach a biatlon, alpské lyžovanie, ľadový hokej, curling.

Natalia Yanuto. Človek jej môže závidieť vytrvalosť a vôľu. Narodila sa a žije v dedine Belozersky, Moskovská oblasť. Po nehode dievča pripútané na lôžko zaťalo päste a začalo bojovať za svoje právo na šťastie. Najprv som sa nechal uniesť korálkovaním a o niekoľko rokov neskôr som na európskom šampionáte dvakrát vystúpil na najvyšší stupienok víťazov v armwrestlingu. Plakala od bezmocnosti, bolesti, ľahostajnosti ostatných. Životné ťažkosti ale len spevnili jej charakter. V trpkom boji získala zlaté, strieborné a bronzové medaily. A pred európskym šampionátom sa pevne rozhodla: Nevzdám sa. Deň a noc kolísala bicepsom a spod vankúša vytiahla kettlebell. Natasha súťažila s titulnými športovcami, ale dokázala všetkým dokázať, že ak existuje túžba a vytrvalosť, všetko sa dá dosiahnuť. Ona vyhrala. Dve zlaté medaily, dva krištáľové poháre, dva diplomy a titul majstra Európy v armwrestlingu. Chce si tiež vyskúšať ruku na maratóne. Verí, že každá vzdialenosť ju bude poslúchať, pretože jej možnosti sú neobmedzené.

6 okvetných lístkov je priložených- Niečo „prebrať“ a niečo dať na oplátku.

7 okvetný lístok priložený- „pomôcť realizovať“ človeku jeho schopnosti a pocit, že je potrebný pre ostatných.

Musíme sa naučiť zákony ľudskej existencie a zákony spoločného života.

Zhrnutie lekcie:

Šťastie je, keď vám porozumie. Každý z nás potrebuje jedlo a spánok, teplo a fyzickú bezpečnosť. Každý to potrebuje. Že sa cítil potrebný, že mal úspech, ktorý ocenili ľudia okolo neho; aby mohol rozvíjať a realizovať svoje schopnosti;

Ľudia okolo neho ho rešpektovali.

Máme nový sedemkvetý kvet.Je nepravdepodobné, že by sa našiel taký magický kvet. Myslím si však, že táto kvetina by mala rásť v duši každého človeka a potom bude život oveľa krajší.

Valeria si prečítala báseň.

Bez ohľadu na to, ako život letí -
Neľutujte svoje dni
Urobte dobrý skutok
Pre šťastie ľudí.
Aby srdce zapálilo
A v tme to nedymilo,
Urobte dobrý skutok -
Takže žijeme na Zemi.

A chalani majú tiež dobrý výraz: „Žneš, čo si zasial.“ Ak je tvojou pravou rukou rozdávanie sympatií, pozornosti, pomoci, súcitu, priateľstva, potom ľavá ruka vráti to isté.

Vezmite korálky teplými rukami, stlačte ich v päsť a priložte si ich k srdcu, porozmýšľajte, čo si z tejto hodiny zoberiete so sebou do života. Nech vám táto skúsenosť pomôže byť k sebe navzájom láskavejší a tolerantnejší v živote, pomôže vám nájsť taký druh a dobro, ktoré je v duši každého človeka. Otvor oči. Poďte ku mne jeden po druhom, navlečieme korálky na jedno vlákno. Zostaň so mnou stáť.

Čo sme urobili?

Pozrite sa, aké nádherné korálky sme dostali. Takže vy a ja sme spojení s ostatnými, ale zároveň každá perlička existuje oddelene. Človek teda niekedy chce byť s každým a niekedy chce byť sám. Pozrite sa, ako tesne korálky do seba zapadajú, ako keby boli navzájom veľmi priateľské. Chcem, aby si bol v triede tiež blízky a priateľský, aby si tento vzťah udržal dlho.

Pozývam vás, spojte sa a zaspievajte pieseň „Do Good“

Ďakujem vám, chlapci, za prácu na dnešnej večeri. Pozývam vás navzájom si tlieskať.


Text piesne „By the Way of Good“. Yu. Entin, hudba. M. Minková):

Verš 1.

Požiadajte o prísny život
Ktorou cestou ísť?
Kde na svete je biela
Vyraziť ráno?
Nasledujte slnko, 2 krát
Aj keď táto cesta nevedie.
Choď vždy môj priateľ
Choďte po ceste dobra

Verš 2.

Zabudnite na starosti.
Pády a vzostupy.
Nefňukaj
Keď si osud ty
Nevedie ako sestra.
Ale ak je to s priateľom zlé, 2 krát
Neverte v zázrak.
Vždy sa k nemu ponáhľaj
Choďte po ceste dobra

Verš 3.

Ach, koľkí budú iní
Pochybnosti a pokušenia.
Nezabudnite, že tento život
nie detská hra!
Odvrhnite pokušenia, dvakrát
Naučte sa, že zákon nie je samohláska,
Choď môj priateľ
Vždy choďte po ceste dobra.

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si účet Google (účet) a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Titulky k snímkam:

DOBRÉ

Lietajte, lietajte, okvetné lístky, Západom na východ, Severom, Juhom, Vráťte sa a urobte kruh. Akonáhle sa dotknete zeme- buďte v mojom vedení. Príkaz na ...

Ľudia so zdravotným postihnutím

3. december - Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb V roku 1992, na konci Dekády OSN o zdravotne postihnutých osobách, vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 3. december za Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb.

Tolerancia V ruštine „tolerancia“ znamená „schopnosť, schopnosť vydržať, vyrovnať sa s názormi iných ľudí, byť povýšenecká voči činom iných ľudí, byť šetrná k svojim chybám a omylom“

Viera, nádej a láska sú s vami ...

Hrdinovia Kilimandžára

Nina Mahler

Mary Verdi

Natalia Yanuto

Choď, priateľu, vždy choď po ceste dobra ...



OBTÍŽNOSTI VYMAZAJÚ

AK BUDE TREBA ísť

Zoznámte sa s nimi

A. Azimov

Scenár a fragmenty prezentácie k podujatiu venovanému Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím.

Prezentácia m / m pozostáva z 5 sekcií sprevádzaných hudobnou sprievodnou skladbou na tému piesní „Konaj dobro“, „Existuje iba okamih“, „nemožné je možné“. Obsahuje: básne na tému, fotografie ľudí so zdravotným postihnutím a príbehy z ich života.

  • Význam tohto dňa
  • Silná vôľa
  • Nemožné je možné
  • História paralympijských hier
  • Prestali sme si vážiť city, plakali sme po maličkostiach.

Účel lekcie:

  • Upozorniť študentov na problémy ľudí s postihnutím.
  • Rozprávať o tomto dni v kontexte skutočnosti, že MEDZINÁRODNÝ DEŇ ZDRAVOTNEJ NEMOCI NIE JE PRÁZDNINA, ALE ZDRAVÝ PRIPOMIENOK.
  • Oboznámiť ľudí s postihnutím s problémami, naučiť ich chápať hodnotu vlastného zdravia a zdravia ostatných.
  • Formovať pozorný prístup k ľuďom so zdravotným postihnutím a ich uznanie za plnohodnotných členov spoločnosti.

Scenár.

Úvod.


Tento deň je zaznamenaný v kalendároch po celom svete. Nebolo to však oslavované ako sviatok, ale skôr ako pripomienka ... Pripomienka, že medzi nami žijú zvláštni ľudia, nie ako všetci ostatní. Pripomienka, že musíme byť tolerantní a pozornejší k ľuďom, ktorí nie sú ako my. Keď som pre vás pripravoval túto prezentáciu, zbieral materiál, duša sa cítila akosi nepríjemne. Zvláštne pocity... zmiešané s bolesťou a súcitom súčasne. Škoda a prekvapenie. A nejaký otravný pocit viny. Vina za to, že som zdravý, mám ruky a nohy, vidím svet okolo seba, ale nie je. A zároveň som vyvinul obdiv k tomu, že ľudia so zdravotným postihnutím si môžu a sú schopní užívať si život a žiť aspoň vo svojom špeciálnom, ale plnom živote. Vážia si život, nemrhajú cennými chvíľami tak krátkeho ľudského života na maličkosti. (prechod vnútri snímky)

Chcel som modrého vtáka(prechod vnútri snímky)
zrazu mi sadol na rameno.
A aby srdce začalo biť silnejšie,
a spáliť moju dušu.
(prechod vnútri snímky)

Spálilo by ju láskavé svetlo
by roztopil chlad a bolesť.
A potom, nech sen odletí,
zobral by ma so sebou.

Tento deň je v kalendári označený ako deň zdravotne postihnutých.

Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb pripomína všetkým tým, ktorí potrebujú podporu a pomoc, ale zároveň odvážnych a energických ľudí, ktorí prejavujú talent v profesionálnych schopnostiach, vizuálnej, amatérskej tvorivosti a v športe. Tento deň je pre našu spoločnosť veľmi potrebný - aby sa upriamila pozornosť na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, a aby sa obdivovala mimoriadna sila, odhodlanie a schopnosť ľudí so zdravotným postihnutím dosiahnuť úspech v najťažších podmienkach.

Deň zdravotne postihnutých je neobvyklý deň.

Slávnostné, ale s nádychom smútku.

Nie, nie, a po tvárach prejde tieň.

Všimli ste si to u svojich priateľov?

Ale život je život. Aj keď je dôchodok malý

Nečakajte, že za vás budú splatené dlhy.

Ste optimisti! Tvoje teplo

Nielen pre vás, ale aj pre tých zdravých.

Názov „Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb“ v ruštine znie trochu nesprávne. V celom svete sa pokúšajú nepoužívať výraz „zdravotne postihnutí“, ale nahradiť ho výrazom „ľudia so zdravotným postihnutím“. A v angličtine sa tento deň nazýva Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb, t.j. Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. V tlači, v televízii a v Každodenný život slovo „zdravotne postihnutý“ sa postupne nahrádza, ale zostáva v názve Dňa.

Obloha sa nie vždy odráža v ich očiach,

Ich slová nie sú vždy, chápeme,

Ale každý má skrytú duchovnú silu,

Každý chce podporu, nádej, lásku.

A dobyli vrcholy a dali,

Tam, kde sa obyčajný človek v okamihu stratí,

Ich húževnatosť je hodná, ich nervy sú z ocele.

Večne pred nimi kľačím.

Ste rovnakí ľudia ako všetci na svete,

Nech je k vám nebo vždy láskavé,

Každý začiatok je zahriaty šťastím,


MEDZINÁRODNÝ ZAKÁZANÝ DEŇ NIE JE DOVOLENKA, ALE

PRIPOMÍNAME ZDRAVO.

Oslava medzinárodného dňa umožňuje rýchlo zmeniť postoje k ľuďom so zdravotným postihnutím, odstrániť prekážky ich plnej účasti vo všetkých sférach života. .

V roku 1992 Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 3. december za „Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím“.

„Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím“ 3. decembra je zameraný na upozornenie na problémy osôb so zdravotným postihnutím, ochranu ich dôstojnosti, práv a blahobytu.

Ciele, pre ktoré bol tento deň vyhlásený, sú úplné a rovnaké dodržiavanie ľudských práv a účasť osôb so zdravotným postihnutím na živote spoločnosti.

V súčasnosti je asi 10% svetovej populácie alebo 650 miliónov ľudí zdravotne postihnutých. Pracujúci zdravotne postihnutí v produktívnom veku tvoria 26% z celkového počtu zdravotne postihnutých ľudí v produktívnom veku.

Špeciálne pracoviská sú vybavené predovšetkým pre osoby s ochoreniami pohybového aparátu, kardiovaskulárneho systému sluch, zrak, neuropsychické a onkologické ochorenia.

V Rusku bol v roku 2010 vytvorený návrh štátneho programu „Prístupné prostredie“ na roky 2011-2015.

Hlavným cieľom programu je účinná rehabilitácia osôb so zdravotným postihnutím a vytvorenie podmienok pre neobmedzený prístup osôb so zdravotným postihnutím k rôznym zariadeniam a službám a zlepšenie ich kvality života Celkové financovanie programu bude predstavovať približne 47 miliárd rubľov.

Podľa ústavy majú ľudia so zdravotným postihnutím rovnaké práva ako všetci občania krajiny. Medzitým pociťujú svoju zvláštnosť už v detstve, keď si uvedomia, že nemôžu napríklad len vyjsť na dvor.

Stáva sa, že deti sa narodia zdravotne postihnuté alebo sa stanú invalidnými v dôsledku úrazu alebo choroby. Pre dieťa je o niečo jednoduchšie prispôsobiť sa životu v tme, na invalidnom vozíku alebo vo svete bez zvukov.

Čas ukázal, že ľudia so zdravotným postihnutím môžu často dosiahnuť viac ako dokonale zdraví ľudia.

Byť zdravotne postihnutým nie je jednoduché: prekonať svoju chorobu, musíte čeliť rôznym prekážkam, nepochopeniu druhých a nesprávnym stereotypom. Mnoho ľudí, ktorí nemajú zdravotné problémy, ani zďaleka nechápe, že zdravotne postihnutý je tá istá osoba a že má právo počítať so slušnými životnými podmienkami.

Hlavnou vecou je zapamätať si, že každý sa, bohužiaľ, môže stať zdravotne postihnutým! Zdravotne postihnutý je ten istý človek ako všetci ostatní, len život je pre neho oveľa ťažší ako pre zdravého človeka!

Ľudia so zdravotným postihnutím sú fyzicky obmedzení, ale neobmedzujú sa ich schopnosti, talent a túžba po sebavyjadrení. Vďaka obrovskej sile ducha a vôle dosahujú títo ľudia úspech v najrozmanitejších oblastiach: veda, obchod, umelecká tvorba, umenie, šport.


S príchodom zákona o zdravotne postihnutých osobách sa začala výstavba budov prístupných osobám so zdravotným postihnutím. Spoločnosť začala hľadať spôsoby, ako pomôcť ľuďom so zdravotným postihnutím spojiť sa s ostatnými a plne sa zapojiť do všetkých oblastí života.

Sl 9. Báseň v mene ľudí so zdravotným postihnutím.

Nie sme ako všetci ostatní

Úradník povie - obmedzené

A hovoríme si zvláštni.

Ľudia s výraznými rozdielmi.

Nerobme to a nechajme si žiť ťažko

Máme právo na šťastie, podporu

Áno. Sme zdravotne postihnutí. Ale to neznamená

Že nemáme dušu a srdce.


Sl. 11 báseň. S NÁMI VIERA, NÁDEJ A LÁSKA.


KAŽDÝ KROK NIE JE PRE NÁS JEDNODUCHÝ, NEJMENŠÍ KAŽDÚ HODINU - PÁD A VSTUP, POD TÝMTO STARO MODRÝM NEBOM MILUJEME ŽIVOT A NEMÁME ÚNAVU ŽIŤ. (prechod vnútri snímky) NIEKEDY SA STANE - ŽIVOT dáva ČIERNU, A NIE V HMLOVEJ SENI, ALE V SKUTOČNOSTI, SPODNÝ PORUCHA sa ťahá, ALE SILNE STÁLE ZOSTÁVAME NA RAFTE. (prechod vnútri snímky) NENÁVIDÍME, AK SME Ľúto A JE TO TVRDÉ DEN-Deň-deň POSILNENIE A LIEČENIE S POMOCOU JEDNOTY A PRIATEĽOV. (prechod vnútri snímky) TAK NEREĎTE NÁS, OBŤAŽNÁ CESTA. LUTUY ZIMA. THUNDER THUNDER GREMY. (prechod vnútri snímky) PRIATELIA, MÔŽEME SPOLU SPOLU, ZOSTÁVAŤ ĽUDÍ NA ZEMI. (prechod vnútri snímky) ŽIADNA NEŠŤASTIE NÁS NEMÔŽE ZLOMIŤ, NAŠA KRV NEBUDE ZVÝŠIŤ NA MRAZE, PRÍĎTE VČAS VŽDY NÁS POMOCI NADEJA, VERU, MÚDROSŤ A LÁSKU! Sergej Holgin

Sl. 12. Silná vôľa. Šetrič obrazovky.

13 Sme odlišní.

Áno, sme iní. Zo zdravotných dôvodov duša. Podľa charakteru a dispozície. životných okolností. Každý si buduje svoj vlastný osud.

Kakon vie ako. Ako to robí? Koľko sily a trpezlivosti má. Možno aj výdrž a vôľa.

Sl. 14. Báseň. Život je krásny.

Život je vždy krásny

a každý je niečím obdarovaný.

Dominantná môže byť iba radosť

a svetlo nádeje nie je porazené.

Vo vírivke všetkých udalostí

na najťažšej línii,

dúfať, veriť, tvoriť,

ako bolo prikázané duši.

Ako sa vyrovnávajú so životom? Je prekvapujúce - s akou vynaliezavosťou dokázali prekonať svoje nedostatky, aký cudzí bol pocit trápnosti, aký rozhodný a odvážny!

Máloktorý rodič si vedel predstaviť, že ich beznohé a bezruké dcéry navštívia s prvým vnukom, že torzo bez končatín, ktorý bol ich obľúbeným synom, bude môcť cestovať po svete alebo investovať vlastné podnikanie.

Presne takto by mali konať títo odvážni ľudia. Používajú každú časť svojho tela, ktorá môže prospešne fungovať, bez ohľadu na to, ako to môže vyzerať výstredne: jedia nohami a vyberajú si veci ústami, zatiaľ čo ich zubné protézy sú zakryté

prach pod posteľami a v skriniach.

Pozrite sa a žasnite nad ľudskou odolnosťou, odvahou a neochvejnou silou ducha!

Sl. 18. Nemožné je možné. Šetrič obrazovky.

Prípad 19: Slobodný svet.

Ty a ja musíme takýmto ľuďom pomôcť prekonať bariéru plného života medzi bežnými ľuďmi.

Mnohí by radšej nevšimli si problémy takýchto ľudí a z toho vznikla neslávne známa fráza: ľudia so zdravotným postihnutím. Existuje však mnoho príkladov, keď zdravotne postihnutí ľudia dokázali neobmedzené možnosti osoby, ktorú osud zasiahol v najťažších podmienkach.

Príklady schopnosti odolávať, nájsť východisko v situácii, ktorá nastala, prekonať vašu bolesť, mali by na vás pôsobiť ako impulz, ako impulz k činu, by vám mali pomôcť prehodnotiť váš pohľad na život.

Sl. 21. Encyklopédia odvahy. Šetrič obrazovky.

Sl. 22. „TANEČNÉ KOLESÁ“

Maria Verdi, dieťa narodené s poranením miechy, si v troch rokoch uvedomila, že viac ako čokoľvek na svete chce tancovať.

Jej mama, profesionálna tanečnica, neverila, že sa to jej dcére podarí

kombinujte veci porovnateľné so stolom: tanec a invalidný vozík. Ale po chvíli sa objavili dievčatá učiteľky, ktoré ukázali, ako sa tancuje v sede. Mária sa naučila ladne otáčať a vykonávať ladné pohyby. (prechod vnútri snímky)

Keď sa Mary a jej partner rozhodli zúčastniť sa tanečnej súťaže, nevarovali organizátorov, že je zdravotne postihnutá. Maria nikdy nezabudne, ako nemé publikum sledovalo ich vystúpenie.

Pamätám si, ako jeden sudca dokonca prekvapene otvoril ústa. Na konci tanca môj partner vykonal akrobatický kúsok priamo nad mojou hlavou a publikum bolo ohromené. “Hovorí Maria

Po tomto predstavení vytvorila Mary skupinu „tancujúcich kolies“.


Sl. 23. Lezenie

Aby ste sami sebe dokázali, že nie ste horší a možno ešte lepší ako ostatní, raz v živote musíte chytiť zuby a namáhať všetky sily, ale pokoriť svoj vrchol, - povedali účastníci expedície: Andrei Kozub, Vyacheslav Surov s muskuloskeletálny systém, Vladimir Glukhov - zrakovo postihnutí, Michail Veselovschikov - Valenshchikovovo postihnuté dievča Olga Runtsevich je jedinou ženou spomedzi všetkých. Výška tohto štítu je 5895 metrov! (prechod vnútri snímky)

Čo môžem povedať, ak je to aj pre zdravých a fyzicky vyvinutých ľudí veľmi ťažké. Ich vozidlá nie sú určené na takéto túry, preto bol vynájdený špeciálny kočík. Je štvorkolesová. Naši horolezci budú stúpať v ležiacej polohe. - Pocity neopísateľné, som veľmi potešený, - podelil sa o svoje dojmy jeden z hrdinov .. - Bývam na druhom poschodí a nikdy som nevyliezol vyššie. A tu je taká krása. Kočík je takmer dokonalý. Veľké kolesá vám umožňujú skákať po kameňoch. Aj keď som samozrejme musel vynaložiť veľa energie na zdolanie hory. Moje ruky boli veľmi unavené.(to sa stalo vo výške 3940 metrov). Ľudia so zdravotným postihnutím však vztýčili ruskú vlajku, čím dokázali nielen sebe, ale aj všetkým skeptikom, že sila ducha

Sl. 24. Obrázky maľované zubami.

A 25-ročná Natalya Nikolenko, ktorá v roku 2006 získala sošku súťaže Pýcha krajiny v nominácii Sila ducha. Nataša je od narodenia zdravotne postihnutá. Rodičia pre vážnu patológiu rúk a nôh opustili dievča a ona strávila polovicu života ležaním na drevenom povrchu. Vďaka svojej vôli sa Natasha naučila maľovať, zatiaľ čo držala kefu ... zubami. „Ako dieťa na internáte som spolu s ostatnými deťmi maľoval ozdoby fixkami. Najprv to bolo ťažké, ale pochopil som, že sa musím prispôsobiť, pretože rukami to stále nedokážem. Neskôr bol v internáte otvorený krúžok kreslenia a študentka nás naučila kresliť farbami. V tej dobe už práca so štetcom nebola pre mňa obzvlášť náročná. A dokonca som si všimol, že keď píšete dlhší čas, začnú vás bolieť zuby, ale ak kreslíte, tak nie, ”povedala Natalia pre Segodnya ..

DougLandis. Rovnakým spôsobom kreslí nádherné kresby.

Sl. 26. Nevidomý umelec.

Nevidomý umelec

Je to talentovaný a krásny umelec

A nech neuvidí živý kvet, (prechod vnútri snímky)

Napísal živú ružu bez očí,

Nakreslil lietajúci okvetný lístok.

Sl. 27. Potápanie pre špeciálnych ľudí.

Potápanie pre ľudí so zdravotným postihnutím. Anapa otvorila kurzy pre inštruktorov potápania zamerané na prácu s ľuďmi so zdravotným postihnutím. V krytom bazéne sanatória Anapa experti povedali a ukázali zvláštnosti potápania pre ľudí so zdravotným postihnutím (prechod vnútri snímky)

Ľudia so zdravotným postihnutím dostávajú vo vode voľný pohyb, ktorý im v bežnom živote tak chýba. "Vychádzajúc z vody len žiaria, sú šťastní!"

Philippe Croison prišiel o ruky a nohy a dostal hrozný elektrický šok, keď sa pokúsil opraviť satelitnú anténu nainštalovanú na streche domu. Ako sa ukázalo, kábel zariadenia nebol uzemnený, muž dostal výboj 20 000 voltov a spadol na zem z výšky troch metrov. Popáleniny, ktoré utrpel, boli také vážne, že lekári museli Francúzovi amputovať ruky a nohy. Viac ako rok Croison bol v strašnej depresii, chcel zomrieť. Príbuzní však muža čoskoro presvedčili, aby sa išiel kúpať. Teraz môže pri plávaní dosiahnuť rýchlosť až 2,5 km za hodinu. a vytvoril svetový rekord dobytím Lamanšského prielivu za 14 hodín.

1. Miles Hilton-Barber je slepý dobrodruh. Len za posledných desať rokov dosiahol početné svetové rekordy tým, že podnikol extrémne expedície na všetkých siedmich kontinentoch. Medzi jeho úspechy patrí horolezectvo, maratóny zvýšenej náročnosti v púšti a na póloch Zeme, regata na motorovom člne, potápanie, automobilové preteky a tiež pilotovanie. lietadlo, vrátane nadzvukových.

Pripomína nám, že v našom živote existujú iba tie obmedzenia, ktoré si sami zvolíme a nastavíme. (prechod vnútri snímky)

2. V dôsledku nehody Fan Ling, ako šesťročného, ​​zasiahol Fan vysokonapäťový prúd, v dôsledku ktorého úplne prišiel o pravú ruku, čiastočne o ľavú a jedno ucho, obyvateľ Xiazhenu. dedina, provincia Fujian, sa stala zdravotne postihnutou. Nenechá sa však odradiť. Ten úspešne absolvoval prijímacie skúšky na ústav a aktívne sa venuje športu, vrátane cyklistiky a hrania ping-pongu. (prechod vnútri snímky)

29-ročná Vera Feshchuk z regiónu Ternopil-dievča bez rúk, vyšívanie obrázkov nohami a profesionálne nanášanie make-upu, sa vydala za 23-ročného Petra. : narodením bez rúk sa dievča nielen naučilo zvládať domáca úloha pomocou svojich nôh, ale tiež vyšíva obrázky nohami a nanáša make -up na ostatných dedinčanov! Po jej publikovaní vo FAKTÁCH sa Vera život dramaticky zmenil: bola prevzatá pod vedením Oriflame Ukraine a Leadership Development Academy. Dievča bolo pozvané do Kyjeva, kde ju naučili vizáž a predstavil jej laptop. Takto sa Vere splnili jej dva milované sny: stala sa profesionálnou vizážistkou a majiteľkou počítača.

O treťom, najintímnejšom sne dievčaťa - založiť rodinu, vedeli len najbližší. Mimochodom, Vera mala fanúšikov viac než dosť: mužov priťahovala jej priateľská dispozícia a mimoriadna sila vôle. A teraz je Vera vydatá!

1.Christian Ray má už 20, ale jej výška je iba 84 centimetrov, takže vyzerá ako malé dievča dospelá žena... Medzitým má Christiane už vlastnú dcéru, ktorú porodila s rizikom vlastného života. Plod hrozil prasknutím srdca a pľúc, ale Christiane bola odhodlaná porodiť a lekári jej pomohli splniť si túžbu. Vďaka starostlivosti lekárov, teraz sa Christianne aj jej dcére Kirsten darí, je Jeremy pripravený nosiť Christiana na rukách celý život - našťastie to s jeho výškou 190 cm celkom zvládne. (prechod vnútri snímky)

2. Maria Gatala-Kvasnevskaya: Bola prepustená domov z nemocnice, aby zomrela. Manžel utiekol. Vyhodila svoju bolesť z poézie, chorú a smutnú na jeseň, pričom sa rozhodla, že život sa skončil. Máriin život je rozdelený do niekoľkých etáp. ... „PRED“ problémami bola mladá, úplne zdravá manželka priemerného manžela a pracovala ako pokladníčka na železničnej stanici. „AFTER“ bolo zdravotné postihnutie, zrada jej manžela a hlboká depresia na pokraji samovraždy. Našťastie Maria má aj DNES. V nej je populárnou básnikou a milovanou manželkou silného talentovaného muža. (prechod vnútri snímky)

3. Srbský chlapec Nick Vujicic sa narodil v Austrálii 4. decembra 1982. Narodený bez rúk a nôh. Vo veku 8 rokov chcel chlapec spáchať samovraždu, pretože v tom nevidel zmysel neskorší život... Teraz sa sám česá, holí, čistí si zuby a odpovedá hovory... Hrá golf, pláva, chytá ryby a bloguje na internete. Nick zorganizoval nezisková organizácia a stal sa vynikajúcim rečníkom. So svojimi prednáškami cestoval do viac ako 25 krajín a zhromaždil tisíce ľudí. To všetko bez rúk a nôh! (prechod vnútri snímky)

4. Úplná paralýza tela sa nestala prekážkou pri realizácii sna. Keď Alexander Efimov oznámil svojim priateľom a rodine, že chce skočiť s padákom, neverili. Koniec koncov, viac ako desať rokov je odkázaný na invalidný vozík. Všetko sa stalo po zlomenine krku - Alexander bol úplne paralyzovaný, zlyhali mu ruky a nohy. Rok sa nemohol hýbať. Ale našťastie sa to postupne začalo zotavovať.
Vždy sníval o skákaní s padákom a mal veľké obavy, že tragédia ukončí jeho lásku k oblohe. Ale nedávno som na internete narazil na obrázky - dievča na invalidnom vozíku, ktoré skáče s padákom.
Alexander sa tiež rozhodol skočiť. O svojom rozhodnutí nepovedal iba matke - o všetkom sa dozvedela po zoskoku.

1. Viktor Konovalov: Skutočný bojovník.

Viktor Konovalov sa narodil v roku 1962. Žije v USA, ale pravdepodobne ste si všimli jeho ruské priezvisko. Jeho otec a matka sa narodili a žili v Rusku, takže je ruský Američan.

Bol to nádejný motocyklový pretekár, ale asi vo veku 20 rokov mal nehodu v súťaži a zlomil si chrbticu. Victor sa celý život venoval športu a po zranení sa začal báť, že získa nadváha alebo naopak - príde o svoje bývalé svaly. Od toho nešťastného dňa sa začal venovať kulturistike, ale nedokázal si predstaviť, že by zašiel tak ďaleko. Po 10 rokoch tvrdého tréningu ho Victorovi priatelia začali tlačiť, aby súťažil. Ani nedúfal, že z toho môže vzniknúť niečo rozumné, ale súhlasil.

2. Ešte predtým, ako som sa narodil, moji rodičia vedeli, že nebudem mať tri končatiny. Dali mi život. Je len zázrak, že mi Pán dovolil odovzdať tento dar ďalej, “hovorí 24-ročný Melek z Dánska. Nemá nohy ani pravú ruku. Vychováva syna 9-mesačnej Seimi. So svojim budúcim manželom Mehmetom sa zoznámila ako 14 -ročná v spoločnosti priateľov. Potom práve prišiel z Turecka.

"Mal som veľa dievčat," hovorí Mehmet. - Ale nikoho nemiloval tak ako Melek. Mnohí mi radili, aby som ju opustil, ale za také slová som pripravený zabiť. (prechod vnútri snímky)

3. 12-ročná Inessa Posyten. Narodená bez rúk sa naučila písať prstami na nohách ... prstami na nohách (!), Obliekať bábiky, čistiť si zuby a dokonca aj vyrezávať knedle. Raz po pôrode mi lekár zavolal: „Poď, dieťa sa narodilo veľmi choré.“ Z nejakého dôvodu som si myslel, že to bolo o mozgová obrna... Nedokážem slovami vyjadriť, čo som zažil, keď lekár povedal: „Dieťa sa narodilo ... bez rúk.“ Všetko mi plávalo pred očami ... - hovorí babička Inessa
Na druhý deň lekár povedal Galyovi: „Dieťa je veľmi slabé, má problémy s obličkami a močový mechúr“- a odporučil nechať dievča. Dcéra ale tvrdohlavo pokrútila hlavou a rázne vyhlásila: „Odnášame ju - odchádzame, vyliečime!“ Podporil ju aj jej manžel: „Poďme spolu niesť tento kríž.“ Niekoľko rokov som absolvoval liečenie, absolvoval nespočetné množstvo procedúr. Trpezlivosť Inessy ohromila ostrieľaných lekárov. Po každom obzvlášť bolestivom zákroku sa dievčatko pýtalo lekárov: „Rastú ruky? Tak veľa som vydržal! " A vyskočili z kancelárie, prehĺtali slzy ... (prechod vnútri snímky)
4. 28 -ročná Diana Meng dokázala, že vôľa a veľká túžba umožnia všetko, čo človek chce. Dievčatko, ktoré prišlo o nohy v dôsledku zápalu mozgových blán, sa dostalo späť do sedla!
„Nevadí, že už nemám nohy!“ Diana vo veku 25 rokov ochorela na meningitídu. Žiaľ, choroba bola taká vážna, že dievčaťu museli amputovať obe nohy a časť prstov na nohách. pravá ruka... Diana dovtedy žila životom šťastného a zdravého mladého dievčaťa, jazdila na koni a väčšinu času trávila so svojimi tromi koňmi. Po amputácii oboch nôh sa však Diane zdalo, že všetky jej sny sú navždy zničené. „Budem môcť žiť normálny život? Sadnem si ešte niekedy do sedla? “ Myslela si. "Liečba a rehabilitácia boli vyčerpávajúce," spomína. - Musel som sa rekvalifikovať na jednoduché veci, ale napriek bolesti a sklamaniu som stále premýšľal, že sa chcem vrátiť do sedla ... Povedal som o tom svojim rodičom. Začal som trénovať a dosahoval som vynikajúce výsledky.

Sl. 31. História paralympijských hier.

Takých ľudí je veľa Olympijskí športovci... Zúčastňujú sa olympijských hier, špeciálnej olympiády nazývanej paralympijská olympiáda. (Alebo paralympijské hry)

Olympijský štýl hry pre zdravotne postihnutých športovcov bol prvýkrát zorganizovaný v Ríme v roku 1960. Zakladateľ paralympijského hnutia, vynikajúci neurochirurg Ludwig Guttmann (1899-1980), sa narodil v Nemecku. Vďaka svojim technikám Guttman mnohým pomohol. V týchto technikách zohral šport dôležitú úlohu.
Sl 32
Športovci so zdravotným postihnutím sa venujú takmer všetkým športom ... Bez komentára, len sledovať .... (prechod vnútri snímky)

Paralympijské hry sa musia konať vždy v tom istom roku ako olympijské hry. V roku 2014 sa zimné paralympijské hry v Soči uskutočnia v piatich zimných športoch:

Lyžovanie

Lyžiarske preteky

Ľadový sledge hokej

Curling na invalidnom vozíku

Sl. 34. Obmedzené funkcie, ale neobmedzené schopnosti.

Sám ste videli, čoho sú ľudia schopní, ktorých v živote postihlo nešťastie. Niekto to vzdá: opije sa, sám zomrie. A niekto napriek všetkému ide ďalej a dosahuje úžasné výsledky. No nie je to výkon? Zaslúžia si takí odvážni ľudia, aby sa s nimi zaobchádzalo zle len preto, že nie sú ako my?

Aké tvrdé srdce potrebuješ, aby si si takýchto ľudí nevšimol, vysmial sa im, pohrdol nimi len preto, že sú takí, posmieval sa im, dráždil ich? Sme ľudia, inteligentné bytosti, obdarené celou paletou pocitov!

Sl. 35. Naše pocity.

Ilimovia na ne zabudli, stratení v našom uponáhľanom, takom ťažkom živote?

Pripomeňme si niektoré z nich ... Pamätajme si a pochopme, čo to je ...

Sl. 36 Bolí to ...

Bolí to, keď dieťa, ktoré má len pár dní života, nakreslí život, ktorý nikdy neuvidí ...

Sl. 37: SILA

SILA je, keď sa zdravotne postihnutý človek na invalidnom vozíku usmeje do očí týchto ľudí

kto sa mu posmieva ...

Sl. 38 KRÁSNE

KRÁSNE - keď slepý kreslí slnko s vedomím, že je okrúhle, ale nevidel jeho svetlo ...

Sl. 39 STRACHOVO

STAROSTLIVÝ - keď dieťa čaká na svoju matku a matka už tam nie je ...

Sl.40 DOBROSŤ

KINDNESS nemá prejsť tými, ktorí v prechode natiahli ruku

obecný rozpočet komplexná škola №11

„Stredná škola č. 11“ z Almetyevsk, Tatarstan

Metodický vývoj mimoškolské aktivity,

venované ZAKÁZANÉMU DŇU

„Sila mysle“

zostavovateľ-učiteľ výtvarného umenia

triedna učiteľka 7 B trieda Usmanova Elvira Askhatovna

Almetyevsk 2018

Mimoškolskú činnosť, venovaný VYPNUTÉ

„Sila mysle“

Účel: Formovanie morálnych vlastností vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím.

Úlohy:

Upozorniť školákov na problémy detí so zdravotným postihnutím

Podporovať rozvoj takých osobnostných vlastností u študentov, akými sú; láskavosť, pohotovosť, pozornosť k susedom, rešpekt k ľuďom so zdravotným postihnutím

Odôvodnenie: Problém detí so zdravotným postihnutímtoto jeProblém detí so zdravotným postihnutím je celosvetový problém. V súčasnosti žije každý desiaty

Videoklip (paralympionici)

Valné zhromaždenie OSN v roku 1992 vyhlásilo 3. december za Svetový deň osôb so zdravotným postihnutím.Hlavným účelom týchto sviatkov však nie je vzbudiť v nich súcit, ale skôr pripomenúť, že ľudia so zdravotným postihnutím sú na úrovni všetkých členov spoločnosti. Zároveň by ste nemali zabúdať, že to potrebujú sociálna ochrana a pomoc.

Každá štvrtá rodina čelí problému zdravotného postihnutia tak či onak.

Stáva sa, že ľudia sa stanú invalidnými v dôsledku nehôd alebo chorôb. Napríklad: v dôsledku uhryznutia kliešťom sa niekto zranil pri nehode alebo počas školenia alebo počashonba za skvelými selfie zábermi,niekto sa stal invalidným, brániac svoju vlasť a rodinu pred nepriateľmi.

PRED

Do 1 minúty by som chcel, aby ste do ľavého stĺpca napísali, aké pocity vo vás vyvolávajú ľudia so zdravotným postihnutím?

Účel: Formovať študentov hudobného štúdia a štúdia tak, aby boli tolerantní

V modernej aktívnej spoločnosti to niekedy nie je jednoduché zdravých ľudí... Nútená existencia života ľudí s neobmedzenými schopnosťami v spoločnosti orientovanej na príležitosti často spôsobuje mnohé ťažkosti.

Mnoho ľudí s obmedzenými fyzickými schopnosťami sú ľudia úžasného osudu. Sú to ľudia silného ducha, v ktorých sa talent prejavuje v profesionálnych schopnostiach, výtvarné umenie, amatérske umenie a šport. Ich odvahu a silu vôle možno len obdivovať.

Napriek ťažkostiam nielenže vedia žiť a prežiť v niekedy nehostinnom svete, ale sú aj aktívni, zapojení do tvorivosti. V našom živote je miesto pre vytrvalosť a odvahu ...

Pozor na obrazovku (pokračovanie VIDEA o B. Mokhovovi)

Tento deň je pre našu spoločnosť veľmi potrebný - aby sa upriamila pozornosť na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, a aby sa obdivovala mimoriadna sila, odhodlanie a schopnosť ľudí so zdravotným postihnutím dosiahnuť úspech v najťažších podmienkach. Tieto prejavy lásky k životu a optimizmu môžu slúžiť ako príklad pre nás všetkých.

Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb všetkým pripomína, že nesmieme zabúdať na ľudí so zdravotným postihnutím, pretože na ich mieste môžu byť naši blízki, príbuzní, priatelia a dokonca aj my.

Takto sami hovoria o svojich problémoch:

Nevidím moje postihnutie ako problém (Norman Kuenck)

Neobdivuj ma Túžba žiť plný život si nezaslúži obdiv.Spoznaj ma bližšie. Môžeme byť priatelia.

Postihnutý človek je psychológia, spôsob života.

Zdravotne postihnutý je neprítomnosť Ducha, nie časti tela.

pokračovanie videa (podstavec)

Chcel by som si prečítať riadky z eseje " Správna voľba", poslaný k účasti na republikánoch kreatívna súťaž medzi deťmi a mládežou so zdravotným postihnutím „Sme občanmi Ruska!“ Mokhov Bogdana:

Štát nikdy nenechá svojich občanov osamote so svojimi problémami. Štát je predsa jedna veľká priateľská rodina, kde si každý robí starosti jeden o druhého.

Všetci sme občanmi Ruskej federácie. Všetci sme jedna multikultúrna rodina.

A občan Ruskej federácie, sediaci na invalidnom vozíku a počúvajúci hymnu Ruska, mu taktiež klesá v srdci, slzy sa mu tisnú do očí a hrdosť mu napĺňa srdce za vlasť, veľkú krajinu.

PO
A teraz by som chcel, aby ste do 1 minúty do správneho stĺpca napísali, či sa váš postoj k ľuďom so zdravotným postihnutím zmenil ...

VÝKON: Človek, jeho práva a slobody sú najvyššou hodnotou. Uznávanie, dodržiavanie a ochrana ľudských a občianskych práv a slobôd je povinnosťou štátu (článok 2 kapitola 1 ústavy Ruskej federácie)